شناسه : 12656571
دادستان در گفتگو با طنین خاتم؛

50 درصد مجرمان شهرستان خاتم غیربومی هستند / تأثیرگذارترین نهاد در مبارزه با مواد مخدر آموزش و پرورش است


دادستان خاتم گفت: در بحث مبارزه مواد مخدر باید ارگان های مربوطه مانند بهزیستی ، بهداشت و درمان و از همه مهمتر آموزش و پرورش در بحث پیشگیری میتواند خیلی قوی تر عمل کند و با تشکیل کارگاه های آموزشی، آگاهی خانواده و دانش آموزان را افرایش دهد .

دادستان شهرستان خاتم در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم گفت: سال گذشته  حدود 200پرونده جرایم مواد مخدر در شهرستان تشکیل شد و حدود 50 درصد مجرمان غیر بومی ها  هستند .

توکلی اظهار داشت: جرایم مواد مخدر در سطح شهرستان از مصرف تا خرده فروشی است و  مصرف مواد ستنی در سطح شهرستان از مواد صنعتی بیشتر است .

دادستان در مورد جذب جوانان به سمت مواد صنعتی گفت: یکی از دلایل جذب جوانان به سوی مواد صنعتی عدم آگاهی از این ماده خطرناک است و البته بعضی از باورهای غلط که در جامعه رواج پیدا کرده است و بانوان به دلیل اینکه گفته می شود مصرف شیشه به تناسب اندام کمک می کند به طرف این مواد گرایش پیدا می کنند .

توکلی یکی از دلایل وجود خرده فروش در سطح شهرستان را عرضه و تقاضا دانست و افزود:  تا زمانی که متقاضی مواد مخدر وجود داشته باشد فروشنده مواد نیز وجود دارد .

داداستان خاتم در ادامه خاطرنشان کرد : درمبارزه با مواد مخدر برخورد تنها کافی نیست  و باید در بحث پیشگیری و درمان، اگاهی دادن خانواده نسبت به  مواد مخدر و عوارض و آسیب های ناشی از آن  نیز کار شود .

 توکلی گفت: خطر جدی که کشور را تهدید می کند پایین امدن سن مصرف کننده ها و خطرناکتر از آن گرایش  جوانان از مواد سنتی به طرف مواد صنعتی مانند شیشه  می باشد .  .

وی افزود: اگر قشر جوانان ما به سمت مواد مخدر گرایش پیدا کند جامعه دچار مشکل و آسیب های اجتماعی در کشور زیاد می شود و به تبع آن سرقت و طلاق در جامعه افزایش پیدا می کند .

داداستان خاتم اظهار داشت: جامعه باید همراه با مبارزه با مواد مخدر بحث پیشگیری را نیز مد نظرقرار دهد .

توکلی با بیان اینکه  یکی از اولویت دادگستری در سال جدید برخورد جدی با فروشندگان و تلاش در جهت درمان مصرف کنندگان مواد مخدر است گفت:  یکی از چیزهای که کار ما را سال گذشته با مشکل روبه رو می کرد نبود کمپ ترک اعتیاد بود که خوشبختانه این مشکل برطرف شده و یک کمپ به نام کمپ ترک اعتیاد در یزد تشکیل شده است و معتادین که ظاهری نامناسب دارند در آنجا جمع آوری می شوند .

وی در مورد برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر گفت: با فروشندگان مواد مخدر برخورد شدید خواهد شد همچنین از عبور مواد از شهرستان تا حد امکان جلوگیری  خواهیم داشت  .

دادستان عنوان کرد : شهرستان خاتم با توجه به موقعیت جغرافیایی محل مسیر عبور مواد مخدر است و به دلیل دارا بودن راههای فرعی و کویری موجود در این شهرستان همیشه اولین انتخاب قاچاقچیان برای عبور مواد مخدر بوده است بنابراین  ،  باید تلاش را در این زمینه افزایش دهیم ، البته ما در کشفیات مواد مخدر دراستان دارای مقام هستیم و در ایتدای امسال حدود 600 کیلو مواد کشف شد،  و باید این نکته را در نظر بگیریم  با توجه به امکاناتی که قاچاقچیان مواد مخدر دارند باید نیروی انتظامی مجهز باشد و بتواند در بحث مبارزه و دستگیری قاقچیان با قدرت ظاهر شود .

 توکلی اعدام پنج قاچاقچی در سال گذشته از شهرستان خاتم زیبنده  این شهر ندانست و گفت: برخورد قاطع و محکم باید با قاچاق چیان انجام گیرد ولی در کنار آن باید  یک فرهنگ سازی هم شکل بگیرد .

دادستان خاتم گفت: در بحث مبارزه مواد مخدر باید ارگان های مربوطه مانند بهزیستی ، بهداشت و درمان و از همه مهمتر آموزش و پرورش در بحث پیشگیری میتواند خیلی قوی تر عمل کند و با تشکیل کارگاه های آموزشی،  آگاهی خانواده و دانش آموزان را افرایش دهد .

توکلی در پایان خاطر نشان کرد : مبارزه با مواد مخدر سخت شده است و آموزش و پرورش بیشتر از هر ارگانی  میتواند در این زمینه کمک کند .

 

 


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.