شناسه : 12919971
نماینده مردم 5 شهرستان استان یزد در مجلس:

50درصدجمعیت یزد مهاجران5شهرستان استان/تکمیل سد هرات حيات رابه خاتم برمی‌گرداند/اوج محروميت در ۵ شهرستان


نماینده مردم پنج شهرستان استان یزد در مجلس گفت: 50 درصد جمعیت یزد را مهاجران حوزه انتخابیه مهریز شامل شهرستان‌های ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز تشکیل می‌دهند.

به گزارش طنین خاتم به نقل از  یزد رسا، حجت‌الاسلام دخیل‌عباس زارع‌زاده امشب در جلسه شورای اداری استان یزد با حضور معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: پنج شهرستان استان یزد در اوج محرومیت در یک حوزه انتخابیه قرار گرفته‌اند و هر یک از این شهرستان‌ها با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

 

وی با بیان اینکه کمبود امکانات و محرومیت، بیکاری و کمبود آب و ... نیمی از جمعیت این شهرستان‌ها را پراکنده کرده است، عنوان کرد: اگر جمعیت مرکز استان یزد پالایش شود، خواهیم دید که 50 درصد جمعیت یزد را مهاجران حوزه انتخابیه مهریز شامل شهرستان‌های ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز تشکیل می‌دهند.

 

زارع‌زاده با بیان اینکه مردم این حوزه انتخابیه خواستار رفع تبعیض و ایجاد توازن در منطقه هستند، عنوان کرد: کمبود شدید اعتبارات عمرانی، نبود انگیزه و مشوق برای سرمایه‌گذاران در این شهرستان‌ها و ... از حداقل خواسته‌های مردم از دولت تدبیر و امید است.

 

نماینده مردم پنج شهرستان استان یزد در مجلس با اشاره به اینکه بافق به عنوان بهشت معادن ایران مطرح است، افزود: در گذشته روزانه 4میلیارد سنگ آهن از آن استخراج می‌شد، هنوز جاده مناسب ندارد و کامیون‌های حامل سنگ برای مردم خطر‌آفرین هستند.

 

زارع‌زاده ادامه داد: مردم این شهرستان به تازگی از نعمت گاز برخوردار شده‌اند و صنایع جوارمعدنی در این منطقه به شدت دچار مشکل بوده و در معرض نابودی محض هستند.

 

وی تکمیل بزرگراه یزد ـ بافق که سال‌ها است نیمه‌کاره رها شده و کار در آن به کندی پیش می‌رود همچنین تکمیل گازرسانی به این منطقه را از نیازهای اصلی و درخواست‌های مردمی این شهرستان دانست و خواستار توجه جدی دولت به این امر شد.

 

نماینده مردم شهرستان‌های ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز در مجلس عنوان کرد: ابرکوه نیز به عنوان یکی از شهرستان‌های محروم استان یزد، سال‌ها است که قرار است در آن راه‌آهن احداث شود که احداث این خط ریلی صرفه‌جویی بسیار بالایی در زمان و مصرف سوخت و انرژی به دنبال دارد اما به ظاهر به دلیل کمبود اعتبار تعطیل شده و شنیده‌ها حاکی از آن است که ریل‌های آن به مناطق دیگر منتقل می‌شود.

 

وی خواستار توجه ویژه دولت به تکمیل این خط ریلی به عنوان راه آهن که شرق و جنوب ایران را به یکدیگر متصل می‌کند، شد.

 

زارع‌زاده همچنین با اشاره به مشکلات شهرستان بهاباد نیز عنوان کرد: بهاباد شریان حیاتی بزرگترین معدن کشور یعنی معدن چادرملو است اما مردم این شهرستان هنوز از نعمت گاز طبیعی بی‌بهره هستند اما مسئولان برای تامین گاز این شهرستان از مردم درخواست اعتبار کرده‌اند که بعید است در هیچ نقطه‌ای از کشور این روش مرسوم باشد.

 

وی همچنین تأکید کرد: اگر جاده بافق ـ بهاباد و بهاباد ـ نایبند تکمیل شود، این شهرستان از بن‌بست خارج خواهد شد و راه مردم استان یزد به خراسان بسیار کوتاه می‌شود.

 

نماینده مردم بزرگترین حوزه انتخابیه کشور در مجلس همچنین با اشاره به کمبودهای شهرستان خاتم بیان کرد: خاتم از محروم‌ترین شهرستان‌های استان است و حتی یک واحد صنعتی در این شهرستان فعالیت نمی‌کند و این امر سبب تخلیه این شهرستان به ویژه روستاهای آن شده است.

 

وی تأکید کرد: تکمیل سد هرات در این شهرستان اعتبار چندانی نمی‌خواهد و اگر این سد تکمیل شود، هم آب صنعت و هم کشاورزی تامین شده و کمک بزرگی به بازگشت مردم به این شهرستان خواهد شد.

 

زارع‌زاده در مورد حوزه انتخابیه مهریز نیز عنوان کرد: بندرخشک به عنوان نخستین بندرخشک کشور در مهریز در حال احداث است اما در زمینه گمرک با مشکلاتی مواجه است که امیدواریم با توجه ویژه دولت و صدور مجوز لازم، این مشکل برطرف شود.

منابع: فارس و مهر

انتهای پیام/ع


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.