شناسه : 10547401
سخنگوی وزرات کشور در اولین نشست خبری ؛

31 استاندار، 364 فرماندار و 594 بخشدار تاکنون تغییر کرده‌اند/کشف سرنخ‌هایی از حادثه تروریستی سرباز


سخنگوی وزارت کشور گفت: پیش‌نویس لایحه قانون احزاب در صورت تشخیص معاون اول رئیس‌جمهور خارج از نوبت در دولت بررسی و تقدیم مجلس می‌شود.

به گزارش طنین خاتم، حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور صبح امروز سه‌شنبه در اولین نشست‌خبری ماهیانه خود با خبرنگاران که در محل وزارت کشور برگزار شد، ضمن گرامیداشت و تبریک ولادت امام صادق(ع) و رسول اکرم(ص)، گفت: امیدوارم خداوند شر تروریست‌ها را که ساخته دشمنان اسلام هستند از سر مسلمانان کم و نابود کند.

وی افزود: از زمانی که حکم وزیر کشور به بنده ابلاغ شد، وظیفه سخنگویی وزارت کشور را هم داشتم و در این مدت در حد توان پاسخ‌گو بوده‌ام و همچنین از کلیه عزیزان رسانه‌ای که در این مدت مصاحبه‌هایی با آنها داشتم و رسانه‌ها رعایت امانت‌داری کردند، تشکر می‌کنم.

امیری با دعوت رسانه‌ها به ایجاد تعامل متقابل با مسئولان، خاطرنشان کرد: بعد از استقرار دولت تدبیر و امید طبیعتا هر کدام از بخش‌های دولت براساس قانون و سیاست‌های ابلاغی رهبری و فرمایشات رئیس‌جمهور وظایفی را بر عهده گرفتند.

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اینکه اولین کار ما در وزارت کشور تغییر مدیران بود، گفت: این یک امر طبیعی است که براساس رای مردم، مفاهیم تغییر می‌کند.

قائم‌مقام وزیر کشور اظهار داشت: وقتی مردم به گفتمان دکتر روحانی رای دادند براساس آن گفتمان تغییر آرایش در منصب‌ها صورت گرفت.

وی در ادامه گفت: ابتدا 31 استاندار به ترتیب و با مشورت آقای رحمانی‌فضلی با نمایندگان ولی‌فقیه و نخبگان کشور تغییر یافتند.

امیری تاکید کرد: در بخش‌های ستادی وزارت کشور عمدتا در سطح معاونت و مدیران کل تغییراتی صورت گرفت و هر کدام از معاونت‌ها برنامه کاری در حوزه‌های کاری خود ارائه دادند و این برنامه در جلسات هفتگی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اینکه وزارت کشور مسئول سیاست داخلی کشور است و در این مدت همواره تلاش کرده امنیت و آرامش در کشور برقرار باشد، گفت: هیچ منعی برای فعالیت احزاب، روزنامه‌ها و رسانه‌ها در چارچوب قانون وجود ندارد و دولت یازدهم نیز بارها اعلام کرده که از نقد سازنده استقبال می‌کند.

قائم‌مقام وزیر کشور خاطرنشان کرد: در استان‌ها، استانداران نیز سیاست‌های ابلاغی وزارت کشور را تعقیب می‌کنند و در این راستا دکتر رحمانی‌فضلی سفرهای استانی هفتگی دارند و نحوه اجرای این سیاست‌ها را ارزیابی می‌کنند.

امیری در ادامه این نشست‌خبری گفت: پیش‌نویس لایحه قانون احزاب که مربوط به دهه 60 بود با حضور نمایندگان احزاب اصلاح‌طلب و اصول‌گرا و کارشناسان وزارت کشور تهیه و تقدیم هیئت دولت شد و اگر معاون اول رئیس‌جمهور تشخیص دهد خارج از نوبت در دولت بررسی و تقدیم مجلس می‌شود.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد: 430 فرماندار در سطح کشور داریم که حدود 364 نفر تغییر کردند. در این خصوص، فرماندار مربوطه به تهران معرفی و معاونت سیاسی پس از بررسی و با نظر وزیر کشور تعیین می‌شود که البته ممکن است با نظر منفی دستگاه‌های اطلاعاتی در استعلام‌ها این امر محقق نشده است.

وی در ادامه گفت: 1055 بخشدار در سطح کشور داریم که 594 نفر آنان تغییر کردند.

امیری تاکید کرد: در کمیسیون ماده 10 احزاب 18 جلسه برگزار کردیم و 424 پرونده در این جلسه مطرح شده که 64 پرونده مربوط به گروه‌های سیاسی بوده و 204 پرونده هم مربوط به گروه‌های صنفی بوده است. 39 پرونده هم مربوط به اقلیت‌های دینی و مذهبی است.

سخنگوی وزارت کشور در ادامه اظهار داشت: در فرآیند تاسیس حزب، اگر فردی حکم قضایی و یا در استعلام‌ها جواب منفی بگیرد، نمی‌تواند در احزاب عضو شود و مجوز نخواهد گرفت.

قائم‌مقام وزیر کشور در بخش دیگری از نشست‌خبری، تاکید کرد: داعش با مرزهای کشورمان فاصله بسیار زیادی دارد و اقدامات آنها در رصد ذره‌بینی نیروهای مسلح ایران قرار دارد و هیچ وقت داعش برای ما تهدید نیست.

وی با تاکید بر اینکه امنیت در مرزهای کشور برقرار است، گفت: برای حفاظت بیشتر از مرزها از تکنولوژی‌های جدید از جمله پهپادها استفاه می‌شود

امیری خاطرنشان کرد: اعتبارات مربوط به مرزها 100 درصد اعطا می‌شود.

سخنگوی وزارت کشور درباره آخرین وضعیت انتخاب معاون سیاسی وزارت کشور، گفت: امیدواریم هر چه زودتر معاون سیاسی انتخاب شود.

وی درباره ارزیابی عملکرد استانداران، خاطرنشان کرد: ارزیابی اولیه از عملکرد استانداران انجام شده و همه آنها نمره قابل قبولی گرفتند و بنایی بر تغییر استانداران نداریم. تیم بازرسی وزارت کشور نیز کار خود را انجام می‌دهد و گزارش‌های رسیده بررسی می‌شود.

امیری افزود: در خصوص استانداران اصل بر عدم تغییر است، اما اگر نتوانند نظر و سیاست‌های دولت را کسب کنند اصراری بر ماندن آنها نداریم.

سخنگوی وزارت کشور درباره حادثه تروریستی در شهر سرباز گفت: در خصوص حادثه تروریستی شهر سرباز که دو نفر شهید شدند، سرنخ‌هایی به دست آمده که امیدوارم خبر قطعی در این زمینه در روزهای آینده منتشر شود.

وی در پاسخ به سوالی که آیا آقای صالحی‌امیری از سوی رئیس‌جمهور به عنوان معاون سیاسی وزارت کشور معرفی شده است؟ گفت: در جلسه‌ای که آقای رحمانی‌فضلی با مسئولان ذیربط در دولت حضور داشتند اسامی مطرح شده، اما من از جزئیات خبری ندارم. به هر حال افراد مختلفی مطرح هستند، اما اینکه در آن جلسه چه گذشته، خبر ندارم.

امیری افزود: تعیین معاون سیاسی وزارت کشور در مراحل خوبی است و پیش‌بینی من این است که به زودی معاون سیاسی انتخاب خواهد شد.

قائم‌مقام وزیر کشور خاطرنشان کرد: وزارت کشور آمادگی لازم برای برگزاری الکترونیکی انتخابات را دارد، منتهی برای جایگزینی الکترونیکی 95 هزار کامپیوتر که شبیه عابربانک‌هاست به جای 95 هزار صندوق رای، نیاز به اعتبار 400 میلیارد تومانی داریم که در صورت تامین این آمادگی ما 100 درصد خواهد بود، البته باید فرهنگ‌سازی مناسبی نیز صورت گیرد.

سخنگوی وزارت کشور در پاسخ به سوالی درباره اعطای مجوز به حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، گفت: حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در دستور کار کمیسیون ماده 10 احزاب قرار گرفته و در حال انجام کارهای کارشناسی است و برای متقاضیان آن نیز استعلام‌ها صورت گرفته، اما جواب استعلام‌ها هنوز نیامده که در صورت تکمیل پرونده نظر نهایی در خصوص آن اعلام خواهد شد.

امیری در پایان گفت: حزبی که منحل می‌شود اعضایش با آن عنوان و اساسنامه نمی‌توانند تقاضای حزب داشته باشند، اما با مرامنامه و عنوان دیگر به شرطی که اعضایش از حقوق اجتماعی از جمله تاسیس حزب برخوردار باشند، اشکالی ندارد.

 

 

منبع: دانا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.