شناسه : 11540603
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد ؛

22 میلیارد ریال صرف احیای طرح توسعه جنگل در خاتم شد


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد از صرف هزینه‌ای بالغ بر 22 میلیارد ریال برای احیای طرح توسعه جنگل‌های زاگرس در شهرستان خاتم خبر داد.

به گزارش طنین خاتم، سید ابوالفضل وکیلی بعد از ظهر امروز در مراسم افتتاح عملیات احیایی طرح توسعه جنگل‌های خاتم اظهار داشت: این طرح در قالب طرح صیانت از جنگل‌های زاگرس، جنوب و مناطق مرکزی کشور در شهرستان خاتم به مرحله اجرا درآمده است.

وی وسعت اجرای این طرح را یک‌هزار و 500 هکتار اعلام کرد و افزود: بالغ بر 22 میلیارد ریال با مشارکت تشکل‌های مردم محلی و تعاونی‌های بخش منابع طبیعی در این زمینه هزینه شده است.

این مسئول، طرح احیای و توسعه جنگل در قالب طرح صیانت از جنگل‌های زاگرس، جنوب و مناطق مرکزی ایران را یک طرح ملی خواند و افزود: در اجرای این طرح تشکل‌های مردم‌نهاد و جنگل‌نشینان این مناطق مشارکت جدی دارند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد با بیان اینکه توسعه جنگل‌های دست‌کاشت در اراضی مستعد از نیازهای اساسی این استان است، بیان کرد: تراکم درخت در جنگل‌های موجود در استان یزد بسیار کم است اما با افزایش کشت در سال جاری، تلاش شده تا تراکم درخت در هر هکتار به 80 تا 90 اصله برسد.

وی تاکید کرد: در عملیات احیایی و طرح‌های توسعه جنگل‌ها تلاش شده از ظرفیت و مشارکت مردم به ویژه جنگل‌نشینان استفاده شود که با استفاده از این ظرفیت، امسال میزان قابل توجهی از اراضی مستعد به زیر کشت رفت.

وکیلی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در حال حاضر تقریبا در هر یک از شهرستان‌های استان یزد به طور متوسط یک پارک جنگلی داریم که آمادگی واگذاری ساماندهی، کشت و بهره‌برداری از این جنگل‌ها به بخش خصوصی با حفظ مالکیت دولت را داریم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های متعدد درختکاری در هفته منابع طبیعی اظهار داشت: قرار است روز دوشنبه، 18 اسفند ماه جاری، 200 نفر از بسیجیان یزد در محل کمربند سبز یزد نهال‌کاری کنند.

وی یادآور شد: در روز درختکاری نیز جشن بزرگ درختکاری و مراسم نهال‌کاری در تقاطع جاده کنارگذر با جاده فولاد آلیاژی انجام شد که این طرح ادامه طرح کمربند سبز شهر یزد به وسعت 70 هکتار است.

وکیلی خاطر نشان کرد: برای اجرای این طرح بالغ بر 2 میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شده و برای اجرای آن جمعی از تشکل‌های مردمی، دانش‌آموزان، اعضای هلال احمر، خانواده‌های شهدا و دیگر دوستداران طبیعت حضور داشتند.

این مسئول با بیان اینکه توزیع نهال از دهه فجر در استان یزد آغاز شده و تا پایان هفته منابع طبیعی ادامه دارد، اظهار داشت: در محل‌های برگزاری نماز جمعه نیز نهال رایگان بین مردم و نمازگزاران توزیع شده است.

وی، مجموع نهال‌های تولید شده در استان یزد را یک میلیون اصله اعلام کرد و افزود: 500 هزار اصله آن در طرح‌ کمربند سبز مورد استفاده قرار گرفته و 500 هزار اصله دیگر نیز در طول هفته منابع طبیعی بین مردم توزیع می‌شود.

وکیلی، نهال‌های توزیع‌ شده را شامل گونه‌های سنجد تلخ و شیرین، زیتون، اقاقیا، زبان گنجشک و ... اعلام کرد و بیان داشت: همه این گونه‌ها کم‌آب‌خواه و متناسب با اقلیم کویری یزد هستند به عنوان نمونه زیتون حتی اگر فقط یک بار در سال آبیاری شود، خشک نمی‌شود و کم‌آبی تنها در ثمردهی آن مؤثر است.

 

از 15 تا 21 اسفند ماه جاری به عنوان هفته منابع طبیعی تعیین و نامگذاری شده که برنامه‌های هفته منابع طبیعی امسال با شعار « منابع طبیعی، با مردم،‌ برای مردم» اجرا می‌شود.

 

 

 

منبع: فارس


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.