شناسه : 31682505
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد:


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد گفت: اگر به میزان 20 درصد در مصرف آب استان یزد صرفه جویی صورت گیرد، بحران آب در این استان حداقل به میزان 5 سال به تعویق می‌افتد.

به گزارش طنین خاتم، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدندا در خصوص بحران آب یزد و ضرورت مدیریت مصرف آب با بیان اینکه کشور ما در منطقه خشکی قرار گرفته و استان یزد هم به نسبت دیگر استان‌های کشور بارش بسیار کمتری دارد گفت: میانگین بارندگی در استان یزد باید بالای 100 میلی‌متر باشد در حالی که در 20 سال گذشته به غیر از یکی دو سال، بیشتر از 70 میلی‌متر نشده است.

علی اسلامی اظهار کرد: این موضوع برای ما یک هشدار اساسی است و نشان می دهد که ضرورت دارد ما  بر اساس داشته هایمان اقدام کنیم و برنامه ریزی های لازم را در این زمینه داشته باشیم تا در آینده برای تامین آب با مشکل مواجه نشویم.

وی افزود:  در حال حاضر آب شرب بیش از 300 روستا که روزی محل تفریح و گردش مردم استان بود، امروز به وسیله تانکر تامین می‌شود .

اسلامی با اشاره به اینکه آب شرب و بهداشت مردم یزد به هر صورتی که باشد قطعا تامین می شود، اذعان کرد: توسعه استان نیازمند آب است و اگر شهر توسعه پیدا نکند، شهری فقیر و بدون روح خواهیم داشت و انشالله در سال‌های آینده آب مورد نیاز یزد تامین می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد خاطرنشان کرد: در حال حاضر در 10 شهر استان یزد آب انتقالی با آب چاه‌ها مخلوط و به شبکه آب‌رسانی منتقل شده است که میزان آن بسته به نوع و کیفیت آب هر شهر متفاوت است .

اسلامی تصریح کرد: آب شرب شهروندان در تابستان در اردکان، بخشی از میبد و بهاباد از طریق ایستگاه‌های برداشت تامین می شود به علاوه اینکه وضعیت دیگر شهرهای استان هم خیلی بهتر از این نیست.

وی تصریح کرد: میزان برداشت آب از سفره های زیرزمینی استان که متاسفانه بی مهابا در حال برداشت است سالیانه حدود یک میلیارد مترمکعب است در حالی که میزان بارندگی استان در مجموع حدود 700 تا 750 میلیون متر مکعب است یعنی حدود 200 تا 250 میلیون متر مکعب بیلان و طراز منفی داریم.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان یزد گفت: قطعا اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، در آینده دچار مشکلات بسیار بیشتری خواهیم بود و باید از الان برای جلوگیری از این مشکلات برنامه ریزی لازم را داشته باشیم.

اسلامی با تاکید بر اینکه اگر امروز فکری در ارتباط با برخی مسائل آب استان نشود فردا خیلی دیر است، گفت: در شرکت آب و فاضلاب همیشه سعی ما بر این بوده که در هر شرایطی آب مطلوب و با کیفیت در اختیار شهروندان قرار گیرد.

وی افزود: به جز مواردی که مربوط به اتفاقات است، در چند سال اخیر هیچ موردی نداشتیم که شهروندان با مشکل قطع آب مواجه شوند و آب مطلوب را به هر صورتی که بود در اختیار آنها قرار می دادیم.

مدیرعامل آبفا استان یزد خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما این است که مردم در ارتباط با آب شرب و بهداشت با مشکل مواجه نشوند ولی واقعیت این است که مصرف آب شرب و بهداشت در استان یزد به دلیل وضعیت آب و هوایی غیرمتعارف است.

اسلامی افزود: آن چیزی که در استانداردهای بین‌المللی برای مصرف آب شرب و بهداشت ذکر شده، 150 لیتر در شبانه روز سرانه هر فرد است در حالی که در استان ما به دلیل درجه حرارت بالا در تابستان، به طور متوسط بیش از 300 تا 400 لیتر آب مصرف می‌شود و قطعا اگر این وضعیت ادامه پیدا کند با مشکل مواجه می شویم.

وی تصریح کرد: اگر به میزان 20 درصد در مصرف آب استان یزد صرفه‌جویی صورت گیرد که کاملا هم عملی است، بحران آب در این استان را حداقل به میزان 5 سال به تعویق می اندازیم.

اسلامی افزود: در 5 شهر استان طرح‌های فاضلاب در حال اجرا است و به وسیله این طرح‌ها، آب‌های آلوده‌ای که امکان آلوده کردن منابع موجود زیرزمینی را دارد را تصفیه کنیم و بخشی از آب مورد نیاز توسعه اشتغال و صنعت استان را به این وسیله تامین کنیم.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.