شناسه : 24630794
زعفران خاک فرش بهشت؛


برای اولین بار در استان یزد، جشنواره «زعفران، طلای سرخ» با حضور جمعی از مسئولین دستگاه های اجرایی استانی و شهرستانی در محل سالن مجتمع علامه ملاعبدا... بهاباد برگزار شد.

به گزارش طنین خاتم، برای اولین بار در استان یزد، جشنواره «زعفران، طلای سرخ» با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی استان یزد، فرماندار و امام جمعه بهاباد، نماینده ولی وفقیه در جهادکشاورزی یزد، دکتر اسمی و مفتاحی زاده از محققین زعفران کشور، بخشداران مرکزی و آسفیچ و جمعی از مسئولین دستگاه های اجرایی استانی و شهرستانی در محل سالن مجتمع علامه ملاعبدا... بهاباد برگزار شد.

زعفران، نماد اقتصاد مقاومتی در کم آبی/ واحدهای فراوری و بسته بندی زعفران در بهاباد توسعه یابد

فرماندار بهاباد در این مراسم به منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی که تنها راه نجات کشور اقتصاد مقاومتی است اشاره نمود و گفت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که با تحریم از سوی دشمنان این نظام با مشکلی مواجه نشویم و با استفاده از امکانات کشور، یک توانمندی درون زا داشته باشیم.

عباس اقبال افزود: زعفران به جهات متعددی می تواند یکی از این توانمندی های مهم باشد؛ به خاطر اینکه کشور ما در منطقه ای قرار دارد که با مشکل آب روبرو می باشد و زعفران هم یک گیاه کم آبخواه است می تواند جایگاه بسیار خوبی در اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

وی با بیان اینکه این محصول درآمد خوبی هم می تواند داشته باشد گفت: اگر با استفاده از روش های علمی، زمین مناسب و منطقه ای که آب هوای مناسب برای کاشت زعفران باشد انتخاب شود و نسبت به نوع کشت، داشت و برداشت آن خوب عمل کنیم می توانیم درآمد بالایی از این محصول داشته باشیم.

اقبال به میزان برداشت زعفران در شهرستان بهاباد اشاره نمود و گفت: متأسفانه میانگین برداشت زعفران در بهاباد در حد سه تا پنج کیلو در هکتار است؛ البته در بهاباد کشاورزی داشتیم که تاکنون 15 کیلو در هر هکتار برداشت داشته است و قطعاً با استفاده از دانش روز می توانیم افزیش بسیار قابل توجه ای در میزان برداشت زعفران داشته باشیم.

وی در خصوص هدف از برگزاری جشنواره استانی زعفران در بهاباد گفت: شاخص ترین محصول کشاورزی شهرستان بهاباد زعفران می باشد که جهت ترویج کشت زعفران در این شهرستان و معرفی محصول آن در استان و کشور این اقدام صورت گرفت.

فرماندار بهاباد تصریح کرد: البته این کافی نیست و باید اقدامات مؤثرتری از جمله برند سازی و فرآوری زعفران بهاباد که به لحاظ کیفیت رتبه نخست کشور را دارد صورت گیرد.

اقبال با تأکید بر ادامه داشتن این جشنواره در سالهای آینده گفت: فقط این جشنواره به این سال ختم نشود؛ ما جشنواره انار را نیز می توانیم در شهرستان برگزار کنیم.

فرماندار بهاباد با اشاره به کیفیت زعفران بهاباد و بازارهای این محصول در کشور و جهان، گفت: واحدهای فراوری و بسته بندی زعفران در بهاباد توسعه یابد.

۶۵ درصد از سطح زیر کشت زعفران استان یزد مربوط به شهرستان بهاباد است

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان یزد در اولین جشنواره استانی زعفران در شهرستان بهاباد گفت: زعفران از جمله محصولاتی است که دارای مزیت اقتصادی و ارزآوری بسیار خوبی می باشد.

 سیدجمال سجادی پور به روند رو به رشد زعفران در کشور به ویژه در خراسان اشاره نمود و گفت: براساس آمار سال 93 در مجموع 86 هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران داریم که 95 درصد آن در خراسان رضوی و خراسان جنوبی و فقط پنج درصد در سایر استان ها می باشد.

وی افزود: استان یزد از لحاظ سطح زیر کشت زعفران جایگاه هفتم کشور را دارد که بعد از خراسان رضوی و جنوبی، اصفهان، خراسان شمالی، کرمان، فارس و یزد می باشند؛ در مجموع 94 درصد زعفران دنیا در کشور ایران تولید و صادر می شود که نیاز است در مباحث بسته بندی و صادراتی کارهای بزرگی انجام شود.

سجادی پور در خصوص سود زعفران گفت: آنچه مهم است و واقعیت هم این است که سود زعفران صادراتی به جیب کشورهای دیگر مثل اسپانیا که تولید آنها به پنج تن هم نمی رسد می رود؛ آنها زعفران کشور ما را می گیرد و با بسته بندی و فرآوری آن، سود می کند.

وی اظهار داشت: شهرستان بهاباد علی رغم همین تولید زعفران که حدود 1.2 تن می تواند با سرمایه گذاری در صنایع فرآوری و بسته بندی برند مخصوص این شهرستان سود بیشتری از زعفران کسب نماید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی زعفران بهاباد به استان و کشور عنوان نمود و گفت: شهرستان بهاباد حدود 65 درصد سطح زیر کشت زعفران استان را به خود اختصاص داده است و امیدواریم فرآوری و صنایع بسته بندی با برگزاری این همایش شکل بگیرد.

سجادی پور به راه اندازی صنایع فرآوری زعفران اشاره نمود و گفت: صنایعی که تاکنون در این زمینه راه اندازی شده است سه واحد به بهره برداری رسیده است؛ در بحث سرگل زعفران در مجموع 200 کیلوگرم واحدهای بسته بندی بهره بردای شده است و در بحث زعفران مایع که در مجموع 20 هزار کیلوگرم است در مرحله نهایی قرار دارد.

وی افزود: در استان یزد 12 پروانه تأسیس صادر شده و سه مورد از آنها در بهاباد است که انشاا... در شهرستان بهاباد واحد های فرآوری و بسته بندی راه اندازی شود.

سجادی پور با بیان اینکه زعفران محصولی است که جایگاه خوبی می تواند در اقتصاد مقاومتی داشته باشد بر کاشت گیاهان دارویی تأکید نمود و گفت: به گیاهان دارویی هم باید توجه شود چرا که مزیت اقتصادی دارند و باید بیش از آنچه در حال حاضر وجود دارد در چرخه کشاورزی استان قرار گیرد تا هم معیشت کشاورزان و هم دستاوردهایی برای استان داشته باشد.

زعفران خاک فرش بهشت است

حجت‌الاسلام سیدمحمد موسوی مسئول نمایندگی ولی ففیه در سازمان جهادکشاورزی استان یزد در این مراسم با  تسلیت ایام اربعین امام حسین(ع) و تسلیت به مناسبت جان باختن تعدادی از مردم یزد در واژگونی اتوبوس در اقلید، اظهار داشت: 17 هزار حدیث و روایت درباره زعفران و خواص ان از ائمه اطهار(ع) نقل شده است.

وی به بیان سه روایت از ائمه درباره زعفران گفت: پیامبر اکرم(ص) در روایتی از زعفران به عنوان خاک فرش بهشت یاد کردند و فرمودند ساختمان بهشت خشتى از نقره و خشتى از طلاست، گِل آن مُشک بسیار خوشبو و سنگریزه آن لؤلؤ و یاقوت و خاک آن زغفران است..

کیفیت محصولات کشاورزی و بسته بندی  زعفران افزایش یافته و قابل رقابت در بازار جهانی باشد

حجت الاسلام سیف الله دهقانی امام جمعه بهاباد درادامه این مراسم در سخنانی با تسلیت اربعین حسینی و تسلیت جان باختگان اتوبو س زائران کربلا ی معلی یزد به اهمیت کاروتلاش در  جامعه اشار کرد و گفت : یکی از مسائل مهم در فرهنگ اسلامی مسئله کار و تلاش است

امام جمعه شهرستان بهاباد در این جشنواره با بیان اینکه اقتصاد ایران بدون توجه به اقتصاد کشاورزی توسعه نمی یابد ، بر حلال بودن روزی تاکید و گفت: یکی از کارهائی که معمولا انبیاء و اولیاء الهی داشتند مسئله کشاورزی و بدست آوردن رزق و روزی حلال است که ماباید به این مسئله اهمیت زیاد داشته باشیم

حجت الاسلام دهقانی بر توجه به کیفیت محصولات داخلی در جهت جذب و ارتقای رتبه اقتصادی تاکید کرد و گفت: بایستی کیفیت محصولات کشاورزی و بسته بندی افزایش یافته و قابل رقابت در بازار جهانی باشد.

در این مراسم از قدرت باقری، علی‌محمد نیک‌خواه، عباس غلامی، علی احمدی و حسین گرانمایه به عنوان کشاورزان برتر در زمینه تولید زعفران شهرستان بهاباد تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/س*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.