شناسه : 10067740
آقای روحانی!

یادتان نرود که چرا آن مرجع تقلید، وزیرتان را به حضور نپذیرفت؟! ‌


جای تاسف است که رئیس‌جمهور محترم اعلام می‌کند وزیر جدید علوم، راه وزیر قبلی را ادامه خواهد داد؛ در حالی که وزیر قبلی توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دلایل متقن فاقد صلاحیت تشخیص داده شد. طبیعی است این‌گونه موضع‌گیری رئیس‌جمهور، نوعی تعریض تلویحی به نمایندگان محترم نیز به شمار می‌آید و در شأن شخص اول اجرایی کشور نیست.

رئیس جمهور در مراسم 16آذر با اشاره به رای اعتماد نمایندگان مجلس به محمد فرهادی به عنوان پنجمین وزیر پیشنهادی وزیر علوم در دولت یازدهم، خاطرنشان کرد: خط و راهی که دولت یازدهم تاکنون نسبت به دانشگاه‌ها داشته، یکی است و هیچ‌گاه از آن‌ها بازگشت نخواهد کرد و وزیر علوم جدید نیز ادامه دهنده راه و مسیر عزیزان پیش از خود در دولت یازدهم خواهد بود.

به گزارش ایسنا رئیس جمهور اضافه کرد: وی امروز همان راهی را ادامه می‌دهد که بنا بود میلی منفرد آن را ادمه دهد و نگذاشتند؛ بنا بود دکتر توفیقی ادامه دهد و نگذاشتند؛ دکتر فرجی دانا آمد و این راه را بر عهده گرفت اما ادامه راه برای وی ممکن نشد و همان راه را دکتر نجفی ادامه داد؛ همان راهی را که قرار بود دکتر نیلی احمدآبادی و دکتر دانش آشتیانی ادامه دهند.

روحانی در ادامه خطاب به دانشجویان با تأکید بر این‌که راه و مسیر ما همانی است که از روز نخست به شما وعده دادیم، گفت: عهد ما با شما شکستنی نیست.

آقای روحانی در حالی از استمرار راه وزرای برکنارشده‌ای همچون فرجی‌دانا و وزاری پیشنهادی رای‌نیاورده‌ای همچون نیلی احمدآبادی و دانش‌آشتیانی و ... سخن می‌گوید که مجلس شورای اسلامی به دلیل سوابق غیرقابل قبول اینان در ماجرای دردناک فتنه و برخی مسائل دیگر، آنان را برای شروع تصدی یا استمرار تصدی مسؤولیت وزارت خطیر علوم، تحقیقات و فناوری صالح ندانست و در نتیجه علیرغم جوسازی‌های فراوان به آن‌ها رای اعتماد نداد و در مورد دکتر فرجی‌دانا با وجود رای اعتماد اولیه، اما به دلیل روند به کارگیری عناصر مرتبط با فتنه در وزارتخانه مربوطه و عزل بسیاری از نیروهای متعهد و ارزشی، پس از چند ماه و با توجه به بی‌اعتنایی وزیر به نصایح مشفقانه دلسوزان مبنی بر تجدیدنظر در رویکرد خود، رای به برکناری وی داد.

جای تاسف است که رئیس‌جمهور محترم اعلام می‌کند وزیر جدید علوم- که توانسته با اعلام موضع صریح درباره فتنه 88، رای اعتماد برگزیدگان ملت را به دست آورد- راه وزیر قبلی را ادامه خواهد داد؛ در حالی که وزیر قبلی توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دلایل متقن فاقد صلاحیت تشخیص داده شد.

طبیعی است این‌گونه موضع‌گیری رئیس‌جمهور، نوعی تعریض تلویحی به نمایندگان محترم نیز به شمار می‌آید و در شأن شخص اول اجرایی کشور نیست.

وانگهی عملکرد وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری چنان زیر سؤال بود که حتی برخی مراجع تقلید از به حضور پذیرفتن وی ابا داشتند! برای نمونه حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع آگاه و بصیر که مواضع درخشانی در دفاع از نظام و رهبری معظم و برخورد با فتنه گران دارد، دیدار با فرجی‌دانا را نپذیرفت.

حتی هنگامی که برخی رسانه‌های مرتبط با جریان فتنه، به دروغ از انجام ملاقات وزیر سابق با ایشان خبر دادند، این مرجع تقلید به صراحت آن اخبار را رد کرد و در موضعی آشکار اعلام نمود:

 وزیر علوم روز پنج‌شنبه به قم آمد، بعضى از آقایان مصلحت دیدند با ایشان ملاقات کردند ولى در بعضى از جرائد معروف نوشته شده بود که بنده نیز با ایشان ملاقات کرده‌ام که من آن را جداً تکذیب مى‌کنم.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی اضافه کرد:  افرادى واسطه شدند تا این ملاقات صورت گیرد، اما گفتم من آمادگى ملاقات با ایشان را ندارم. گفتند: چرا؟ گفتم: عزل و نصب‌هاى زیادى توسط ایشان در دانشگاه‌ها صورت گرفته که نه به مصلحت دانشگاه و دانشجویان عزیز ما بوده و نه به مصلحت نظام جمهورى اسلامى.

 

این مرجع تقلید افزود: بسیارى از نمایندگان محترم مجلس اعتراض کرده‌اند و اخیراً شوراى محترم انقلاب فرهنگى نیز به این عزل و نصب‌هاى بى‌رابطه اعتراض کرده‌اند.

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی یادآورشد: من دیدم ملاقات با ایشان تأیید آن عزل و نصب‌هاست و در پیشگاه خداوند متعال مسؤولم و لذا ملاقات را نپذیرفتم.(اسفند1393)

 ایشان شش ماه بعد پس از رای عدم اعتماد به فرجی دانا هم در جمع زائران حرم رضوی تصیح کرد:

«بايد مراقب نفوذي‌ها در دانشگاه‌ها بود، عموم نمايندگان وزير فعلي را نپذيرفتند، وي هرچند کارهاي خوبي هم داشت اما کارهاي ناشايستي نيز در پرونده داشت، به وي فرصت اصلاح داده شد اما وي از اين فرصت استفاده نکرد.»

با این اوصاف، جای تعجب و تاسف است که رئیس‌جمهور محترم به جای توصیه وزیر جدید به پرهیز از ضعف‌های امثال فرجی دانا، به طور رسمی اعلام می‌کند که وزیر جدید نیز همان راه وزیر قبلی را ادامه خواهد داد!

البته با توجه به تعهد وزیر کنونی و سوابق وی، بعید به نظر می‌رسد وعده روحانی در جمع دانشجویان، عملی شود؛ و صدالبته چشمان تیزبین منتخبان ملت در مجلس شورای اسلامی هم رویکرد وزیر را به دقت رصد خواهد کرد.

نویسنده: فائزه شورکی
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.