شناسه : 12310430
گزارش/

گوشت مرغ ارزان و گوشت قرمزگران شد +قیمت انواع گوشت در یزد


گوشت مرغ که در روزهای پایانی سال گذشته گران شده بود، این روزها در حال ارزان‌تر شدن است. به نظر می‌رسد این روزها مردم باید نگران قیمت گوشت قرمز باشند.

به گزارش طنین خاتم به نقل از یزد رسا، گوشت مرغ که در روزهای پایانی سال گذشته گران شده بود، این روزها در حال ارزان‌تر شدن است. به نظر می‌رسد این روزها مردم باید نگران قیمت گوشت قرمز باشند.

 

 همشهری نوشت:اما به دنبال گرم شدن هوا و کاهش تقاضا برای خرید گوشت مرغ بعد از تعطیلات عید که تا حدی دلیل کاهش قیمت مرغ محسوب می‌شود، گوشت قرمز همچنان متقاضی دارد، در پایان سال گذشته شاهد گران شدن گوشت قرمز در دو نوبت بودیم.


این روزها نیز گاه و بیگاه مردم گوشت را گران‌تر از بار قبلی می‌خرند. همچنین با توجه به خشکسالی‌ها و کاهش بارندگی‌ها، پیش‌بینی افزایش هر‌کیلوگرم گوشت قرمز در آینده نیز دور از انتظار نیست.
 


گران شدن گوشت قرمز در 2 مرحله
دبیر اجرایی اتحادیه صنف قصابان یزد می‌گوید: هر کیلوگرم گوشت قرمز در اسفندماه سال گذشته در 2مرحله یکم و هجدهم اسفندماه به صورت سراسری گران شد.
«علی‌اکبر طالبی» با بیان اینکه گران شدن قیمت گوشت، سراسری است و ارتباطی به یزد ندارد. می‌افزاید: بارندگی‌هایی که در روزهای اخیر در کشور رخ داده است، حمل دام را با مشکل مواجه کرده است؛ از این رو بخشی از گرانی، ناشی از دشواری در جابه‌جایی و حمل دام از استان‌های دیگر کشور است.
 طالبی قیمت عرضه گوشت قرمز در بازار استان را نسبت به سایر استان‌های کشور بسیار مناسب می‌داند و می‌افزاید: قیمت گوشت قرمز حتی در استان‌های تولیدکننده دام از جمله استان فارس گران‌تر نیز هست.
این مسئول می‌گوید: 80 تا 85درصد از دام سبک مورد نیاز استان از استان‌های دیگر کشور تامین می‌شود اما سعی شده است که با این شرایط، افزایش قیمت چندان ملموس نباشد.
 وی می‌افزاید: افزایش قیمت اخیر، مربوط به گوشت دام‌های سبک بوده است اما در مورد دام‌های سنگین که اغلب در استان پرورش می‌یابند، تفاوت قیمتی در بازار مصرف نبوده است.
 طالبی بیشترین مصرف گوشت قرمز در استان را مربوط به گوشت گوسفند از نوع نرنده و بره معرفی کرد و افزود: گوشت قرمز که در بازار استان عرضه می‌شود، با کیفیت، سالم و بهداشتی است.
 


تولید 15 درصد از گوشت دام سبک و 70‌درصد از گوشت دام سنگین در استان
دبیر اجرایی صنف قصاب یزد با بیان اینکه تنها 15‌درصد از گوشت دام سبک مصرفی، در استان تولید می‌شود، می‌افزاید: گوشت قرمز دام‌های سبک مورد نیاز از استان‌های فارس، خراسان، کردستان و... تامین می‌شود.وی با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز در ماه‌های آینده به ویژه تابستان به تولید سایر استان‌های کشور بستگی دارد. امیدواریم که تغییر قیمت چندان محسوس نباشد، اما به دلیل گرانی آذوقه و خدمات، احتمال افزایش قیمت گوشت قرمز همچنان پیش‌بینی می‌شود.
طالبی می‌گوید: روزانه 40 تن گوشت قرمز در استان مصرف می‌شود که شامل 30 تن گوشت گوسفند و 10‌تن گوشت گاو و شتر است و این در حالی است که 70‌درصد از گوشت دام سنگین مصرفی، در استان تامین می‌شود.
 


کاهش جوجه‌ریزی
اما قیمت مرغ که پیش از سال جدید به کیلویی ‌9 هزار تومان هم رسیده بود، این روزها  قیمت عرضه آن در برخی از مغازه‌های شهر حتی به کیلویی 6 هزار تومان هم رسیده است

رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی مرغداران استان می‌گوید: روزانه 150 تن گوشت مرغ در مرغداری‌های استان کشتار و به بازار عرضه وارد می‌شود اما به دلیل کاهش تقاضا، حجم جوجه ریزی در حال کاهش است.
 

«مهدی دشتی» اضافه می‌کند: در حال حاضر جوجه‌ریزی در مرغداری‌های استان تا 10 درصد نسبت به اواخر سال کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه کیفیت مرغ‌های تولیدی استان مطلوب است، می‌افزاید: علت درشت شدن اندازه مرغ‌های تولیدی استان، نبود مشتری است و زمانی که مرغ‌ها بیش از اندازه زنده بمانند، قطعا رشد بیشتری خواهند داشت.

این مسئول ادامه می‌دهد: البته در فصولی از سال که گوشت مرغ مشتری کمتری دارد، نسبت به ذخیره‌سازی اقدام می‌شود؛ به طوری که سال گذشته 3‌هزار تن مرغ، ذخیره‌سازی شد و در روزهای پایانی سال با قیمت مناسب در بازار عرضه شد.

سرمایه‌گذاری گسترده در زمینه مرغداری‌ها منجر به ایجاد هزار واحد مرغداری در استان شده است که نیمی‌ از گوشت مرغ تولیدی این واحدها به سایر استان‌های کشور ارسال می‌شود.
 


کیفیت مطلوب مرغ‌های منجمد
رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی مرغداران استان می‌گوید: قیمت عرضه هر کیلوگرم گوشت منجد مرغ در بازار در حال حاضر 5300 تومان است و این مرغ‌ها نزدیک به 6 ماه پیش کشتار شده‌اند و قطعا با روند صحیح منجمدسازی، کیفیت این مرغ‌ها، تفاوتی با مرغ‌های گرم ندارد.
 
دشتی از دلایل تایید مرغ‌های منجمد را کشتار و ذخیره‌سازی آنها با نظارت بازرسان سازمان دامپزشکی عنوان و بیان می‌کند: مرغ‌هایی که کشتار و ذخیره‌سازی می‌شوند به دلیل شرایطی که کشتارگاه‌ها برای خرید دارند، از بهترین کیفیت برخوردار هستند.
 


انواع گوشت  قیمت هر کیلوگرم (ریال)
بره و نربز بدون دنبه    280000
بره و نربز با 250 گرم دنبه    230000
گاو و گوساله بدون استخوان    250000
گوشت شتر بدون کوهان و استخوان    300000
گوشت شتر با 250 گرم کوهان    250000
بره زنده قپان    1250000 تا 130000
نربز و چپش زنده قپان    120000 تا 130000
میش زنده قپان    75000 تا 90000
بز زنده قپان    75000 تا 100000
گاو ماده زنده قپان    75000 تا80000
شتر نر زنده قپان    100000 تا 110000
شتر ماده زنده قپان    90000 تا 95000
گاو نر زنده قپان    100000
انتهای پیام/عرای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.