شناسه : 12361220

گزارش سازمان 'سیا' از وضعیت اقتصاد و میزان ذخایر ارزی ایران


سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با اشاره به بهبود شاخص های کلان اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴، از رشد اقتصادی ۱.۵ درصدی، کاهش بیکاری به ۱۰.۳ درصد و تورم ۱۷.۸ درصدی خبر داد و اعلام کرد ذخایر ارز و طلای ایران به ۱۱۰ میلیارد دلار افزایش یافت.

به گزارش طنین خاتم،‌ واحد اقتصادی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) در گزارشی به بررسی شاخص های کلان اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۴ پرداخته و از حرکت مثبت بسیاری از شاخص ها در این سال با وجود تحریم ها خبر داده است.

 

تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال ۲۰۱۴ با ۱۹ میلیارد دلار افزایش نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به ۱۲۸۴ میلیارد دلار رسیده است. تولید ناخالص داخلی ایران برای سال پیش از آن ۱۲۶۵ میلیارد دلار اعلام شده بود.

 

به همین ترتیب سرانه تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید افزایش یافته و از ۱۶۴۰۰ دلار در سال ۲۰۱۳ به ۱۶۵۰۰ دلار در سال ۲۰۱۴ رسیده است.

 

تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس نرخ رسمی مبادله ارز در سال ۲۰۱۴ نیز ۴۰۲.۷ میلیارد دلار اعلام شده است. خدمات بیشترین سهم در اقتصاد را داشته به طوری که ۵۰.۳ درصد جی دی پی را به خود اختصاص داده است و صنعت با ۴۰.۷ درصد و کشاورزی با ۹.۱ درصد به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار داشته اند.

 

*رشد ۱.۵ درصدی اقتصاد ایران و کاهش اندک بیکاری

 

اقتصاد ایران که در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱.۹ درصد کوچکتر شده بود در سال ۲۰۱۴ به رشد ۱.۵ درصدی رسیده است. نرخ رشد تولیدات صنعتی نیز در این سال ۲.۴ درصد برآورد شده است.

 

بر اساس این گزارش پس اندازهای ملی در سال ۲۰۱۳ معادل ۵۲.۲ درصد تولیدناخالص داخلی بوده که این رقم به ۴۷.۳ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۴ کاهش یافته است.

 

کل نیروی کار ایران ۲۸.۴ میلیون نفر تخمین زده شده که ۴۸.۶ درصد از این رقم در بخش خدمات ۳۵.۱ درصد در بخش صنعت و ۱۶.۳ درصد در بخش کشاورزی فعال است.

 

این گزارش از کاهش اندک نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۴ خبر داده است. نرخ بیکاری ایران که در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۰.۴ درصد بوده در سال بعد از آن به ۱۰.۳ درصد کاهش یافته است.

 

*بدهی خارجی ایران ۴۶۰ میلیون دلار کاهش یافت

 

درآمد دولت ایران در سال ۲۰۱۴ نیز ۶۰.۴۶ میلیارد دلار برآورد شده است و این در حالی است که کسری بودجه دولت در این سال معادل ۰.۷ درصد تولید ناخالص داخلی تخمین زده شده است.

 

دیون عمومی ایران در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته و از ۱۱ درصد جی دی پی در سال ۲۰۱۳ به ۱۱.۴ درصد جی دی پی در سال ۲۰۱۴ رسیده است.

 

بر اساس این گزارش کل دیون خارجی ایران در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۰.۱۷ میلیارد دلار اعلام شده که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۴۶۰ میلیون دلار کاهش یافته است. دیون خارجی ایران در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۰.۶۳ میلیارد دلار اعلام شده بود.


*کاهش تورم به ۱۷.۸ درصد و افزایش ۵ میلیارد دلاری نقدینگی

 

 

نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۴ کاهش قابل ملاحظه ای داشته است. در سال ۲۰۱۳ نرخ تورم ایران ۳۹.۳ درصد بوده که این رقم در سال پس از آن به ۱۷.۸ درصد کاهش یافته است.

 

حجم نقدینگی در اقتصاد کشور طی سال ۲۰۱۴ افزایش ۵.۲۳ میلیارد دلاری داشته و از ۶۲.۱۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ به ۶۷.۴۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ رسیده است.

 

با وجود تحریم ها تراز حساب های جاری ایران در سال ۲۰۱۴ افزایش ۹۱۰ میلیون دلاری داشته و به ۲۸.۸۸ میلیارد دلار رسیده است. تراز حساب های جاری ایران در سال پیش از آن ۲۷.۹۷ میلیارد دلار بوده است.

 

رشد ۲.۶۹ میلیارد دلاری صادرات نیز از دیگر نکات مثبت در عملکرد اقتصاد کشور طی سال ۲۰۱۴ بوده است. صادرات ایران در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۹۳.۰۲ میلیارد دلار بوده که این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۹۵.۷۱ میلیارد دلار افزایش یافته است.

 

البته واردات نیز ۱.۲ میلیارد دلار رشد داشته و به ۶۱.۲۵ میلیارد دلار رسیده است. در سال پیش از آن ۶۰.۰۵ میلیارد دلار کالا به ایران وارد شده بود.

 

*ذخایر ارز و طلای ایران ۱۱۰ میلیارد دلار شد

 

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا کل ذخایر ارز و طلای ایران در پایان سال ۲۰۱۴ را ۱۱۰ میلیارد دلار اعلام کرده است. ذخایر ارز و طلای ایران در این سال ۲ میلیارد دلار افزایش داشته است. در پایان سال ۲۰۱۳ ایران ۱۰۸ میلیارد دلار ذخایر ارز و طلا داشته است.

 

این گزارش همچنین کل سرمایه گذاری خارجی انجام شده در ایران در سال ۲۰۱۴ را ۳.۱۴ میلیارد دلار اعلام کرده است. ایران در این سال همچنین ۳۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم در کشورهای دیگر انجام داده است.


منبع:تسنیم

انتهای پیام/ص
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.