شناسه : 12403385
حمایت ؛ حلقه مفقوده شده ورزش بانوان / استعدادهای ورزشی در سکوت در حال پرپر شدن

کمبود فضای ورزشی و سالن اختصاصی از عمده ترین مشکلات ورزشی بانوان خاتم


زنان بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، افرادی که مسولیت خطیر تربیت نسل آینده ایران را به عهده دارند. روند توسعه زندگی شهری و تغییر الگوهای حرکتی روزانه و در نتیجه کاهش فعالیت های حرکتی به ویژه در بانوان، اندام ها و عضلات آنان را تحت تاثیر و خطر جدی کم تحرکی و ضعف های جسمانی قرار داده است.

به گزارش طنین خاتم، زنان بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، افرادی که مسولیت خطیر تربیت نسل آینده ایران را به عهده دارند. روند توسعه زندگی شهری و تغییر الگوهای حرکتی روزانه و در نتیجه کاهش فعالیت های حرکتی به ویژه در بانوان، اندام ها و عضلات آنان را تحت تاثیر و خطر جدی کم تحرکی و ضعف های جسمانی قرار داده است. برای پیشگیری از چنین عارضه ای یا مقابله با آن، ایجاد جاذبه ها و امکانات لازم برای همگانی کردن ورزش در بین بانوان، از ابزارهای کارآمد در این زمینه است. با این اوصاف آیا کسی به فکر توسعه ورزش در میان زنان ایران هست.

 مشکلات اساسی در عدم گسترش ورزش در سطح بانوان کشور به خصوص زنان خاتم ناشی از کمبود فضاهای  مناسب ورزشی و سالن های اختصاصی  ویژه بانوان ، عدم فرهنگ سازی مناسب در این زمینه از سوی مسئولان شهرستان  ، کمبود اعتبار در ورزش شهرستان به ویژه ورزش بانوان از بزرگترین موانع بر سر راه توسعه ورزش بانوان خاتم است

سالن تخصصی ورزش بانوان در شهرستان خاتم وجود ندارد

مسئول ورزش بانوان اداره ورزش شهرستان  در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم گفت:‌ سالن اختصاصی برای ورزش بانوان در شهرستان نداریم و به نوعی ورزش بانوان خاتم محروم از امكانات و سالن های تخصصی بانوان است.

مرضیه دهقان چناری گفت: مشكلات كمبود فضای ورزشی برای بانوان و عدم سالن اختصاصی برای این قشر از ورزشكاران از مشكلاتی است كه ورزش بانوان شهرستان خاتم از آن رنج می برد.

مسئول ورزش بانوان اداره ورزش شهرستان خاطر نشان كرد: ورزش بانوان خاتم از نظر سالن های تخصصی جایگاه مطلوبی ندارد و بانوان ورزشكار ما برای ورزش کردن و همچنین آمادگی برای مسابقات و تمرینات مختلف با مشكل مواجه هستند.

دهقان افزود: با توجه به اینكه استعدادهای فراوانی در شهرستان خاتم در زمینه ورزش بانوان وجود دارد  لذا باید با اختصاص سالن مجزا و اختصاصی برای بانوان در جهت رشد و توسعه ورزش بانوان و افزایش قهرمان پروری در این راستا تلاش كنیم..

 

مسئول ورزش بانوان شهرستان  گفت: ورزش بانوان با وجود همه پتانسیل‌هایی که دارد دنیایی از مشکلات ریز و درشت است که یکی از مهم‌ترین آنها نداشتن حامی مالی است.

دهقان  در توضیح این معضل می‌گوید: هر تیمی برای انجام فعالیت‌های ورزشی نیاز به اسپانسر مالی دارد، اما از آنجایی که مسابقات ورزشی بانوان در هیچ رسانه‌ای منعکس نمی‌شود ، بنابراین هیچ اسپانسری حاضر به حمایت مالی از تیم‌های ورزشی بانوان نیست؛ در نتیجه ما در بسیاری از رشته‌های ورزشی  نمی‌توانیم تیم‌های منسجمی داشته باشیم

 

به میان بانوان ورزشکار خاتم رفتیم  تا با آنها در خصوص مشکلات  ورزش بانوان گفتگو کنیم.در ادامه .

برخی از بانوان ورزشكار خاتم عدم دارا بودن سالن های تخصصی را از جمله مشكلات در كنار عدم وجود اسپانسر و وضعیت مالی نامطلوب اعلام كرده و خواهان توجه مسئولان به این امر شدند.

 

وجود استعداد های فراوان در ورزش بانوان شهرستان خاتم

نکته قابل توجه در ورزش بانوان شهرستان خاتم وجود استعداد های فراوان در رشته های  چون دومیدانی،  ورزش های همگانی  و بومی و  محلی  و ...  است.

محبوبه حیدری از قهرمانان ورزشی شهرستان خاتم در گفتگو با طنین خاتم گفت :استعدادهای فراوانی در زمینه ورزش بانوان در شهرستان خاتم وجود دارد و این را میتوان از مدال های که بانوان  در مسابقات مختلف برای شهرستان کسب کردند متوجه شد ولیکن این استعدادها تنها در سایه حمایت های اداره ورزش و جوانان شهرستان و مسولین شکوفا می شوند.

حیدری گفت : اکنون مشکل اساسی که قهرمانان ورزشکار خانم در شهرستان با آن روبرو هستند کمبود اسپانسر داخل شهرستان است و اداره ورزش و جوانان تا آنجا که توانسته به ورزشکاران کمک کرده اما نیاز است که مسوولان توجه جدی به ورزشکاران شهرستان داشته باشند.

 

محبوبه حیدری اظهار داشت : با وجود چالش‌ها و مشکلات متعدد پیش روی ورزش بانوان شهرستان خاتم می توان با ارائه راه کارهایی به توسعه ورزش بانوان و حل معضلات پیش روی آن کمک کرد

حیدری  به تعدادی از این راه‌کارهای موثر اشاره می‌کند و می‌گوید ایجاد تقابل بیشتر بین آموزش پرورش و وزارت ورزش و جوانان در راستای شناسایی استعدادهای ورزشی و حفظ آن‌ها، ایجاد پایگاه‌های استعدادیابی در مدارس ، و در نهایت ایجاد فضای مناسب ورزشی بیشتر می تواند از جمله راه کارهای موثر در جهت کمک به مشکلات ورزش بانوان شهرستان باشد.

 

طنین خاتم؛ وجود استعدادهای ناب در ورزش بانوان شهرستان خاتم بر کسی پوشیده نیست و هراز چندگاهی از موفقیت های ورزشکاران بانو زمزمه های به گوش می رسد وخیلی زود به فراموشی سپرده می شوند .واستعدادهای ناب ی در سکوت پرپر می شوند.

نبود اسپانسرمالی شاید یکی از بزرگترین مشکلات ورزش بانوان در شهرستان خاتم باشد ولی نباید از نقش پررنگ مسئولین  غافل بود . حمایت از ورزشکاران زن و  توجه یکسان به ورزش آقایان و بانوان  باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد

تجلیل از ورزشکاران زن یکی از مورادی است که مسولین کمترین توجه ای به آن  داشته اند ، بیشتر ورزشکاران بانو شهرستان به با کسب مقامات متعدد در استان و کشور درگمنامی به سر می برند و در کمال بی مهری قرار گرفته اند

ناگفته پیداست بیان مشکلات حوزه ورزش به هیچ وجه به معنی بی توجهی و قدرناشناسی نسبت به اقدامات و تلاش های ارزشمند مسئولین ورزشی شهرستان نیست اما به دلیل اهمیت موضوع انتظار می رود به ورزش بانوان شهرستان هم در سطح قهرمانی و حرفه ای و هم ورزش همگانی و آماتور توجه بیشتری نموده و زمینه های گسترش ورزش در این بخش فعال جامعه را فراهم کرد..

 .

 


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.