شناسه : 13340328
گزارش /

کشاورزانی که هشتشان گرو نُه شان است !


این روزها چیزی که در کنار خیابان ها می بینیم کشاورزانی که محصولات صیفیشان را روی یک کامیون با رزده اند و خسته زیر آفتاب گرم و سوزان چشممشان به یک مشتری است که شاید بتواند محصولش را بفروشد و پولی را که هزینه کرده تأمین کند که این اتفاق هم هرگز نمی افتد.

به گزارش طنین خاتم،این روزها چیزی که در کنار خیابان ها می بینیم کشاورزانی که محصولات صیفیشان را روی یک کامیون با رزده اند و خسته زیر آفتاب گرم و سوزان چشممشان به یک مشتری است که شاید بتواند محصولش را بفروشد و پولی را که هزینه کرده تأمین کند که این اتفاق هم هرگز نمی افتد.
 
 
 
روزهای گرمی که کشاورزان ، خسته باید بر سر مزارع و باغات سپری کنند شاید در انتهای یک فصل بتوانند درآمدی کسب کنند و خرج خانواده ها را بدهند
 
 
در شهرستان خاتم کشاورزی یکی از اصلی ترین شغل های مردم است و در بسیاری از محصولات از جمله پسته ، زردآلو،گندم،ذرت در تولید آنها در استان سرآمد است و حرف اول را می زند.
 
اما آنچه که کشاورزان را سخت گله مند کرده هزینه های گزافی است که خرج محصول می کنند ولی  وقت فروش محصولات نمی توانند حتی آنها را نیز بدست بیاورند.
 
در نیمه دوم سال گذشته اعلام شد کشاورزان محصول کشاورزی ذرت را به نرخ تعاون روستایی بدهند و کشاورزان نیز با این نرخ قیمت که هیچگونه تفاوت قیمتی نیز با مشابه سال گذشته نداشت به دلالان فروختند و اکنون پس از گذشت هفت ماه هستند کشاورزانی که تنها راه درآمدیشان همان است هنوز نتواستند پول فروش ذرت هایشان را بگیرند.
 
از این رو به سراغ یکی از کشاورزان شهر هرات رفتیم نامش حاج اصغر است و تمام عمرش را کشاورزی کرده است.
 
حاج اصغر گفت: در آبان ماه ذرت زمین کشاورزی ام را به یکی از دلالان دادم که به نرخ شرکت تعاونی یعنی قیمت 8700 ریال می خرید و حالا پس از گذشت هفت ماه از سال هنوز نتواسته ام پول فروش ذرت را بگیرم.
 
دلیل این که پول را به شما نمی دهند چیست؟
دلال در جواب به ما گفته است که شرکت تعاونی روستایی پول فروش گندم را به ما نداده است و گاهی مبلغ کمی به حساب ما واریز می شود.
 
حاج اصغر که هنوز با این سن و سال و سالخوردگیش سه فرزند که دو تای آنها در حال تحصیل هستند می گوید:من که تنها راه درآمدیم این است چگونه می توانم خرج خانواده و بچه هایم را بدهم.
 
آیا بعد از این مدت زمان هنوز پول ذرت فروشی تان را به شما نداده اند؟
چند روز پیش دوباره به سراغ دلالی که ذرت را به او فروخته ام رفتم و با قیمت 8500 ریال یعنی چیزی کمتر از نرخ واقعی سال گذشته یک چک برای دو ماه دیگر به من دادند.
و با تنی دیگر از کشاورزان که صحبت کردیم درآمد فروش گندم به صورت اقساطی چند ماه یکبار واریز می شود.
 
به راستی مانند این کشاورزا ن کم نیستند  با چند نفر از آنها که صحبت کردیم همین مسائل را بازگو کردند .
 
 آیا مسئولین برای این کشاورزان هیچ راهکاری نیا ندیشیده اند؟
 
کشاورزانی که با سختی و مشقت کشاورزی می کنند اما هیچ چیز عایدشان نمی شود و هشتشان گرو نه شان است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.