شناسه : 35507968
مدیر جهاد کشاورزی خاتم:


مجتبی آغاز مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاتم از کاشت گیاه پاپایا برای اولین بار در استان یزد در گلخانه های شهرستان خاتم خبر داد.

مجتبی آغاز در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم با اشاره به اینکه پاپایا مهمترین میوه گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیاست، اظهار داشت: پاپایا گیاهی علفی، همیشه سبز و دولپه است که به صورت یک تنه با چوبی نرم به ارتفاع یک تا ۱۰ متر رشد می‌کند.
 
مدیر جهاد کشاورزی خاتم گفت: این گیاه چند ساله ممکن است تا ۲۰ سال عمر کند اما عمر مفید و اقتصادی آن بیشتر از سه سال نیست و نخستین میوه پاپایا معمولا ۱۲ ماه پس از کاشت بذر به دست می آید.
 
آغاز خاطرنشان کرد: هر گل حدود ۱۴۵ تا ۱۶۵ روز بعد از گرده افشانی به میوه کامل و رسیده تبدیل می شود و در زمان رسیدن، رنگ میوه‌ها از سبز به زرد و گاهی نارنجی تغییر می یابد.
 
وی عنوان کرد: از آنجا که میوه پاپایا فرازگرا است می توان آن را در مرحله بلوغ کامل برداشت و در انبار نگهداری کرد و یا به نقاط دور دست فرستاد.
 
آغاز با اشاره به فواید میوه پاپایا یادآور شد: از آنجا این میوه منبع غنی آنتی اکسیدان است، می تواند در پیشگیری از سرطان بسیار موثر باشد همچنین می تواند مانع پیری زودرس شود و از حمله و سکته قلبی نیز جلوگیری می کند.
 
مدیر جهاد کشاورزی خاتم افزود: عملکرد پاپایا در ایران ۳.۵ تن در هکتار است و در محیط باز سطح زیر کشت آن در منطقه بلوچستان حدود ۳۰ هکتار است.
 
آغاز گفت: با توجه به سیاست های وزارت جهاد کشاورزی درخصوص تنوع محصول در گلخانه ها، با ایجاد کارگروه توسعه و حمایت گلخانه ها در شهرستان خاتم که از مهندسین ، مشاوران و گلخانه داران این شهرستان تشکیل شده بود و با تدوین برنامه های استراتژیک گلخانه ها که یکی از شاخص ها، تنوع محصول بود کاشت پاپایا رقم رد لیدی پاکوتاه به صورت نشاء برای اولین بار در کشور در گلخانه در این شهرستان صورت گرفت.
 
مدیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: این محصول بعد از هفت ماه به تولید رسید و در حال حاضر نزدیک به سه ماه است که در حال تولید و عرضه به بازار مصرف میباشد و این گیاه حداکثر تا پنج متر رشد می کند و در محل بین ساقه و هر برگ یک گل تشکیل می شود که این گل به میوه تبدیل می شود.
 
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سطح زیر کشت این محصول در شهرستان خاتم ۸ هزار مترمربع به شکل کشت گلخانه ای است و عملکرد این محصول در گلخانه متفات از کشت باز است.
 
آغاز یادآور شد: در کشت گلخانه ای در هر هزار مترمربع ۳۵۰ درخت کشت می‌شود که هر درخت بین ۲۰ تا ۱۰۰ عدد میوه می‌دهد.
 
مدیر جهاد کشاورزی خاتم اظهار داشت: وزن هر میوه بسته به شرایط گلخانه و تغذیه متفاوت و بین ۲۵۰ گرم تا ۵۰۰ گرم  است که با این حساب پیش‌بینی می‌شود ۲۴ تن محصول مرغوب پاپایا برداشت و با قیمت بسیار مطلوبی به عنوان میوه لوکس به فروش برسد.رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.