شناسه : 13038710
مشاور خانواده تشریح کرد

چشم و هم‌چشمی؛ مشکل یزدی‌ها!


مشاوره خانواده چشم و هم چشمی را بزرگترین مشکل در خانواده‌های یزدی دانست و گفت: متأسفانه خانواده‌ها در همه امور از خرید، ازدواج و مهمانی دادن و گرفتن با هم رقابت مادی دارند و این یکی از دلایل از همین پاشیدگی خانواده‌ها است.

به گزارش طنین خاتم، دکتر ترکمانی مشاوره خانواده در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، چشم و هم چشمی  را بزرگترین مشکل در خانواده‌های یزدی دانست و ادامه داد: متأسفانه خانواده‌ها در همه امور از خرید، ازدواج و مهمانی دادن و گرفتن با هم رقابت مادی دارند و این یکی از دلایل از همین پاشیدگی خانواده‌ها است.

وی مهمترین دلیل افزایش طلاق در خانواده‌های یزدی را دخالت بزرگترها در زندگی زوج‌های جوان عنوان کرد و افزود: پدر و مادر با دخالت در زندگی زوج های جوان و اهمیت ندادن به نظر آنها موجب بروز اختلاف در آنها می‌شوند.


ترکمانی تصریح کرد: متاسفانه پسرهای یزدی اکثرا وابستگی زیادی به مادر خود دارند و این در زمان ازدواج و زندگی خانوادگی مشکل ساز خواهد بود چرا که پسر با فرمانبرداری از مادر خود زمینه اختلاف و رقابت بین همسر و مادر خود را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه خانواده‌ها براساس  کیفیت روابط و میزان استحکام به 5 دسته متکامل، متعادل، بیمار، متزلزل و متلاشی تقسیم می‌شوند، افزود: خانواده‌ متعادل خانواده‌ای موفق و بدون افراط و تفریط است که اعضای خانواده همدیگر را درک می کنند و خوش اخلاقی،  محبت، صبر و احترام به یکدیگر و غیره بر آن‌ حاکم است.

این مشاور خانواده با اشاره به اشتغال زنان و تاثیر آن بر بنیان خانواده یکی از مشکلات فعلی جامعه را ارزش قائل نشدن برای بانوان خانه‌دار عنوان کرد و افزود: متاسفانه در جامعه کنونی به  زن خانه دار به عنوان کنیز و خدمتکار نگریسته می‌شود که حتی برای دریافت پول از همسر خود و خرید برای خانه نیز با مشکل مواجه است در حالی که خانم های شاغل از احترام بیشتری نزد همسر خود برخوردارند و با امکانات رفاهی که به واسطه درآمد خود  کسب کردند مورد توجه بیشتر دیگران هستند.

دکتر ترکمانی تصریح کرد: مسئولان باید برای ایجاد احترام و ارزش و دلگرمی برای بانوان خانه‌دار مستمری برای آن‌ها در نظر بگیرند.

وی بیشترین دلیل اشتغال زنان را چشم و هم چشمی دانست و افزود: اگر برای بانوان خانه دار در جامعه ارزش قائل می‌شدند و رقابت مادی وجود نداشت،  شاید زنان شاغل نیز دست از کار می‌کشیدند و به خانه داری و تربیت فرزند می‌پرداختند.


این مشاور خانواده با بیان اینکه کار بانوان بخصوص در پرستاری، معلمی بسیار اهمیت دارد، افزود: بانوان اگر زندگی خود را در معرض خطر ببینند بهتر است به زندگی خود برسند چرا که بسیاری از درآمدهای بانوان شاغل صرف هزینه دادگستری و مرکز ترک اعتیاد و غیره می‌شود.

وی به مسئولان نیز توصیه کرد: میزان ساعت کاری بانوان شاغل را کاهش دهند تا بانوان بهتر بتوانند به امور زندگی خود و تربیت فرزندان بپردازند.

دکتر ترکمانی مشکل مسکن و کار و درآمد را از موانع ازدواج جوانان نام برد و ادامه داد: پسران به دلیل این مشکلات با ازدواج‌های موقت خود را تامین می کنند و تشکیل خانواده نمی‌دهند.

وی با اشاره به کاهش آمار ازدواج در جامعه خاطرنشان کرد: پسران با ازدواج موقت تنوع پذیر می‌شوند و از طرف دیگر زمانی که شاهد مشکلات اختلاف بین خانواده‌ها و  طلاق دیگران هستند تن به ازدواج نمی‌دهند.

این مشاور امور خانواده با بیان اینکه با وجود فضای مجازی احتمال به دام افتادن جوانان وجود دارد،  به پدر و مادرها توصیه کرد: جوانان را با کمک‌های مالی خود در تشکیل خانواده حمایت کنند و آنها را در سن پایین تشویق به ازدواج کنند تا توقعات بالا نداشته باشند.

وی همچنین به مسئولان توصیه کرد: شرایط ساده‌تری را برای دریافت وام توسط جوانان فراهم کنند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.