شناسه : 32515796
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد خبر داد


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: پیش بینی می شود یک هزار و 500 کیلوگرم زعفران از زمین های کشاورزی استان یزد برداشت شود.

به گزارش طنین خاتم به نقل از یزدرسا؛ سید جمال سجادی پور در حاشیه بازدید از طرحهای کشاورزی ابرکوه در مصاحبه با خبرنگار یزد رسا اظهارکرد: پیش بینی می شود یک هزار و 500 کیلوگرم زعفران از زمین های کشاورزی استان یزد برداشت شود.

وی با بیان اینکه متوسط تولید این محصول طلائی در هر هکتار چهار و نیم کیلوگرم است افزود: بیشترین سطح زیر کشت این محصول با 265هکتار درشهرستان بهاباد است و بافق با 64 هکتار ، مهریز 34هکتار و ابرکوه با 25هکتار در رده های بعدی کاشت این محصول دراستان قرار دارند که به عنوان مناطق عمده تولید زعفران می توان در استان نام برد.

سجادی پور تصریح کرد: زعفران یزد از کیفیت مناسبی برخوردار است و این استان رتبه هفتم تولید کننده کشوری محسوب می شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی یزد یادآورشد: باتوجه به بحرانی بودن آب در استان یزد و ترویج کاشت محصولات کم آبخواه ، سالانه 50 هکتار به سطح زیر کشت زعفران دراستان یزد افزوده می شود.

این مسئول اضافه کرد: زعفران ، یک گیاه کم آبخواه با بازدهی هفت ساله است که برای بازدهی مجدد آن پس از هفت سال باید پیاز آن جابجا شود.

وی بابیان اینکه بیش از چهار هزار نفراز کشاورزان در امر تولید زعفران فعالیت دارند افزود: کارکشت زعفران در شهریورماه انجام می شود و با توجه به شرایط آب و هوایی کار برداشت آن از نیمه دوم آبان ماه آغاز و تا پایان آذر ادامه دارد.

سجادی پور ادامه داد: استان یزد یکی از استانهایی است که در 2دهه اخیر با بحران و مشکل کم ‌آبی و بی ‌آبی روبرو است و بخش مهمی از این استان به کاشت محصولات کشاورزی اختصاص دارد.

وی خاطرنشان کرد: درآمد مردم برخی ازمناطق استان از جمله ابرکوه ، خاتم ، بهاباد از طریق کشاورزی تامین می شود لذا تغییر الگوی کاشت محصولات ، توسعه محصول زعفران بخاطر کم آبخواه بودن آن و ارزش افزوده این محصول و فراهم بودن زمینه کاشت آن در این استان بیشتر به کشاورزان توصیه می شود.

وی در پایان گفت: سالانه حدود120 هزار هکتار اراضی در استان یزد زیر کاشت محصولات قرار دارد که از این میزان بیش از یک میلیون و 200 هزار تن انواع محصولات کشاورزی برداشت می شود.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.