شناسه : 11288143
گفتگو با پرستار نمونه شهرستان خاتم؛

پرستاری عشق است / پرستاران صبر و استقامت حضرت زینب(س) را سرمشق قرار دهند


همه ي پرستاران با تأسي از اسطوره ي صبر و مقاومت تاريخ ؛ حضرت زينب (س) ؛ صبر و عشق به كار را سرلوحه ي كار خويش قرار دهند .

پرستار، فرشته رحمت برای بیمار است . . .
(مقام معظم رهبری)

پنجم جمادی الاولی روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، پرچم دار نهضت پس از شهادت حسین علیه السلام، حضرت زینب کبری سلام الله علیها است. این روز را روز پرستار می نامند و علت نام گذاری این روز به نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت، و ضمن این که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به خوبی انجام داد،از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل آن همه سختی ها و ناملایمات، آنی فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خود را به مکتب و رهبرش ادا کرد.

به مناسبت این روز و به پاس گرامیداشت روز پرستار سایت طنین خاتم با یکی از پرستاران نمونه شهرستان مصاحبه ای انجام داده است که خواندنش برای مخاطبین خالی از لطف نیست .

لطفا خودتان را معرفی کنید ؟

عصمت شریفی پرستار بخش اورژانس بیمارستان آیت الله خاتمی هرات  با 12 سال سابقه کار ، و حدود سه سال در شهرستان خاتم خدمت می کنم

چرا اين رشته تحصيلي و كاري را انتخاب كرديد؟


همانطور كه مستحضر مي باشيد يكي از مشاغل سخت و پر مشقت ، شغل پرستاري مي باشد كه نه تنها جسم انسان را خسته و فرسوده مي نمايد بلكه بر روح  و روان انسان نيز تاثير گذار خواهد بود و از آنجا كه نقش صبر و شكيبايي بر تحمل اين موارد بسيار بارز و مهمترين عامل براي غلبه  بر موارد مذكور است مي توان گفت تا اين خصلت پسنديده در نهاد وجودي يك پرستار جلوه نكند نمي تواند به نحو احسنت انجام وظيفه نموده و حق مطلب را ادا كند و اينجانب به عنوان شاگرد حضرت زينب (س) وبا پيروي از صبر ايشان در انجام رسالاتشان از عشق و صبر ايشان الگو گرفته و سعي نمودم سختيها را پشت سر گذاشته و در آن راه كه رضايت خدا، بيمار و خانواده ي بيمار را فراهم مي نمايد ، قدم بردارم.

اگر پرستار نمی شدید چه شغلی را انتخاب می کردید؟

شاید معلم می شدم چون میتونستم بیشتر به خانواده ام رسیدگی کنم و علاوه بر نداشتن نوبت کاری روزهای تعطیل در کنار خانواده ام باشم

آيا مشكلات  مشغله ي پرستاري در محيط خانه و خانواده هم همراه شماست ، به عبارت ديگر چگونه مي توانيد مسايل و مشكلات كاري و خانوادگي را از هم جدا كنيد؟

بالاخره يك پرستار بعد از گذراندن يك شيفت كاري سخت و پر از مشقت با تمام خستگي روحي و جسمي وارد محيط خانواده مي شود و بايد سعي نمايد تا در كنار استراحت و آماده شدن براي برنامه كاري فردا به كارهاي ديگر و امور خانواده نيز بپردازد. پرستاری موفق است  كه همه ي مشكلات كاري  و استرس هاي محل كار را قبل از ورود به خانه فراموش كرده و خود را براي ايجاد آرامش روحي و رواني بيشتر در بين افراد خانواده آماده نمايد .

آيا مي توانيد براي ما خاطره اي نيز بگوييد؟


لحظه لحظه ي گذراندن با بيماران تؤام با خاطرات تلخ وشيرين است . هر وقت بيماري پس از تحصيل سلامتي و برطرف شدن مشكلاتش با رضايت و طيب خاطر ازاين مركز درماني مرخص شده و آماده تلاشي مجدد در جهت ادامه ي زندگي مي شود براي من يك خاطره ي شيرين خواهد بود .

آيا به عنوان پرستار نمونه  شهرستان خاتم  سخني براي همكاران داريد؟


همه ي پرستاران با تأسي از اسطوره ي صبر و مقاومت تاريخ ؛ حضرت زينب (س) ؛ صبر و عشق به كار را سرلوحه ي كار خويش قرار داده و همانگونه كه زينب (س) توانست صبر را شرمنده و عشق را مبهوت سازد . پرستاران نيز بايد تلاش كنند  تا به بیماران عشق بورزند و زيبايي و زندگي را هديه كنند.

پرستاری عشق است و پرستاری کردن از بیماران صبر و حوصله میخواهد از همکارانم  میخواهم صبر و تحمل داشته باشند و با بیمار همدردی کنند.

 

 

 

 


رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.