شناسه : 36404053
به مناسبت فرارسیدن هفته بزرگداشت مقام سربازان گمنام امام زمان(عج)


در دنیای پیچیده امروز نقش برجسته اطلاعات بر هیچ کس پوشیده نیست.اما این اطلاعاتی که تقریبا همه افراد برای بدست آوردنش در تکاپو هستند و در برخی از اوقات حتی هزینه های گزافی برای در اختیار داشتنتنش صرف می کنند چیست؟ ایتدایی ترین تعریفی که از اطلاعات در ذهن متواتر است می شود عبارت است از مجموعه ای از داده ها که پیرامون زندگی ما در حال اتفاق است.

طنین خاتم؛ وزرات اطلاعات و حضور در قلب مردم

در دنیای پیچیده امروز نقش برجسته اطلاعات بر هیچ کس پوشیده نیست.اما این اطلاعاتی که تقریبا همه افراد برای بدست آوردنش در تکاپو هستند و در برخی از اوقات حتی هزینه های گزافی برای در اختیار داشتنتنش صرف می کنند چیست؟ ایتدایی ترین تعریفی که از اطلاعات در ذهن متواتر است می شود عبارت است از مجموعه ای از داده ها که پیرامون زندگی ما در حال اتفاق است.

هر روز صبح با طلوع خورشید تعداد بی شماری اتفاق و رویداد رخ میدهد که هر کدام از آنها با توجه به مخاطب و گیرنده خود شامل ارزش های اطلاعاتی هستند.ولی اطلاعات از دیدگاه های گوناگون دارای تعاریف متفاوت است . از دیدگاه نظری به هر نوع داده جمع آوری شده با استفاده از روش های مختلفی نظیر مطالعه، مشاهده، شایعه و سایر موارد دیگر اطلاعات اطلاق می شود.

در اصل در واژه "اطلاعات"، بار معنایی از قبل تعریف شده ای در رابطه با کیفیت، معتبر بودن و یا صحت داده وجود نداشته و امکان برخورد با اطلاعات معتبر، غیرمعتبر، واقعی، نادرست، صحیح و گمراه، وجود خواهد داشت.

حال در این بین با این حجم عظیم اطلاعات و خبرهایی که روزانه در فضای رسانه ای جهان پراکنده می شود تکلیف چیست و چگونه می توان از گزند دروغ ها و نیرنگ های افراد سود جو در امان ماند.

در همه کشورها دستگاه های اطلاعاتی وظیفه تجزیه و تحلیل این اطلاعات را برعهده دارند تا بتوانند بین اطلاعات درست و غلط تفکیک قائل شوند، و جهت جلوگیری از وارد شدن آسیب به جامعه و کشور با تهدیدهای پیش رو مقابله کنند.

در جمهوری اسلامی ایران هم نهادهای اطلاعاتی گوناگون وجود دارد که هر کدام بسته به ماموریتی که برعهده دارند به انجام وظیفه مشغول هستند. یکی از مهمترین نهاد های اطلاعاتی ایران وزرات اطلاعات است که با بهره مندی از نیروهای مخلص، انقلابی و متخصص در این عرصه با کار شبانه روزی و لطف خداوند متعال مشغول به حفاظت از کیان ایران اسلامی است.

اما توفیقات روز افزون این وزراتخانه دست یافتنی نبوده است مگر با وجود حمایت بی وقفه و مستمر مردم این مرز و بوم. در واقع بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی و تشکیل این نهاد اطلاعاتی این مرد مومن و خداجو بودند که با پیوستن به آن، شاکله اش را بنیان نهادند و همین امر هم باعث ایجاد رابطه عمیق مردم با این دستگاه شده است.

چیزی که در بین سازمان های اطلاعاتی دیگر کشورهای دنیا شاهد آن نیستیم و بعضا مورد غضب مردم کشورشان هم هستند. پس لازمه همراهی مردم با دستگاه های اطلاعاتی جهت کسب اطلاعات، یکی از مهم ترین مسائل می باشد.

امام خمینی (ره) در همان ابتدای امر بر اساس همین اصل مهم بحث اطلاعات 36 میلیونی که تعداد جمعیت کشور در آن دوران بود مطرح کردند و اگر نگاهی اجمالی به جایگاه مردم در نظام اسلامی بیندازیم به خوبی مفهوم این فرمایش ایشان را درک میکنیم.

حقیقت امر این است که انقلاب ما حاصل فداکاری مردم است و تداوم آن مستلزم حضور همین مردم است و اراده آنها است که باعث مشروعیت نظام و حکومت مردمی شده است. گواه این مطلب هم حضور پرشور ملت ایران در انتخابات گوناگون است که در آن با آرای مردمی مستقیم و غیر مستقیم رهبر، رئیس جمهور، نماینده مجلس، وزرای کابینه،و .. انتخاب می شوند تا سکان کشتی نظامی اسلامی را به ساحل امن هدایت کنند. از همین منظر بالاترین مرتبه در وزرات اطلاعات که وزیر است پس از رای اعتمادی که از نمایندگان مردم میگیرد  بر مسند کار می نشیند و اگر هم خدای ناکرده تخلف از او سر بزند توسط همین نمایندگان استیضاح خواهد شد. پس به جرات میتوان گفت رابطه عمیق و تنگاتنگی بین مردم و دستگاه اطلاعاتی برقرار است.

همانطور که بارها شنیده ام خادمین ملت در دستگاه اطلاعاتی به علت تناسب کاری شان که بر اصل پنهان کاری است به سربازان گمنام امام زمان(عج) شهرت یافته اند. همین مسئله هم گاهی اوقات باعث می شود حلقه فصلی مابین ایشان و مردم تیزبین جامعه ایجاد کند. مردمی که به راستی در هوش، ذکاوت و قدرت تحلیل سرآمد مردم دنیا هستند.

با نگاهی ساده به پیام هایی که در شبکه های اجتماعی از قبیل تلگرام و اینستاگرام رد و بدل می شود در می بابیم به راستی قدرت تحلیل بین اقشار مختلف جامعه وجود دارد. این نشان از رشد و بلوغ فکی جامعه است و نیاز اتصال هر چه بیشتر مردم به دستگاه های اطلاعاتی را جهت رشد و بالندگی آن نشان میدهد.

یکی از پل های ارتباطی مهمی که در این بین میتواند نقش به سزایی در پیوند بین مردم و دستگاه های اطلاعاتی داشته باشد استفاده مناسب از رسانه های ارتباط جمعی، به خصوص تلویزیون و صدا و سیما است. متاسفانه به علت طبقه بندی هایی که وجود دارد دستگاه های اطلاعاتی ما بهره بسیار ناچیزی را از این امکان تاثیر گذار می برد. تلویزیون با توجه به گستردگی و همگانی بودنش تقریبا در دسترس تمامی افراد در سرتاسر کشور می باشد و بهترین فرصت رای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط با مردم است.

در این بین هم بهترن شکلی که دستگاه های اطلاعاتی میتواند از آن بهره ببرد ساخت فیلم سینمایی، مستند و سریال حول موضوعات اطلاعاتی قابل نشر است. قطع به یقین بیان مسائلی که طبقه بندی خاصی ندارد، اولا باعث نمایش اقتدار دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی است و ثانیا باعث روشن شدن افکار عمومی و شناخت بهتر زحماتی است که توسط سربازان گمنام این آب و خاک کشیده می شود.

محصول دیگری که از این موضوع برداشت می شود ایجاد حس اعتمادی است که توسط مردم نسبت به دستگاه های اطلاعاتی به وجود می آید و همین امر باعث می شود که حساسیت اعضای جامعه نسبت به اتفاقات پیرامون ان بیشتر شده و دیگر حتی از کنار کوچکترین چیزی بیتفاوت عبور نکنند. ثمره این همکاری مردمی را در دهه 60 و در اوج حملات ترویستی و ناجوانمردانه ممافقین کوردل به اعضای جامعه شاهد بودیم.

همبستگی و شور همدلی که در مردم وجود داشت باعث شناسایی بسیاری از خانه های تیمی منافقین شد و بسیاری از عملیات های خرابکارانه آنها بدین وسیله کشف و خنثی شد.

البته از حق نباید هم گذشت که در حال حاضر هم همکاری مردم کما بیش مثل سابق ادامه دارد ولی در عرصه های مختلف به خاطرعدم اطلاع رسانی و ارتباط کم دستگاه های اطلاعاتی دچار نقصان می شود.

از دیگر پتانسل هایی که میتوان از آن استفاده کرد، سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه است.ارائه گزارشی هر چند کوتاه و البته با حفظ حیطه بندی های لازم و ذکر زحمات بی دریغ سربازان گمانم، در بین انبوه مردم خداجو میتواند بهترین تبلیغ و اطلاع رسانی باشد. چنان که هراز چندگاهی پخش اطلاعیه های وزرات اطلاعات از اخبار در ساعت های مختلف، پیرامون خنثی کردن عملیات ترویستی و یا مصاحبه های وزیر محترم باعث سرافرازی و ایجاد حس غرور در بین آحاد افراد جامعه شده است.

در تازه ترین کار تلویزیونی که پخش مستندی به نام "در عمق ناکامی" پیرامون دستگیری اعضای گروه تروریستی داعش بود، بازتاب های بسیار خوبی را در بین مرم شاهد بودیم و این نشان میدهد که راه درست کجاست و باید همین خط را با قدرت و دقت دنبال کرد.

در یک کلام باید گفت که اطلاعات موفق مستلزم حضور در قلب مردم است؛ یعنی اگر در کنار مردم بودیم و اعتماد آنها را نسبت به خود همراه کردیم، میتوانیم اطلاعات درستی را جمع آوری و استخراج کنیم و آنگاه به خوبی از دستاوردهای نظام و اعضای جامعه در برابر آسیب ها و خطرهای که ما را تهدید میکنند حراست کنیم، در غیر اینصورت محال است موفقیتی به دست آوریم.

 

 

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.