شناسه : 34939836
دام کلاهبرداران همیشه پهن است


رئيس اداره روابط عمومي مخابرات یزد گفت: بهترین راه‌حل برای در امان ماندن از این روش جدید کلاه‌برداری بی‌اعتنایی به پیامک‌هایی با مضمون «شما برنده‌شده‌اید» هست.

طنین خاتم به نقل از یزدرسا، «مشترک گرامی به شماره 09******** شما برگزیده حضور در قرعه‌کشی 10 جایزه جمعاً به ارزش ****میلیون ریال شده‌اید تا پایان امروز با ارسال عدد 1 به شماره ***** حضور خود را در قرعه‌کشی ****میلیون ریال وجه نقد در **** تائید نمایید.»

پیامک‌هایی ازاین‌دست که روزانه برای میلیون‌ها مشترک ارسال می‌شود و دراین‌بین افرادی که به این پیامک‌ها پاسخ داده و تنها عایدی آن‌ها از پاسخ به این پیامک‌ها بر باد رفتن پولشان هست.

عبدالمجيد معنوي رئيس اداره روابط عمومي مخابرات یزد در گفتگو با خبرنگار یزدبانو خاطرنشان کرد: پیامک‌ها تحت عنوان اپراتورهای مختلف با موضوع‌" «شما در قرعه‌کشی برنده جایزه شده‌اید»، شیوه جدید سودجویان برای کلاه‌برداری است.

وی با بیان اینکه ارسال این قبیل پیامک‌ها سرمنشأ مشخصی ندارد، اذعان کرد: پلیس فتا در پیگیری کلاه‌برداری پیامکی گاهی اوقات با سیم‌کارت‌هایی برخورد می‌کنند که در اختیار مالک اصلی نیست و افراد دیگری از آن استفاده کرده‌اند. مردم باید هرگونه تغییر مالکیت یا مفقود شدن سیم‌کارت را اطلاع دهند تا برایشان دردسر ایجاد نشود.

معنوی تأکید کرد: بهترین راه‌حل برای در امان ماندن از این روش جدید کلاه‌برداری بی‌اعتنایی به پیامک‌هایی با مضمون «شما برنده‌شده‌اید» هست.

این مقام مسئول تصریح کرد: مشترکان آگاه باشند که چه در قالب پیامک و چه در قالب تماس تلفنی اگر کسی از آن‌ها در قبال دریافت جایزه وجهی را تقاضا کند، مطمئناً از کلاه‌برداران هستند.

معنوی تأکید کرد: باوجود کلاه‌بردارانی که از اعتماد مردم سوءاستفاده می‌کنند، افزایش آگاهی و اطلاعات مشترکین ضروری است.

برنده شدن بدون شرکت در مسابقه شگرد کلاه‌برداران

«سرهنگ دوم مرتضی ابوطالبی» رئیس پلیس فتا استان یزد خاطرنشان کرد: برخی از کلاه‌برداران در موقعیت و مناسبت‌هایی که بتوانند عواطف و احساسات مردم را تحت تأثیر قرار دهند در تماس تلفنی با شهروندان اعلام می‌کنند آنان در یکی از برنامه‌های صداوسیما برنده جایزه‌هایی مانند سفر به اماکن زیارتی داخلی و خارجی و کالاهایی مانند خودرو و ... شده‌اند.

وی با بیان اینکه درخواست اطلاعات و درخواست ارسال اطلاعات بانکی برای ارسال جایزه یا واریز نمودن جایزه ادامه این شگرد مجرمانه است، اذعان کرد: کلاه‌برداران قصد دارند مردم را به‌پای دستگاه‌های خودپرداز بانکی بیاورند؛ که متأسفانه عده‌ای با دست خود زمینه‌های برداشت غیرمجاز از حسابشان را برای مجرمان سایبری فراهم می‌کنند.

ابوطالبی تأکید کرد: باید از قبول درخواست تلفنی افراد ناشناس مبنی بر انجام هرگونه عملیات بانکی ازجمله انتقال وجه، ارائه رمز اول و دوم کارت عابر بانک، تغییر زبان دستگاه خودپرداز به انگلیسی و انجام تراکنش و ... به بهانه برنده شدن در مسابقه‌ها و یا قرعه‌کشی‌های رادیویی و تلویزیونی، خودداری کرد و به‌هیچ‌عنوان فریب این افراد شیاد را نخورد.

رئیس پلیس فتا استان یزد از هم‌وطنان خواست در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش تماس با ما گزارش نمایند و هشدارهای پلیس را جدی بگیرید.

انتهای پیام/ش

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.