شناسه : 10840357
رئیس شبکه بهداشت خاتم تشریح کرد؛

نیم نگاهی به ارمغان انقلاب در حوزه سلامت شهرستان خاتم


رئیس شبکه بهداشت شهرستان خاتم، گفت: حوزه سلامت بعد از انقلاب با رشد چشمگیری روبه رو بوده است این پیشرفت در تمام منطقه های کشور به چشم می خورد و شهرستان خاتم نیز در این زمینه با پیشرفت های زیادی همراه بوده است.

دکتر موسوی رئیس شبکه بهداشت شهرستان خاتم در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم ضمن گرامیداشت دهه فجر گفت: جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب پیشرفت‌های گسترده ای در حوزه بهداشت و درمان داشته است و اکنون در این زمینه به سایر کشورها احساس نیاز نمی‌کند.

دکتر موسوی اظهار داشت : حوزه سلامت بعد از انقلاب با رشد چشمگیری روبه رو بوده است   این پیشرفت در تمام منطقه های کشور به چشم می خورد و شهرستان خاتم نیز در این زمینه با پیشرفت های زیادی همراه بوده است . .

وی در ادامه خاطر نشان کرد : شهرستان خاتم قبل از انقلاب دارای دو درمانگاه بود یکی در بخش مروست و دیگری در هرات که فقط خدمات سرپایی به بیماران ارائه می کردند و همهشریان باید برای ادامه درمان به مرکز استان یا استان های همجوار مراجعه می کردند ولی خوشبختانه بعد از پیروز ی انقلاب اسلامی حوزه پزشکی همقدم با دیگر حوزه ها حرکت کرد و در حال حاضر محروم ترین و دور افتاده ترین  مناطق کشور از امکانات پزشکی  برخوردار هستند  .

دکتر موسوی گفت : شهرستان خاتم نیز در حوزه سلامت بعد از انقلاب با رشد چشمگیری مواجه شده است و احداث بیمارستان آیت الله خاتمی هرات می توان بزرگترین دستاورد انقلاب در حوزه پزشکی در  شهرستان برشمرد .

 وی اظهار داشت : با تجهیز بیمارستان آیت الله خاتمی به ندرت بیماران این مرکز به استان ارجاع داده می شوند و در حد امکان عمل های جراحی در شهرستان انجام میشود . 

موسوی گفت : شهرستان خاتم در حال حاضر  با 5 مرکز بهداشت درمانی،  15  خانه بهداشت ، 2 پایگاه بهداشت ،  5 آمبولانس 115 در شهرستان به بیماران خدمات ارائه می دهد .

موسوی اظهار داشت : طرح تحول نظام سلامت بعد ازپیروزی انقلاب برنامه بی نظیربوده است  واین طرح در شهرستان با استقبال مردم مواجه شده است و بیماران رضایتمندی خود را از این طرح اعلام کرده اند .

رئیس شبکه بهداشت شهرستان خاتم به زایمان های که قبل از انقلاب در شهرستان انجام می گرفت اشاره و خاطر نشان کرد : قبل از انقلاب اکثریت زایمان ها توسط ماما انجام میشد ولی در حال حاضر شهرستان از یک متخصص زنان و زایمان برخوردار است و زایمان های طبیعی و سزارین در بیمارستان آیت الله خاتمی هرات انجام میشود .

دکتر موسوی گفت : قبل از انقلاب بیماران شهرستان برای درمان سرپایی باید به مرکز استان یا شهرستان های همجوار مراجعه می کردند ولی در حاضر بیمارستان هرات خود از چندین متخصص مجرب (قلب ، زنان و زایمان، داخلی ، اطفال ، بیهوشی ) برخوردار است و به ندرت همشهریان عزیز به مراکز استان برای مداوا مراجعه می کنند .

رئیس شبکه بهداشت شهرستان خاتم به تعداد زایمان های صورت گرفته در بیمارستان آیت الله خاتمی هرات اشاره و اظهار داشت : در سال 1392 بیمارستان آیت الله خاتمی هرات 504 زایمان که حدود 32/60 صدم زایمان طبیعی  و 68/39 صدم سزارین و در دهه ماه سال 93،  548  زایمان که 52/67 صدم زایمان طبیعی و 48/32 صدم زایمان سزارین صورت گرفته است .

دکتر موسوی با اعلام اینکه عمل سزارین در شهرستان خاتم  نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، اظهار داشت : اجرای بسته‌های مختلف طرح تحول نظام سلامت در این استان آثار و برکات فراوانی به دنبال داشته که کاهش عمل سزارین از جمله آن بوده است.

 

رئیس شبکه بهداشت در پایان گفت : شاخص امید به زندگی در بدو تولد، نرخ مرگ و میر کودکان زیر یک‌سال و کودکان زیر پنج سال و مرگ‌ومیر مادران  میتوان از مهمترین دستاوردهای انقلاب در حوزه سلامت نام برد .

.

 


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.