شناسه : 12626079
گفتگوی سایت طنین خاتم با معلم نمونه استان ؛

نظم وبرنامه‌ریزی درزندگی رامدیون شغل معلمیم/خواسته معلمان،امنيت اقتصادي وحفظ منزلت اجتماعی است


دبیری برای خانم ها بهترین شغل محسوب می شود. چرا که هم پای فرزندانم از خانه خارج می شوم و با آن ها به خانه بر می گردم. در عین حال به نقش مادری خود هم می رسم.

به گزارش طنین خاتم،اگر بخواهیم در میان قشرهای اجتماع، سخت‌ترین مشاغل را نام ببریم، بی تردید معلمی یکی از آنها خواهد بود چرا که اینان انسان هایی را تربیت و تقدیم جامعه می کنند که قرار است در جامعه نقش فعال یک دکتر، یک مهندس، یک رئیس جمهور و… را ایفا کنند.

خبرنگارطنین خاتم به منظور گرامیداشت و تکریم روز معلم و تقدیر و تشکر از کلیه معلمان و فرهنگیان دلسوز شهرستان خاتم که در مدارس مختلف ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان مشغول خدمت می باشند این بار به سراغ یکی از معلمان موفق و محبوب   با سابقه بیش از 25 سال تدریس رفته و گفتگویی با ایشان انجام داده است که در ادامه می توانید متن کامل این مصاحبه را مشاهده کنید.

لطفا خودتان را معرفی کنید ؟

ابتدا هفته بزرگداشت مقام معلم را به همه همکاران عزیزم در آموزش و پرورش خاتم تبریک می گویم و یادی می کنم از عزیزانی که در سالهای گذشته در بین ما بودند و اکنون رخ در نقاب خاک کشیده اند..

مریم نورالدینی  هستم   

مدرک دانشگاهی تان چیست؟ مشغول ادامه تحصیل هستید؟

 لیسانس معارف اسلامی  و الآن هم در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم تربیتی گرایش برنامه ریزی درسی مشغول به تحصیل هستم  .

خودتان فکر می کنید دبیر سخت گیری هستید؟

در عین صمیمیت سخت گیر هم هستم.البته سختگیری که حالت دلسوزی دارد . هرگز در دوران تدریسم دانش آموزان را تحقیر نکردم

دلیل انتخاب شما به عنوان معلم نمونه  چیست؟

آنچه باعث شده  من به عنوان معلم نمونه ی استانی معرفی شوم کسب امتیازات بالا در برنامه های فرهنگی مذهبی ، شرکت در مسابقات قرآن به عنوان داور ، حضور در کلاس های ضمن خدمت،  و ... بوده است.

بعضی از دبیرها  وقتی از دانش آموزانشان شاکی می شوند؛ می گویند " ایشالا معلم بشین! "  چرا؟ یعنی معلمی اینقدر سخت است؟

خب بستگی دارد آن شخص چه دیدگاهی نسبت به شغل خود و دبیری داشته باشد. من اگر بخواهم دعای خیر برای دانش آموزانم کنم ؛ این حرف را می زنم.

شغل تان بر زندگی تان چه تأثیری داشته؟

دبیری برای خانم ها بهترین شغل محسوب می شود. چرا که هم پای فرزندانم از خانه خارج می شوم و با آن ها به خانه بر می گردم. در عین حال به نقش مادری خود هم می رسم.

من خودم به شخصه نظم و برنامه ریزی در زندگی را مدیون شغل معلمی هستم

چند فرزند دارید ؟ آیا فرزندانتان شغل معلمی را انتخاب کردند ؟

3 فرزند دارم ؛ دخترم به دلیل علاقه زیاد به این شغل ،رشته علوم تربیتی را انتخاب کرد و هم اینک دانشجوی دانشگاه تربیت معلم است .

اگر دبیر  نمی شدید دوست داشتید چه شغلی داشته باشید؟

من عاشق پزشکی بودم ولی به شرایط موجود در آن زمان  و نبود رشته تجربی در شهر هرات نتوانستم به این هدفم برسم .

از نگاه شما کدام دغدغه مهمترین دغدغه حال حاضر قشر معلم است؟
 متاسفانه قشر معلم مظلوم واقع شده و با وجود افزایش چند برابری حقوق اکثر کارمندان ادارت، حقوق معلمان افزایشی نداشته است . وضعیت معیشتی و اقتصادی معلمان از بزرگترین مشکلات این قشر است .

 به نظر شما معلمي چگونه شغلي است؟
 اين جمله كه "معلمي شغل انبيا است" بهترين كلام براي معرفي اين شغل مهم است. هدف رسول خدا(ص) تربيت انسان ها و تعليم و تبيين مسير الهي بوده است. معلمين نيز هدفشان سلامت روح و سعادت دنيوي و اخروي متعلمان و قرار گرفتن آنها در مسير حق و تعالي است. تمام هم معلم اين است كه دانش آموزانش فردايي روشن را براي خود و جامعه شان بسازند و در مسير صحيح رشد قرار بگيرند. همت معلمان بايد جامعه رو به رشد و عالي باشد

آيا به شغل خود علاقه مند هستيد؟
  بله، علاقه زيادي به شغل خودم دارم و اصولامعتقدم اگر معلم عاشق كار خود نباشد نمي تواند موفق باشد و ارتباط درستي با دانش آموزان برقرار كند. يك معلم بايد مراقب  تك تك رفتارهاي خود باشد وبداند كه او مي تواند الگويي براي دانش آموزان باشد پس بايد دقت زيادي در رفتار خود داشته باشد.

در شرايط كنوني معلمين چه مي خواهند؟
امنيت اقتصادي، خصوصا در دوران بازنشستگي و حفظ جايگاه و منزلت آنها در جامعه.

از دوران تدریس و معلمی خودتان در مدارس هرات خاطره ای تعریف می کنید؟

بله، البته همه سالهای تدریس و کلاس داری و در کنار بچه ها بودن برایم خاطره است .

 من  از اون دبیرهای هستم که به شدت از تقلب متنفرم  و اگر مورد ببینم با آن برخورد می کنم .

یک روز قرار شد از بچه ها امتحان بگیرم البته همیشه قبل از امتحان پوشه های آماده می کنم و در اختیار دانش آموزان قرار می دهم تا به عنوان زیر دستی از آن استفاده کنند .یک روز طبق معمول برای گرفتن امتحان سرکلاسم رفتم اونروز بچه ها خیلی بشاش و شاد بودم برعکس همیشه که برای نگرفتن امتحان التماس و اصرار می کردند ولی اون روز هیچ عکس العملی نشان ندادندو اعتراض نمی کردند و منتظر امتحان بودم همین حرکات بچه ها من رو به شک انداخت به دفتر مراجعه کردم و پوشه ها را بررسی کردم و دیدم که تمام پوشه ها پر شده از نوشته ها و تقلب . خیلی سریع تمام پوشه ها را عوض کردم و بچه ها را برای امتحان صدا کردم چهره بچه ها زمان دادن پوشه های جدید واقعا خنده دار بود همگی کلافه و اعصابی .  

 

روش شما در تعلیم و تربیت دانش آموزان بیشتر با استفاده از تنبیه بوده یا تشویق؟

من سعی کردم همیشه دانش آموزان سر کلاس خیلی سرزنده باشند و احساس خستگی نکنند به همین دلیل سعی کردم بیشتر مطالب درس را به حالت قصه و روایت برای آنان بازگو کنم

چه پایه ای از دبیرستان را دوست دارید تدریس کنید ؟

من به شخصه کتاب دین و زندگی سال دوم دبیرستان را خیلی دوست دارم چون بیشتر موضوعات آن حول محور معاد است و این دروس هم روی خودم تاثیر گذار است و هم بر روی دانش آموزان

با خیلی از معلم ها که صحبت می کنیم، نظرشان این است که برکت در پولی است که از این راه بدست می آورند. شما در پول معلمی برکت دیده اید؟

بله واقعا درست میگویند.  بدون اینکه بخواهم شعار بدهم احساس می کنم پولی که از معلمی به دستم می رسد به مراتب خیلی بهتر خرج میشود و خیلی گره های بیشتری را باز میکند. و من واقعا این را لمس کردم و پول معلمی واقعا برکت دارد.

 


رای شما
میانگین (6 آرا)
The average rating is 4.166666666666667 stars out of 5.