شناسه : 34380480


انجمن معتادان گمنام استان يزد با برنامه هاي خود توانسته است بيش از 500 هزار نفر را از دام اعتياد نجات دهد.

به گزارش طنین خاتم؛ با توجه به گسترش روز افزون فعالیت های اجتماعی به نوعی خطرات نیز در این زمینه گسترش پیدا می کند و مردم را بیشتر در معرض خود قرار می دهد ام در این راستا برخی از تشکل ها و موسسات دولتی و غیر دولتی سعی دارند تا مردم را راهنمایی کنند و افراد رها شده در جامعه را سامان دهند که یکی از این مراکز NA است و ما نیز در این راستا گزارشی از این مرکز در استان یزد تهیه کرده ایم که متن ان به شرح زیر است:

لطفا خودتان معرفی کنید؟

سلام. بنده مسئول روابط عمومی و اطلاع رسانی انجمن معتادان گمنام(NA) در استان یزد هستم.

انجمن معتادان گمنام چیست؟

معتادان گمنام(NA)، یک انجمن غیرانتفاعی از زنان و مردانی است که اعتیاد به مواد مخدر مشکل اصلی زندگیشان بوده است.

ما معتادانی هستیم که در حال بهبودیم و اکنون به طور مرتب گرد هم می آییم تا به کمک هم پاکی خود را حفظ کنیم.

این برنامه، یک برنامه پرهیز کامل از هر گونه ماده مخدر است (الکل هم ماده مخدر است).

انجمن معتادان گمنام یک انجمن جهانی است و در ایران از سال 1369 فعالیت خود را با چند معتاد در حال بهبودی آغاز کرد و هم اکنون با پروانه فعالیت سازمانهای مردم نهاد از هیات وزیران به شماره ثبت 21065 در سطح ملی در حال فعالیت است.

هدف انجمن شما چیست؟

تنها هدف انجمن ما رساندن این پیام به جامعه است که هر معتاد یا هر کس که فکر میکند با مصرف مواد مخدر مشکل دارد میتواند قطع مصرف کند و تمایل به مصرف را از دست بدهد و راه تازهای برای زندگی پیدا کند.

چه کسانی میتوانند عضو انجمن معتادان گمنام شوند؟

عضویت در انجمن معتادان گمنام هیچ شرط و شروطی ندارد. هر کس که فکر میکند با مصرف مواد مخدر مشکل دارد و مایل به قطع مصرف باشد بدون در نظر گرفتن نوع ماده مخدر مصرفی، میزان مصرف، نوع مصرف، سن، مذهب، نژاد، جنسیت، موقعیت شغلی، وضعیت مالی، میزان درآمد و جایگاه اجتماعی میتواند به عضویت انجمن درآید. حتی در بدو ورود لازم نیست که حتما پاک باشد.

هزینه ثبت نام در انجمن چقدر است و مدارک مورد نیاز عضویت چیست؟

عضویت در انجمن معتادان گمنام کاملا رایگان است و ارائه هیچگونه مدرک شناسایی و اطلاعات شخصی مانند نام خانوادگی، آدرس محل کار و زندگی و شماره تماس لازم نیست که بدین صورت گمنامی شخص حفظ میشود و به همین علت است که نام این انجمن، انجمن معتادان گمنام است.

انجمن شما زیر نظر کدام سازمان یا ارگانی فعالیت میکند؟

ما به هیچ سازمانی وابسته نیستیم و استقلال کامل داریم و با هیچ سازمان سیاسی، مذهبی و یا انتظامی ارتباطی نداریم و هرگز تحت نظر نبوده و نیستیم. هیچگونه ارتباطی با مراکز سمزدایی و درمانی ترک اعتیاد، درمانگران یا مشاوران حرفهای اعتیاد نداریم. حتی هیچ کمک مالی تحت هر عنوانی اعم از کمک بلاعوض، وام، وقف، هدیه و . . . را نمیپذیریم.

پس چگونه هزینه های انجمن را تامین میکنید؟

کلیه هزینه های این انجمن اعم از هزینه برگزاری جلسات، همایشها و چاپ نشریات از محل کمکهای داوطلبانه اعضاء در جلسات بهبودی تأمین می شود.

روش درمانی انجمن شما چگونه است؟ آیا پزشک، روان پزشک یا روانشناس دارید؟ یا مکانی جهت نگهداری و ترک جسمانی معتادان دارید؟

خیر. همانطور که قبلا تاکید کردم پزشک، روانپزشک یا مرکز سمزدایی و درمانی ترک اعتیاد، درمانگر یا مشاور حرفهای نداریم و هیچگونه فعالیت علمی، روانشناسی و درمان جسمانی انجام نمیدهیم.

روش بهبودی انجمن تنها با در اختیار گذاشتن تجربه های معتادان در حال بهبودی به معتاد دیگر است.

ما بر این باور هستیم که هیچکس به اندازه یک معتاد نمیتواند یک معتاد دیگر را درک و کمک کند و ما با به کارگیری روشهایی ساده مانند حضور در جلسات بهبودی انجمن، تبادلتجربه، راهنما گرفتن و کارکرد قدمهای دوازدهگانه بهبودی، برای پاک ماندن به یکدیگر کمک میکنیم. اعضای این انجمن بطور مرتب جهت در میان گذاشتن تجربههای بهبودی خود در جلسات بهبودی گرد هم میآیند و همچنین اعضای با تجربهتر(که به آنها راهنما گفته می شود) شخصا اعضای جدیدتر را در راستای دوازده قدم بهبودی راهنمایی می کنند.

هسته اصلی برنامه انجمن معتادان گمنام، دوازده قدم بهبودی است که مجموعهای از رهنمودهایی است که بهبودی را ممکن می سازد.

با بکارگیری این رهنمودها و تماس نزدیک و دائم با اعضای دیگر، معتادان میآموزند که چگونه از مصرف مواد خودداری کنند و وسوسه مصرف را از دست بدهند و از زندگی بدون مواد مخدر لذت ببرند.

با این روش چند معتاد توانستند موفق به پاکی از مواد مخدر شوند؟

بنا بر آخرین آمار تقریبی، تعداد اعضای در حال بهبودی این انجمن در استان یزد 6506 نفر میباشد که تعداد 226 نفر آنان را بانوان تشکیل میدهند و بیش از 500 هزار نفر در سراسر ایران عضو انجمن می باشند.

جلسات بهبودی انجمن کجا برگزار می شود و راههای دسترسی به آن چگونه است؟

جلسات بهبودی معمولاً در اماکن عمومی و بطور مستمر در زمان و مکان معینی برگزار و توسط اعضای انجمن اداره میشود که برای اطلاع از آن میتوانید با شماره تماس روابط عمومی انجمن 09139672585 یا شماره راهنمای آدرس جلسات انجمن 09138541835 یا تلفن گویای انجمن 02141539 تماس بگیرید و همچنین به سایت رسمی انجمن www.nairan.org مراجعه کنید. هم اکنون در هفته بیش از 437 جلسه در قالب 107 گروه در سطح استان برگزار میشود که از این تعداد، 12 جلسه در قالب 7 گروه، مخصوص بانوان است.

آیا کسانی که هیچگاه مواد مخدر مصرف نکردند نیز می توانند در جلسات شما شرکت کنند؟

جلسات انجمن به دو صورت بسته و باز برگزار میشود. جلسات بسته فقط مخصوص معتادان یا کسانی که فکر میکنند با مصرف مواد مخدر مشکل دارند است و حضور سایر افراد به علت حفظ گمنامی اعضاء ممنوع است ولی در جلسات باز حضور عموم مردم آزاد است.

ضمناً بر آنیم تا با یاری جستن از خداوند مهربان، چهارمین همایش سراسری گروههای انجمن معتادان گمنام استان یزد را به جهت سپاسگزاری از خداوند مهربان و با هدف معرفی هر چه بیشتر و بهتر انجمن به جامعه و در دسترس قراردادن پیام رهایی از اعتیاد به همدردان عزیزمان و همچنین نمایش اتحاد، انسجام و خوشنامی انجمن در تاریخ 20 و 21 اردیبهشت ماه در ورزشگاه 6 هزار نفری شاهدیه یزد برگزار نماییم که لازم دانسته همه مسئولین محترم استان و مردم عزیزمان را به حضور در این همایش دعوت نماییم و پیشاپیش مقدمتان را گرامی می داریم.

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.