شناسه : 13744170

موج حمایت ها از طرح «الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای»/ همه خواسته های نمایندگان مجلس از تیم مذاکره کننده


روز گذشته نمایندگان ملت ایران در مجلس شورای اسلامی در راستای حفظ دستاوردهای هسته ای و همچنین تداوم عزت ایرانیان طرحی را به تصویب رساندند که به موجب آن با هرگونه زیاده خواهی غربی ها در مذاکرات هسته ای مقابله خواهد کرد.

به گزارش طنین خاتم به نقل از دانا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح روزگذشته (یکشنبه) پارلمان کلیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته‌ای را با رأی بالایی به تصویب رساندند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز پیش از تصویب کلیات در سخنان کوتاهی، اظهار داشت: از صبح امروز نمایندگان مجلس در حال تهیه ماده واحده‌ای بودند تا اصلاحات لازم برای باز بودن دست تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و تأیید مقام معظم رهبری و شورایعالی امنیت ملی لحاظ شود.
 
وی از این مجموعه تلاش برای تهیه ماده واحده به عنوان تلاشی موفق یاد کرد و به قرائت ماده واحده پرداخت.
 
نمایندگان که "طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای ایران"را به تصویب رساندند خواسته هایی را از تیم مذاکره کننده هسته ای دارند که در زیر به طور شفاف بیان کرده اند:
 
 
با تمام توان از "طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای" حمایت می کنیم/گزاره برگ ملی هسته ای را امضا خواهم کرد
 
 
حبیب آقاجری نماینده مردم ماهشهر از تیم مذاکره کننده هسته ای خواست در چارچوب خطوط قرمز حرکت کنند.
 
وی با اشاره به"طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای" در مجلس گفت:از هر اقدامی که در راستای تقویت مواضع جمهوری اسلامی ایران در جهت پاسداری از حقوق هسته ای باشد با تمام توان حمایت و پشتیبانی می کنم.
 
 
وی ادامه داد:اعتقاد دارم امروز موضوع هسته ای یکی از مسائل مهم و کلانی است که بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری برای بر روی آن تاکید کرد و یک ذره هم کوتاه نیامد.
 
آقاجری تصریح کرد:خانواده های شهدا و همه مردم ایران خواستار حقوق هسته ای آن هم با کمال عزت و افتخار هستند لذا من هم هم مثل سایر مردم گزاره برگ هسته ای را امضا خواهم کرد.
 
 
 
تصویب کلیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای بهترین امتیاز و برتری مذاکره کنندگان است
 
سلطانی صبور نماینده مردم رزن با اشاره به تصویب طرح حفظ حقوق هسته ای در مجلس این مصوبه را نشان دهنده ی عزم قاطع مجلس و اقتدار نمایندگان در حمایت و پشتیبانی از حقوق هسته ای کشور دانست.
 
وی اضافه کرد:این طرح عزم مذاکره کنندگان را جدی تر و محکم تر خواهد کرد. از این پس دست آنها را در میز مذاکره پربارتر خواهد بود.
 
وی با بیان اینکه این طرح در مجلس مخالفی نداشت ادامه داد:در این طرح فقط در برخی واژه ها و عبارتها میان نمایندگان اختلاف نظر وجود  داشت که آن هم برای تداخل نداشتن در اختیارات رهبری بود.
 
سلطانی تصریح کرد:اینک تیم مذاکره کنندگان با پشتوانه ی این طرح با اقتدار در برابر تیم مقابل قرار خواهند داشت و مطالبه ی ملی که توسط نمایندگان تصویب شد پشتگرمی و بهترین امتیاز برای تیم مذاکره کنندگان است.
 
 
موارد مطرح شده در طرح "الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای" پشتیبان خطوط قرمز است/ طرف مقابل باید مواضع جمهوری اسلامی را بداند
 
 
 علی مروی رییس کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با "ناب نیوز" در رابطه با طرح "الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای" که روز گذشته در مجلس به تصویب رسیده است، ابراز کرد: در این طرح تمام نکات اصلی موردنظر رهبری، مجلس و دولت آورده شده است اما جزییات بیشتر آن، سه شنبه مطرح خواهد شد.
 
رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه به بیان نقاط مثبت طرح تصویب شده پرداخت و تصریح کرد: از مهم ترین نکات مطرح شده در طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای، لغو کامل و یک جای تحریم ها همزمان با توافق ،امکان تحقیق و توسعه نیروگاه های هسته ای، عدم امکان بازرسی از مراکز نظامی و مصاحبه و مذاکره با دانشمندان هسته ای می باشد.
 
وی تاکید کرد: موارد تصویب شده در این طرح، می تواند از آنچه که به عنوان خطوط قرمز مطرح است ، پشتیبانی کند و راه مذاکرات را هموار کند تا تیم هسته ای ایران با قوت بیشتری مسائل را پیش ببرند.
 
مروی در پایان خاطرنشان کرد: طرف مقابل باید مواضع جمهوری اسلامی را بداند و در نظر داشته باشد که همه از جمله دولت و مردم ایران، بر مسائل مدنظر رهبری متفق القول هستند.

 

دولت مجاز به ایجاد دسترسی‌های مدیریت‌شده به مراکز غیرنظامی نیست/هرگونه متنی که در آن تحریم‌ها ادامه یابد موردقبول مجلس نخواهد بود
 

 

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفتگو با خبرنگار صبح توس در خصوص طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‎ای با بیان اینکه مجلس امروز موفق شد بعد از نزدیک به دو سال نظرات خود را که به‌صورت تذکر، سؤال، بیانیه و نطق بود را تبدیل به ماده‌ واحده‌ای نماید و با اجماع به تصویب رسید گفت: روز سه‌شنبه وارد جزئیات می‌شویم و برای بررسی به شورای نگهبان ارجاع می‌شود که پس‌ از گرفتن تائیدیه به قانون تبدیل خواهد شد.
 
 
به گفته کریمی، در این ماده‌ واحده نمایندگان اتفاق‌نظر بر روی حفظ خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران و رعایت الزامات توسط دولت در توافق اتفاق نظر داشتند.
 
 
کریمی قدوسی بیان داشت: یکی از الزامات این بود که در روز توافق، تحریم‌ها به‌صورت یکجا و یکپارچه شامل همه تحریم‌ها برداشته شود و هرگونه متنی که در آن تحریم‌ها ادامه یابد موردقبول مجلس نخواهد بود.
 
 
 
وی با اشاره به درخواست دسترسی به مراکز نظامی ایران، تأکید کرد: دسترسی به دانشمندان و اسناد مرتبط به دانش هسته‌ای جزو خط قرمزهای پررنگ و شفاف بوده و به‌هیچ‌وجه بازرسان مجاز نیستند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.
 
 
 
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت نیز مجاز به ایجاد دسترسی‌های مدیریت‌شده به مراکز غیرنظامی نیست.
 
 
 
کریمی قدوسی بابیان اینکه ایران در بحث تحقیق و توسعه هسته‌ای به‌ هیچ‌وجه محدودیت نباید داشته باشد، بیان داشت: بر اساس قانون ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی که تأکید دارد، تمامی موافقت‌نامه‌ها و پروتکل‌ها باید به تصویب مجلس برسد، دولت موظف است توافق را به مجلس بفرستد.
 
 
 
وی ادامه داد: دولت باید در قالب لایحه ای توافق هسته‌ای را به مجلس ارائه کرده، مجلس نیز الزامات را بررسی می نماید.
 
 
 
به گفته کریمی، مجلس شورای اسلامی لایحه دولت را از منظر شبهه سیاسی، تسلط نفوس و اموال ملت و از بین رفتن استقلال کشور را بررسی می‌کند، اگر مطابق با قانون اساسی بود قابل‌اجراست.
 
 
 
وی در انتها بیان داشت: پس از تصویب قانون، دولت باید مرتباً فعالیت خود را گزارش دهد، البته چند گزینه دیگر برای حذف و اضافه در روز سه‌شنبه مطرح خواهد شد.

 


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.