شناسه : 34175901
تجلی اقتصاد مقاومتی با کشت گل محمدی توسط کارآفرین هراتی


کارآفرین هراتی نبود کارخانه گلاب گیری در شهرستان را از عمده مشکلات این کار عنوان و خاطر نشان کرد: محصول برداشت شده را باید به دلیل عدم وجود کارخانجات گلاب گیری در شهرستان به شهرهای اطراف صادر کنیم.

به گزارش طنین خاتم؛ اقتصاد مقاومتی یکی از رویکردهای مورد تاکید مقاوم معظم رهبری است که شرایط امروز کشور به آن نیاز جدی دارد.

برای تحقق ابعاد اقتصاد مقاومتی باید عملی وارد میدان شد و بستر کارآفرینی را فراهم کرد تا جامعه زنده و پویا و فعال بماند.

فعالیت در عرصه هایی نظیر تولید و راه اندازی طرح های زود بازده در حوزه اقتصاد مقاومتی اگر از حمایت های لازم برخوردار باشد و به اصطلاح زیر پر و بال داوطلبان جویای کار گرفته شود بی شک می تواند بستری مناسب برای رونق اقتصادی باشد.

مهدی چاکری ، یکی از جوانان کارآفرین هراتی است که با لبیک به فرمان رهبری در خصوص روی آوردن به اقتصاد مقاومتی اقدام به کشت گل محمدی در روستای کوشک کرده است.

کارآفرین هراتی در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم درباره علل اصلی پرورش گل محمدی در روستای کوشک اظهار داشت: یکی از مهمترین دلایل پرورش گل محمدی ایجاد شغل مناسب و همچنین کسب درآمد بود که خوشبختانه تا به امروز در این امر موفق عمل کردم.

چاکری یکی از دلایل انتخاب روستا را بازگشت اهالی و جوانان به این روستا عنوان و گفت: روستای کوشک بعد از ده سال با احیا مجدد قنات دوباره آباد شده است و من نیز به عنوان یک جوان روستایی دوست داشتم در این منطقه کشاورزی کنم و شاهد آبادانی این منطقه باشم.

وی هزینه اولیه برای شروع این کار را 10 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: از ۲ هکتار زمین شروع به کارکردم.

کارآفرین هراتی خاطر نشان کرد: : یکی از مزایای کار پرورش گل محمدی این است که با یک بار کشت در صورت سازگاری با محیط تا چندین سال بازدهی دارد.

جوان هراتی با اشاره به خواص گل محمدی اظهار داشت: مسهل، مقوی، قابض، ضد خارش، ضد التهاب، آرام بخش وتقویت‌کننده مغز است و برای دردهای معده، روده، گوش ، دندان و ترمیم زخم دهان واز عصاره گلبرگ آن به عنوان تب بر و همچنین رفع بی‌خوابی و درمان تهوع استفاده می‌شود.

چاکری درباره ظرفیت‌های اقتصادی گیاهان دارویی بیان کرد:مصرف گیاهان دارویی در جهان به سرعت رو به گسترش است و به همین منظور پرورش این محصولات توجیه اقتصادی دارد و می‌تواند به عنوان الگوی مناسبی درعرصه اشتغال زایی مورد توجه و حمایت مسئولین قرار گیرد.

وی نبود کارخانه گلاب گیری در شهرستان را از عمده مشکلات این کار عنوان و خاطر نشان کرد: محصول برداشت شده را باید به دلیل عدم وجود کارخانجات گلاب گیری در شهرستان به شهرهای اطراف صادر کنیم.

مهدی چاکری  کارآفرین هراتی در پایان  خواستار همکاری بهتر کارشناسان جهاد کشاورزی در این عرصه شد و اظهار داشت: مسئولین باید با تخصیص مبلغ وام بلاعوض  و کمک برای ساخت کارگاه گلاب گیری جوانان هراتی را حمایت و همراهی کنند.

 

انتهای پیام/ف.ک
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.