شناسه : 12682474
گزارش میدانی /حال و هوای مسجد جامع هرات در آخرین روز اعتکاف

معتکف نوجوان هراتی:ان شاءالله نتیجه اعتکافمان احترام بیشتر به والدین،یادخدا،نمازاول وقت ودعا برای فرج باشد


اینجا در مسجد جامع هرات زمزمه دعا و مناجات بلند است. معتکفان در آخرین روز از میهمانی سه روزه، چشم به رحمت و کرم صاحبخانه دوخته‌اند و می‌گویند: «آزمودم دل خود را به هزاران شیوه / هیچ چیزش بجز از وصل تو خشنود نکرد».

اینجا در مسجد جامع هرات  زمزمه دعا و مناجات بلند است. معتکفان در آخرین روز از میهمانی سه روزه، چشم به رحمت و کرم صاحبخانه دوخته‌اند و می‌گویند: «آزمودم دل خود را به هزاران شیوه / هیچ چیزش بجز از وصل تو خشنود نکرد».

 

این روزها در مساجد کشور مراسم اعتکاف ماه رجب، ماه ریزش رحمت الهی در حال برگزاری است. روزهای خاصی که خلوت سه روزه آن می‌تواند پله‌ پرشی برای بهتر بندگی کردن درگاه ربوبیت باشد، اعتکاف یک کوک دوباره برای تقویت ایمان و مبارزه‌ای برای خودسازی است، اصلاً اعتکاف یک مجرای عاشقانه با خالق خویش جدا از هیاهوی دنیای ماشینی.

 

* حال و هوای مسجد جامع هرات در آخرین روز اعتکاف 

اینجا در مرکز شهرستان خاتم در مسجد جامع هرات جمعیت  از مردان و زنان معتکف شده‌اند، کافی است که در جمع معتکفان ـحضور داشته باشیم تا از نزدیک حال و هوای آنها را دریابیم.

حضور پرشور نوجوانان و جوانان بانشاط آنچنان به روح آدم صفا می‌دهد که با نگاه به چهره معصوم آنها به این درد دل عاشقانه نوجوانان غبطه می‌خوریم. در این مسجد اکثریت قریب به اتفاق را جوانان تشکیل می‌دهند که شاید دفاع مقدس را درک نکرده باشند یا به عبارتی همان نسل چهارم انقلاب هستند. اما گفت‌وگوهای آنها با خدا در سجاده و زمزمه کردن «استغفرالله ربی و اتوب الیه» و «الهی العفو» تن آدمی را به لرزه در می‌آورد که ما کجا و این جوانان کجا؟!

 

در همه حال به یاد خدا بودن و خواندن نماز اول وقت 

رضا فتحی یکی از نوجوانی است که برای اولین بار به مراسم معنوی اعتکاف آمد است وقتی از او پرسیدم تو این سه روز چه دعاهایی کردی و از خدا چی خواستی؟

 
گفت : اولین دعای من برای سلامتی و همچنین ظهور امام زمان (عج) بود، بعد برای پدر و مادرم و بعد شفای تمام مریض ها.
 
چه چیزهایی را در این مراسم یاد گرفتی و تصمیم داری انجامشون بدی؟
 
ان شاء الله نتیجه اعتکافمان، احترام بیشتر به پدر و مادر، دعای بیشتر برای فرج امام زمان(عج) و بیشتر به یاد خدا بودن باشد و بتوانیم نمازمان را اول وقت بخوانیم.
 
 
 
اعتکاف فرصتی برای کم شدن بار گناهان 

سراغ یکی از مسن ترین معتکفان شهر رفتیم که برای 16 سال متوالی در این مراسم شرکت نموده است

 
حاتمیان اعتکاف را فرصتی برای کم شدن بار گناهان برشمرد و اظهار داشت: اعتکاف بهترین فرصت برای دوری از زندگی مادی است و افراد بوسیله اعتکاف می‌توانند از دنیای مادی دور شده و با خدای خود راز و نیاز کنند.
 
وی حضور جوانان و همچنین مسئولین شهر هرات را در مراسم معنوی اعتکاف مهم تلقی کرد و گفت: حضور بزرگان و مدیران در اعتکاف هم فرصتی است برای رسیدگی به پرونده اعمال خود وهم عاملی که می تواند در همه گیر شدن اعتکاف نقش بسیاری داشته باشد.
 
حاتمیان  با بیان اینکه اگر انسان چند روزی را در سال با خدای خود خلوت کند در زندگی معنوی بسیار مفید تر خواهدبود گفت: در حقیقت لذت این شبها برای کسانی که به اعتکاف می آیند قابل مقایسه با هیچ چیز دیگری در دنیا نیست و ما باید در این شبها دلهایمان را به سوی خدا بیشتر روانه کنیم .
رضا عسکری نژاد یکی از کارمندان شهرستان خاتم که تا کنون موفق شده است شش بار در اعتکاف حضور داشته است حضور مسئولین و همچنین جوانان شهرستان را در سال آینده این مراسم معنوی خواستار شد 
  انتهای پیام/م

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 3.0 stars out of 5.