شناسه : 12596959
توصیه ای در آستانه هفته گرامیداشت مقام معلم

مطالبات بحقّ معلمان یزد و ماهی‌گیری فرصت‌طلبان


دولت یازدهم موظف است تا برای تحقق وعده‌های داده شده به معلمان و ارتقای سطح معیشتی آنان همه توان خود را به کار گیرد و اوضاع به گونه‌ای نباشد که تنها در ایام انتخابات به یاد قشر زحمتکش و مؤثر معلمان بیفتند.

طنین خاتم؛

در میان قشرهای گوناگون، معلمان را باید قشری منحصربه‌ فرد به شمار ‌آورد که می‌توانند در سایه وجدان کاری و برپایه آموزه‌های دینی، بذرهای ایمان و تعهد را در نهاد دانش‌آموزان بارور سازند و جامعه را به سوی قله‌های بلند سعادت رهنمون شوند.

 

حساسیت کار معلم از آن روست که همه افراد جامعه در طلایی‌ترین سال‌های شکل‌گیری شخصیت آموزشی و پرورشی خود، در برابر این آموزگاران دانش و اندیشه زانوی تلمّذ به زمین می‌زنند و بخش عمده‌ای از زیربناهای رشد و بالندگی آینده خویش را درهمان سنین مدرسه، از منش و اندیشه معلمانشان وام می‌گیرند.

 

از این روست که اهمیت قائل شدن به این قشر فرهنگی و مربیان آینده ساز و تلاش برای کاستن از دغدغه‌های گوناگون آنان، وظیفه‌ای روشن و دارای اولویت منطقی به شمار می‌آید و  کوتاهی متولیان امر در این زمینه قابل اغماض نیست.

 

 بی‌گمان هرگونه اعتبارگذاری برای تسهیل بیشتر خدمت‌رسانی و کاهش آلام فکری آن‌ها، نه هزینه‌ بلکه نوعی سرمایه‌گذاری روشن به شمار می‌آید که بازدهی مضاعفی را در زمینه پرورش نسل‌هایی متعهد و کارآمد نمایان خواهد ساخت.

 

در این میان، دولت یازدهم موظف است تا برای تحقق وعده‌های داده شده به معلمان  و ارتقای سطح معیشتی آنان همه توان خود را به کار گیرد و اوضاع به گونه‌ای نباشد که تنها در ایام انتخابات به یاد قشر زحمتکش و مؤثر معلمان بیفتند.

 

 اما در کنار تأکید بر ضرورت اهتمام جدی و غیرشعاری دولتمردان برای تحقق مطالبات بحق معلمان، یادآوری این نکته نیز ضروری می نماید که بدانیم عده‌ای فرصت‌طلب در کمین نشسته‌اند تا در پوشش دلسوزی برای معلمان و با سوء استفاده از تجمعات اعتراض آمیز آنان، ماهی مقصود خویش را از آب بگیرند و ادعای دلسوزیشان برای معلمان فرهیخته، ضرب‌المثل‌های تلخی از جنس «دایه‌ های دلسوزتر از مادر» را تداعی می‌کند.

 

این گروه اندک فرصت‌طلب و قانون شکن، با تظاهر به دلسوزی برای معلمین ، به نام معلمان خدوم این مرز و بوم ، می‌کوشند با دامن زدن به تجمعات غیرقانونی این‌چنینی، آن هم در فصل پایانی و حساس سال تحصیلی، اهداف باندی و جناحی خود را پی گرفته و نام «انجمن منحله و غیرقانونی صنفی معلمان» را احیا کنند ؛ اگرچه به ظاهر صبغه‌ای مشفقانه از خود به نمایش می‌گذارند.

 

لذا توصیه به پرداختن این قشر فرهیخته به «آموزش و پرورش» فرزندان این مرز و بوم ، بر پیگیری مطالبات فرهنگیان در کف خیابان به جای پیگیری با آرامش و از مبادی قانونی با درصد پائینی از این قشر عظیم می نمایند .

 

طبیعی است معلمان زحمتکش با تأمل در سوابق نامطلوب برخی عوامل پشت‌پرده، اعتراض‌های بحث خود برای بهبود وضعیت معیشتی را از مجاری قانونی پی می گیرند و اجازه نخواهند داد عده‌ای خاص، آنان را پله‌های رسیدن به اغراض سخیف باندی و جناحی قرار دهند.

 

 

نویسنده: مرصاد بصیر

 

 

منبع: یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.