شناسه : 14241793
به بهانه سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان؛

مخالفت با شورای نگهبان در مقام عمل مخالفت با اسلام است


بدیهی است بیم از تهدیدات قانون اساسی در هر نظام سیاسی وجود دارد زیرا منازعات گروه ها با یکدیگر و یا تمایلات مسئولین در بهره برداری یک جانبه از قانون در هر جامعه محتمل می باشد .

به گزارش طنین خاتم، حجه الاسلام والمسلمین علی شیخ زاده در سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان در یادداشتی آورده است :
بدیهی است بیم از تهدیدات قانون اساسی در هر نظام سیاسی وجود دارد زیرا منازعات گروه ها با یکدیگر و یا تمایلات مسئولین در بهره برداری یک جانبه از قانون در هر جامعه محتمل می باشد . بنابراین ایجاد سازوکاری جهت پاسداری از قانون اساسی یکی از دغدغه های کلیدی و مهم تدوین کنندگان و قانونگذاران قوانین اساسی میباشد .
حاصل این دغدغه و تکاپو تاسیس نهاد هایی جهت حفظ و حفاظت از قانون اساسی می باشد . در قانون اساسی فرانسه تاسیس نهاد نظارتی به نام سنای نگهبان تصویب شد که الان  به نحو کاملتری با عنوان شورای قانون اساسی مطرح است .
در ایالات متحده امریکا ، انگلیس ، ترکیه ، اوکراین ، الجزایر دیوان عالی کشور نقش نظارت را ایفاد می کند .
شورای ایدئولوژی اسلامی به عنوان حافظ قانون اساسی به عنوان جایگاهی در جهت عدم مغایرت قانون با شرع اسلام در کشور پاکستان مطرح می باشد .
در آلمان در صورت ادعا مغایرت قوانین عادی با قانون اساسی که از طریق یک سوم از نماینده های پارلمان احراز گردیده . دادگاه قانون اساسی وظیفه پیگیری این امر را داراست .
جمهوری اسلامی ایران علاوه بر تجربه که نظام های جمهوری دارد در نهضت مشروطه با همت بلند شیخ فضل الله نوری ( ره ) و تصویب متمم قانون اساسی نظارت گروهی از علما بر مصوبات مجلس را هم داراست .
26 تیر ماه یاداور اعلان رسمی اغاز به کار شورای نگهبان توسط مرحوم دکتر حبیبی می باشد تا بحث نظارت بر مصوبات مجلس شورای اسلامی و عدم مغایرت آن با شرع مقدس و قانون اساسی بطور جدی مطرح گردد . جایگاه شورای نگهبان آنقدر حساس می باشد که قریب به 10 اصل از اصول قانون اساسی مرتبط با این نهاد انقلابی می باشد و بر ماست شکر این نعمت بزرگ را به جا آوریم و در جهت تقویت جایگاه آن کوشا باشیم تا چشم دشمنان نظام اسلامی که نمی تواند قدرت این نهاد را ببیند کور گردد و اهدافشان در جهت لکه دار کردن حاکمیت اسلامی بر ملا گردد .
ایشان در ادامه این یادداشت به بیان کلام علما در مورد شورای نگهبان پرداخته است .
شورای نگهبان در کلام علما :
امام خمینی ( ره ) : از حضرات فقهای شورای نگهبان تقاضا می شود که در ماموریت مهم خود به هیچ وجه ملاحظه اشخاص و یا گروه های انحرافی را ننموده .
امام خمینی ( ره ) : تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است .
امام خامنه ای ( دامه برکاته ) : شورای نگهبان گلوگاه مهمی برای حفظ قانون اساسی است .
امام خامنه ای ( دامه برکاته ) : اگر شورای نگهبان نمی بود به تدریج استحاله ای در هویت نظام و در پایداری ارکان نظام به وجود می آمد .
آیت الله مهدوی کنی ( ره ) : مخالفت با شورای نگهبان در مقام عمل مخالفت با اسلام است .


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.