شناسه : 10350074
مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاتم خبر داد ؛

قلعه ای سنگی با قدمت 1500 ساله بر بلندای کوه سرچشمه هرات


مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاتم از وجود قلعه ای سنگی با قدمت 1500 ساله بر بلندای کوه سرچشمه هرات خبر داد.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاتم در گفتگو با طنین خاتم با اعلام این خبر اظهار داشت :  این بنای تاریخی در 5 کیلومتری غرب شهر هرات در بالای کوه های نزدیک چشمه نهر مسیح قرار گرفته است.

حمید مشتاقیان گفت : این بنا بر  فراز بلندترین قسمت کوه و با استفاده از مصالح سنگی و گلین با طولی حدود 200 متر و عرضی حدود 20 متر یک باروی عظیم سنگی وجود دارد که با گذشت زمان بیشتر قسمت های باروی سنگی فرو ریخته است.

وی افزود : در داخل بنا با استفاده از خرده سنگ و پرکننده های گلین چندین اتاق ایجاد شده که با ساروج دیواره های آن را اندود کرده اند. این بنا در گذشته دارای کارکردی نظامی- امنیتی بوده که تمام دشت هرات را زیر نظر داشته است. با توجه به دست آمدن سفال های شاخص دوره ساسانی و مطالعات باستان شناسی، این بنا مربوط به دوره ساسانی می باشد که در بین اهالی محلی به قلعه گبرها مشهور است.

 

مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاطر نشان کرد :  این بنا را مهمترین اثر شناسایی شده دوره ساسانی در منطقه هرات و مروست نام برد که نشان دهنده اهمیت منطقه در دوران قبل از اسلام می باشد.


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.