شناسه : 12597245
روحانی:درشرایط تحریم وکاهش قیمت نفت از رکود خارج شدیم

فکت‌شیت رامنتشرکرده‌ایم/برخی فراموش‌کار وکم‌حافظه‌اند/ «ما می‌توانیم»؛پیام تخت جمشید +عکس


رئیس‌جمهور در نشست خبری پایان سفر به شیراز در پاسخ به سؤالی پیرامون انتشار "فکت‌شیت ایرانی" گفت: "فکت‌شیت ایرانی" ساعتی قبل از بیانیه لوزان و قبل از آمریکایی‌ها منتشر شد.

به گزارش طنین خاتم، نشست خبری حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پایان سفر به شیراز دقایقی پیش آغاز شد.

به گزارش تسنیم،رئیس‌جمهور در ابتدای سخنانش در این نشست با بیان اینکه "در استان فارس امکانات فراوان و جاذبه‌های زیادی وجود دارد و دولت مصمم است قدم‌های مهمی برای توسعه این استان بردارد" اظهار داشت: در زمینه‌ جاذبه‌های گردشگری این استان باید گفت تعداد گردشگران 2 برابر شده و این نشان از حرکت خوبی در این زمینه است.

 

وی با بیان اینکه "تا پایان امسال 14 تا 16 محل اقامتی در استان فارس تکمیل می‌شود" افزود: دولت مصمم است ضمن توجه به مفاخر تاریخی ایران کمک‌های خود را برای افزایش امکانات اقامتی و رفاهی بیشتر کند؛ در همین راستا 140 میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل محل‌های ویژه اقامت گردشگران از جمله هتل‌های سه، چهار و پنج ستاره اختصاص یافته است.

 

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: در زمینه سلامت و دانشگاه دولت آمادگی دارد استان فارس و شهر شیراز محلی برای گردشگری سلامت کشور شود؛ شیراز از گذشته این جاذبه را داشته و باید این ظرفیت و جاذبه را تقویت کند‌، همچنین دانشگاه شیراز که از معتبرترین دانشگاه‌های کشور است، باید زمینه بین‌المللی شدن آن فراهم شود؛ دولت نیز تبدیل دانشگاه شیراز به دانشگاه دولتی را دنبال می‌کند.

 

وی تصریح کرد: استان فارس در زمینه آب و محیط زیست مشکلات زیادی دارد که هم تامین آب و هم آبرسانی نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. در این سفر نیز تصمیماتی برای برخی از سدها و تالاب‌ها گرفته شده است؛ قطعاً برای اینکه پریشان از پریشانی در‌آید و بختگان احیاء شود، و برای حل همه این مشکلات باید مردم، مسئولان و تشکل‌ها با هم مشارکت کرده و همه به صحنه بیایند.

 

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ‌احیاء این تالاب‌ها هم سلامت مردم، هم حفظ محیط زیست و هم گردشگری را تامین می‌کند و نیازمند هستیم که مسئله محیط زیست، سلامت و کشاورزی پیگیری شود.

 

وی در ادامه سخنانش به اهمیت بهره‌برداری از معادن در مسیر توسعه استان فارس اشاره کرد و گفت: در زمینه صنعت و مسئله معادن قدم‌های بسیار مهمی در استان فارس برداشته می‌شود، منطقه وسیع بهرام‌گور یک منطقه حفاظت‌شده است که قرار شد با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان محیط زیست، راه‌های بهره‌برداری از معادن وسیع منطقه بهرام‌گور بررسی شود به گونه‌ای که به محیط‌زیست نیز لطمه‌ای نخورد.

 

حجت‌الاسلام روحانی افزود: اعتبارات طرح‌های صنعتی بزرگی در استان فارس آماده شده است؛ به عنوان مثال بزرگترین طرح آلومینیوم کشور در این استان در حال اجراست که یک میلیارد و 200 میلیون دلار برای احداث آن تأمین اعتبار شده است. همچنین طرح پتروشیمی و نیروگاه سیبل ترکیبی در منطقه مهر و لامرد عملیاتی و اجرایی می‌شود. فاز دوم پالایشگاه شیراز نیز که مشکلات محیط‌زیستی داشته است، با رفع مشکلات اجرایی می‌شود.

 

رئیس‌جمهور به بخش راه و راه‌آهن استان فارس اشاره کرد و اظهار داشت: طرح‌های بسیاری در استان فارس در حال اجراست که البته به دلیل زمان‌بندی کم به طرح‌های راه‌آهن نتوانستیم بپردازیم اما مسئله راه‌اندازی راه‌آهن شیراز - اهواز و شیراز - اصفهان هرچند در این سفر تأمین اعتبار نشده ولی مدنظر دولت است.

 

وی اظهار داشت: عملیات اجرایی آزادراه شیراز - اصفهان نیز آغاز و مطالعات آن انجام شده است، بر اساس اطلاعاتی که وزیر راه و شهرسازی ارائه کرده است 23 درصد این طرح اجرایی و عملیاتی شده اما در عین حال هنوز کار زیادی برای این طرح باقیمانده است. 50 درصد اجرای طرح آزادراه شیراز - اصفهان بر عهده دولت و 50 درصد نیز بر عهده بخش خصوصی است که با اجرای این طرح فاصله بین شیراز تا اصفهان 100 تا 120 کیلومتر کوتاه‌تر می‌شود.

 

حجت‌الاسلام روحانی در ادامه سخنانش به مجموع طرح‌های مصوب دولت در شانزدهمین سفر استانی ویژه استان فارس اشاره کرد و گفت: دولت مصمم به توسعه بیش از پیش استان فارس است، در جریان این سفر برای اجرای 92 طرح بزرگ در استان فارس، 953 میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده که تمامی این طرح‌ها نیز در سال‌های 94 و 95 تکمیل می‌شوند.

 

 

خبرگزاری دانشجو، روزنامه خبر جنوب، پایگاه تحلیلی خبری نگاه فارس، ماهنامه جهان امروز و صدا وسیمای مرکز فارس 

حجت‌الاسلام روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری دانشجو مبنی بر اینکه "دانشجویان خواستار روشنگری در زمینه فک‌شیت هستند" گفت: فکت‌شیت ایرانی قبل از آمریکا منتشر شد. شبی که تفاهم بین ایران و 1+5 انجام شد و بیانیه‌ای که در لوزان اعلام شد، یک‌ساعت قبل از انتشار بیانیه لوزان، خبرگزاری‌های ایران فکت‌شیت را منتشر کردند و خارجی‌ها نیز آن را باز انتشار دادند.

 

وی با بیان اینکه برخی فراموش کارند و انتشار فکت شیت ما را نادیده می‌گیرند، تاکید کرد: نمی‌دانم برخی حافظه‌شان ضعیف شده است چراکه قبل از آمریکایی‌ها ما فکت شیت خود را اعلام کردیم. بنابراین ما نظراتمان را به صراحت گفته‌ایم منتها برخی شبهه‌‌ای ایجاد و مسائلی را مطرح کردند. ‌وزیر امور خارجه ما و رئیس سازمان انرژی اتمی نیز به‌ تفصیل نظرات ایران را اعلام کردند، حال اگر می‌خواهید مصاحبه‌های آنان را دوباره منتشر کنید تا فکت‌شیت دوم منتشر شود.

 

رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه خبر جنوب مبنی براینکه "مردم ما شما را با کلید تدبیر و نگاه امید می‌شناسند، شاه کلید تدبیر و امید شما برای باز کردن قفل رشد اقتصادی استان فارس ‌چیست؟" اظهار داشت: کلید توسعه حضور مردم در عرصه‌های اقتصادی و کارآفرینی است. کارآفرینان باید به صحنه آمده و دولت نیز در زمینه تأمین زیرساخت‌ها و زیربناها به صحنه می‌‌آید.

 

وی افزود: در زمینه اینترنت و پهنای باند اتفاقات خوبی افتاده و در سال 94 در استان فارس 80 روستا و شهر دارای اینترنت می‌شوند و پهنای باند قدم به قدم نیز شامل همه شهرها می‌شود.

 

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اعطای تسهیلات 4 هزار میلیارد تومانی به این استان خاطرنشان کرد: کارهای زیربنای در دولت انجام می‌شود؛ اختصاص یک میلیارد و 200 میلیون دلار برای کارخانه آلومینیوم جنوب کشور و 550 میلیون برای یک طرح دیگر و 420 میلیون برای یک طرح دیگر نشان از اقدامات دولت است اما همواره باید به یاد داشت که کلید اصلی مردم هستند.

 

وی با اشاره به بازدید خود از مجموعه جهانی تخت جمشید گفت: مردم این سرزمین در 2500 سال گذشته طرح آمدن آب باران و طرح فاضلاب را اجرا کردند، این نشان می‌دهد ملتی بزرگ و متمدن در علم، پیشرفت و فناوری بوده‌اند. همانطور که اعلام کردم، پیام تخت جمشید به ملت ایران «ما می‌توانیم» است و در هر قدمی که می‌خواهیم برداریم تخت جمشید یک دلیل آشکار است.

 

رئیس‌جمهور در پاسخ به سئوال خبرنگار پایگاه تحلیلی - خبری نگاه فارس مبنی بر اینکه "دولت برای کارخانه‌هایی که در حالت کما قرار گرفته یا در حال نیمه‌کما هستند، چه اقدامی انجام می‌دهد؟" اظهار داشت: کارخانه‌هایی که با سرمایه در گردش مشکلشان حل می‌شود، به آن‌ها سرمایه داده می‌شود، اگر مشکل دیگری دارند استاندار پیگیری کند تا مشکل حل شود و اگر عملی نشد به ما اطلاع دهند.

 

حجت‌الاسلام روحانی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار ماهنامه جهان امروز مبنی بر اینکه "موفقیت دولت در عرصه سیاست خارجی را شاهد هستیم، آیا وقت آن نرسیده که با هدف ترمیم کابینه و خدمت‌رسانی بهتر و حفظ پایگاه اجتماعی خود آقای ظریف را در کابینه تکثیر کنید؟" گفت: در دولت کارهای زیادی انجام شده است، در عرصه سیاست خارجی کارهای مهم و برجسته‌ای انجام شده و مردم با هوشیاری و دقت و چشم تیزبین روزانه شاید مسئله دیپلماسی را دنبال می‌کنند. باز هم باید از دیپلمات‌ها تشکر کنیم کار بسیار بزرگی و قابل تقدیری را انجام می‌دهند، آنها افتخار کشور هستند.

 

وی تاکید کرد: ‌همه وزرا در بخش‌های مختلف بهداشت، کشاورزی، صنعت، مخابرات، انرژی و بازرگانی در حال خدمت‌رسانی و تلاش هستند.

 

رئیس‌جمهور افزود: در بحث سلامت کار عظیمی در کشور انجام شده به گونه‌ای که در حاشیه سازمان ملل رؤسای بسیاری از کشورها به من می‌گفتند:"چگونه این اقدام عظیم را در عرصه سلامت انجام دادید؟" اتفاق مهمی به واقع در عرصه سلامت اردیبهشت‌ماه سال گذشته آغاز و اجرایی شد آن هم در شرایطی که قیمت نفت نصف شده بود. در شرایط تحریم و کاهش قیمت نفت از رکود خارج شدیم و تورم را مهار کردیم.

 

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به افزایش تولید محصولات کشاورزی در ایران گفت:‌ در هیچ زمانی بعد از انقلاب، به‌اندازه امروز انبار‌های کالاهای اساسی ما پر نبوده است درحالی که وقتی دولت را تحویل گرفتم انبارها خالی بود و در برخی از استان‌ها، انبارها فقط برای 3 روز موجودی گندم داشتند. 

 

وی در همین ارتباط به طرح‌های گسترده دولت در بخش استحصال و صرفه‌جویی آب در کشور اشاره کرد و ادامه داد: دولت در این عرصه، طی فعالیت چهار ساله خود 10 میلیارد دلار هزینه می‌کند. در حال حاضر اگر کابینه نیاز به ترمیم داشته باشد ترمیم می‌شود، اما امروز همچنین تصمیمی نداریم.

 

رئیس‌جمهور در بخش پایانی این نشست در پاسخ به سئوال خبرنگار صدا و سیمای مرکز فارس مبنی بر اینکه "با توجه به اینکه استان فارس 10 درصد محصولات کشاورزی کشور را تأمین می‌کند طرح انتقال آب از خلیج‌فارس چه زمانی عملیاتی می‌شود؟ همچنین با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر استفاده از محصولات ایرانی شما چه برنامه‌ای برای استفاده از محصولات داخلی در دستگاه‌های دولتی دارید؟" اظهار داشت: مسئله آب یک معضل کشوری است؛ همه استان‌ها به جز یکی 2 استان درگیر آن هستند، حتی برای تأمین آب مصرفی برخی شهرها و روستاها دچار مشکل هستیم.

 

وی ادامه داد: همه طرح‌های فاضلاب و همه آبیاری‌های نوین و مدرن برای صرفه‌جویی در مصرف آب است البته یک راه هم انتقال آب از دریا و یا خرید آب از کشورهای دیگر است اما طرحی که مدنظر ماست این بوده که نیروگاه‌های کوچک اتمی 100 مگابایتی و نیروگاه‌های غیراتمی هم برق تولید کنند و هم آب شیرین کنند.

 

وی در ادامه با اشاره به  سخنان روز گذشته رهبر انقلاب مبنی بر استفاده دستگاه‌های دولتی از کالاهای داخلی گفت: همه بخش‌ها باید به تولید داخلی خود متکی باشیم و دستور ایشان باید از سوی تمام بخش‌ها عملیاتی و اجرایی شود.

 

 

پیام تخت جمشید، "ما می توانیم " است/ باید آثار باستانی را تکمیل کنیم

رییس جمهوری با اشاره به اینکه پیام تخت جمشید، "ما می توانیم " است، گفت: ملت بزرگ ایران می تواند هر کار بزرگی را انجام دهد. پیام این آثار، پیام اعتماد به ملت ایران و پیام باور ملت ایران است .
 
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در جریان بازدید از مجموعه جهانی تخت جمشید گفت: این آثار نشان از تمدن بسیار کهن در سرزمین ایران دارد و نشان می دهد ایرانیان هزاران سال پیش دارای هنر، طراحی، مدیریت و مهندسی سطح بالا بودند.


رییس جمهوری با اشاره به اینکه پیام تخت جمشید، "ما می توانیم " است، گفت: ملت بزرگ ایران می تواند هر کار بزرگی را انجام دهد. پیام این آثار، پیام اعتماد به ملت ایران و پیام باور ملت ایران است زیرا ملتی که چند هزار سال پیش دارای فناوری سطح بالا بوده، امروز نیز می‌تواند به راحتی از همه مشکلات عبور کند.

دکتر روحانی اظهارداشت: ملت بزرگ ایران و کسانی که آثار با عظمت تخت جمشید را آفریدند فرزندان این مرز و بوم بودند و ما به ملیت ایرانی و فرهنگ اسلامی افتخار می کنیم و باید از تمدن ایرانی و اسلامی خود دفاع کنیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به سنگتراشی ها و کارهای هنری بسیار زیبا که در ساخت اثر باستانی تخت جمشید در سر ستون‌ها و دیوارها انجام شده، گفت: این آثار نشان می‌دهد علم و فناوری و هنر از هزاران سال پیش در این سرزمین وجود داشته است.
 

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی سپس با اشاره به افزایش آمار بازدید گردشگران از استان فارس، گفت: براساس آماری که ارایه شد، ‌تعداد گردشگران و بازدیدکنندگان تخت جمشید در سال 92، دو برابر سال 91 و در سال 93 دو برابر سال 92 بوده و در سال 94 نیز این روند ادامه خواهد داشت. این آمار تصاعدی نشان می‌دهد این مکان جاذبه بسیاری برای جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد.

دکتر روحانی ادامه داد: مهم‌تر از آثار باستانی خود مردم فرهنگ دوست و خونگرم فارس هستند که می‌توانند پذیرای گردشگران در این محیط باستانی باشند.
رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه دولت وظیفه صیانت و حفظ آثار باستانی را برعهده دارد، گفت: هر اقدامی در این خصوص لازم باشد، انجام خواهیم داد. باید آثار باستانی را تکمیل کنیم قطعاً در کنار این کارها، تأسیسات، ورودی‌ها و خروجی‌ها و برج و باروهایی وجود داشته که هنوز در زیر خاک مدفون هستند.

دکتر روحانی ضرورت فراهم کردن تسهیلات لازم برای جذب گردشگران نظیر احداث هتل، فرودگاه، جاده، مسیر راه‌آهن، غذا و رستوران را یادآور شد و گفت: تسهیلات لازم را برای تقویت صنعت گردشگری در استان فارس افزایش خواهیم کرد و این روند را ادامه می دهیم . چنانچه در حال حاضر بیش از 15 هتل چند ستاره در فارس در حال احداث است و 140 میلیارد تسهیلات برای تکمیل شدن آنها اختصاص یافته است.

رییس‌ جمهوری گفت: باید شرایط را آماده کنیم تا مردم دنیا بیایند و مردم خوب فارس و آثار تمدنی ایران را ببینند و همچنین با زبان فارسی و کسانی که این زبان را به حد اعلا رساندند، آشنا شوند و ببینند که سعدی و حافظ که سروده‌های جاویدان بر جای گذاشته‌اند، کجا زندگی کرده‌اند و در چه فضایی این آثار را آفریدند.

دکتر روحانی و هیأت همراه پس از عبور از پله‌های ورودی تخت جمشید و دروازه ملل از کاخ آپادانا و مجموعه‌ صد ستون و موزه تخت جمشید بازدید کرده و پیرامون نحوه نگهداری و مرمت این مجموعه سوالاتی مطرح کردند.

معاون سازمان میراث فرهنگی نیز در این بازدید گزارشی از ویژگی‌های تخت جمشید و آثار حکاکی شده بر روی دیواره‌ها و ستون‌های این اثر ارایه کرد.
 
 
 
پیام رئیس جمهور پس از بازدید تخت جمشید

رئیس جمهور در همین حال، پیامی را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده است.

وی با انتشار تصویر زیر نوشت: امید آنکه دیدن این آثار برای جوانان عزیز ایران اسلامی مایه خودباوری باشد و بتوانیم ایرانی را بسازیم که شایسته تمدن دیرین این سرزمین و ملت بزرگ باشد.

 

 

 

رئیس جمهور کشورمان در ادامه سفرهای استانی هیئت دولت از صبح دیروز(چهارشنبه) به استان فارس سفر کرده است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی دولت و تسنیم و رسا

انتهای پیام/‌ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.