شناسه : 11245829
مصاحبه اختصاصی روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل ایران با سایت خبری طنین خاتم؛

عملکرد یکساله فرماندار مردمی خاتم


سایت طنین خاتم به بهانه یکسالگی حضور زاده رحمانی در شهرستان خاتم مصاحبه ای با رونامه نگار و تحلیلگر مسائل ایران در مورد عملکرد وی انجام داده است .

خبرنگار سایت خبری طنین خاتم به بهانه یکسالگی حضور زاده رحمانی در شهرستان خاتم مصاحبه ای  با مهدی راستی روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل ایران  انجام داده است که خواندنش خالی از لطف نیست .

ابتدا تشکر می کنم از شما آقای راستی که وقتتان را در اختیار طنین خاتم قرار دادید. برای شروع بفرمایید که با توجه به گذشت یک سال از حضور مهندس زاده رحمانی در شهرستان خاتم، عملکرد ایشان  و مجموعه اجرایی را چگونه ارزیابی می­کنید؟

به نام خدا. من نیز از شما تشکر می­کنم که بنده را مورد عنایت قرار دادید. پیرو پرسش شما باید عرض کنم ارزیابی در یک نگاه کار سختی ست مگر اینکه ما این ارزیابی که می فرمایید را  در حوزه های مختلفی مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

پس از حوزه اقتصادی شروع کنیم و بفرمایید که چه ارزیابی از عملکرد فرماندار و مجموعه او دارید؟

به نظرم ما اساسا یک شهرستان صنعتی نبوده و نیستیم. هنوز نمی توانیم به خود ببالیم که افراد بیکاری را در یک مجتمع صنعتی مشغول به کار کرده ­ایم. از یک طرف به نظرم خلاء فکر سرمایه گذاری دخالت داشته و از طرفی دست انسانی هم در کار بوده است؛ کدام یک از متولیان اجرایی این شهرستان آمده و پتانسیل های این منطقه مهم و تاریخی را به استان و کشور بشناساند. ما هنوز در یزد وقتی می­گوییم اهل خاتم هستیم برخی از ما می پرسند خاتم کجاست؟ این به خودی خود یعنی این شهرستان کم توسعه یافته است. خب در  بحث اول که گفتم خلاء فکر سرمایه گذاری در شهرستان، چندان ایرادی به آن نیست، اما مورد دوم جای بحث دارد. الان شما با فرمانداری روبرو هستید که علاقه شدیدی دارد تا این وضعیت نامطلوب را به هم بزند. به هم زدن این وضعیت یکی از خروجی­ هایش می تواند حل کردن مشکل بیکاری بالای شهرستان باشد.

یعنی فرماندار توانسته قدمی در این راه بردارد که معضل بیکاری در آینده حل شود؟

 ببینید اولا بیکاری موضوعی محلی نیست که مجموعه اجرایی و مدیر ارشد شهرستان بتواند مثلا در عرض یک ماه در جهت رفعش برایند. بیکاری مسئله کشوری است و این مسئله الان نیز به شدت با عرصه بین الملل در ارتباط است. هر مشکلی که دولت و شخص روحانی با آن مواجه است از محیط زیست گرفته تا بهداشت و بیکاری و... فرماندار نیز در شهرستان خاتم با آن روبروست. تازه اینکه ما در شهرستان از مشکل فرهنگی هم بیشتر رنج می بریم و محدودیت های فرهنگی بسیاری داریم. به هر حال اقدامات خوبی برای ایجاد ناحیه صنعتی قوی انجام شده و در آینده می تواند حداقل چند صد نفر مشغول به کار شوند. و این چند صد نفر تا پایان دولت چهارساله روحانی قریب به یقین به نظر می رسد. بنابراین به نظرم اقدامات خوبی در جهت شناساندن پتانسیل های این شهرستان صورت گرفته و تا آنجایی که من اطلاع دارم ادامه هم خواهد داشت.

برخی می گویند فرماندار غیربومی هست و ممکن است نتواند مانند یک شخص بومی مثمر ثمر باشد؟

این از آن حرفهایی ست که مبنایی برای آن نمی­توان پیدا کرد. اینجا که هستم قصد تمجید یا  دفاع از شخصی را ندارم و کلا منش من اینگونه است. ما واقعیت ها را می بینیم و بعد قضاوت می­کنیم. حتی من فکر می کنم اگر فرماندار در شهربابک یا کرمان بود انگیزه کمتری برای کار و تلاش در او ایجاد می شد! به هر حال هر شخصیتی حاضر نیست در شهرستانی غیر بومی مسئولیتی بپذیرد و خاطره بدی از خود بر جای بگذارد، مخصوصا در کسوت فرمانداری. نکته مهم برای نقض بومی نبودن مهندس زاده رحمانی این است که سالها قبل مسئولیتی هم در فرمانداری خاتم داشته است و به جوانب کار آشناست و با شناختی که بنده از وی در طول دوران حضورش در شهرستان پیدا کردم آشنایی بسیار خوبی هم از افراد و هم از نقاط مختلف خاتم دارد. فرماندار خاتم الان که یکسالگی حضورش در شهرستان تمام است از یک فرد بومی بیشتر کنش و حرکت داشته است. من در جایی دیگر گفته­ هایم و باز هم می­گویم تا زمانی که ما از مدیر اول شهرستان انتظار تحویل کره ماه را داشته باشیم به نتیجه نمی­رسیم. ما وقتی از منظر علم سیاست به چنین شبه ه­ای که شما مطرح کردید نگاه می­کنیم  می­گوییم  بی نتیجه ماندن اقدامات مجموعه فرمانداری ناشی از کم­ توسعه یافتگی سیاسی است که بر اثر آن مردم از یک شخص یا گروه تحویل کره ماه را بخواهند. وگرنه فرماندار هم یکی از فرمانداران استان است البته با این تفاوت که بینش عمیق­تر و قوی­تری دارد و حل این شبهه نیز که مانند یک معضل ممکن است در دوره­ های بعدی هم در شهرستان خودنمایی کند نیاز به آگاهی، تجربه و اراده دارد.

پس می فرمایید بومی یا غیر بومی بودن تفاوتی در کار شخص ندارد؟

قطعا اینطور است. زمانی هم مهندسان آلمانی به ایران می­آمدند و پروژه های عظیم و ارزشمندی از خود برجای گذاشتند. آنها هم می­توانستند مانند برخی مهندسان بومی فورمالیته پروژه تعریف کنند و انجام دهند اما این کار را نمی­کردند. یه جاهایی پای وجدان، دانش و اخلاق وسط است. همه­اش قدرت، پول و مدیر بودن که نیست.

فکر می کنید فرماندار توانسته وضعیت فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی شهرستان را کنترل کند؟

کنترل کردن با مدیریت کردن فرق می­کند. خب در گذشته برخی فقط وضعیت را کنترل می­کردند اما ما امروز شاهد مدیریت وضعیت هم هستیم. برای شما مثالی میزنم. روزی فرد محترم و مسئولی به من می گفت که در گذشته پول بسیار خوبی برای زیرسازی و آسفالت یکی از جاده های تفریحی روستایی اختصاص داده شده بود و متولی مجموعه اجرایی و سیاسی شهرستان بدون مشورت و اجازه از کسی این پول را به دلخواه در ناحیه صنعتی هرات هزینه کرده بود. این خودش یعنی کنترل کردن اوضاع و با مدیریت کردن فرق دارد. به قول باطل دوستی که می گفت «کی به کیه ما هم چند صباحی هستیم و می رویم». خوشبختانه از این نگاه داریم پرهیز می کنیم و این خوب است. با توجه به اینکه معاون سیاسی امنیتی استاندار هم اخیرا به تحول در مدیریت اشاره کرده و گفته که با قدرت این تحول را ادامه می دهیم. این­ها نشانه ها و پشتوانه خوبی هست تا فرماندار با اطمینان خاطر کارهای مدنظر خودشان را پیش ببرند.

وضعیت اداری شهرستان را چگونه ارزیابی می­کنید؟

وقتی مدیریت جای کنترل را بگیرد قطعا ادارات هم به سمت پاسخگویی و کارکرد خوب و درست حرکت می کنند. الان نظمی که بر ادارات حاکم است تا اندازه ای مقبول است و به مرور بهتر هم می شود. در واقع می توانیم این را هم اضافه کنیم که نگاه اعتدالی هم به ما می فهماند که نمی توان با جراحی جامعه، شرایط بهتری پدید آورد و نمی توان در ظرف یک روز، یک هفته یا یک ماه به کمال مطلوب رسید.

در این ارتباط اگر اجازه بفرمایید به نکته دیگری هم پیرو صحبت های  قبلی­ام اشاره کنم. متاسفانه ما در شهرستان اصل را بر شخص می­گذاریم، انگار فرماندار یا هر کس دیگر می­تواند یک شبه شهرستان را از وضعیت نامساعد فرهنگی و صنعتی نجات دهد. به جای اینکه اصل را بر روش گفتگو و تعامل نهادی بگذاریم. اگر فرماندار بتواند مقداری وضعیت موجود را اصلاح کند یقینا نفر یا جریان بعدی می تواند اقدامات او را جلو تر هم ببرد.

به هر حال باید تغییرات هم تا اندازه ای برای مردم محسوس باشد؟

سوال به جایی است. ولی معمولا تغییر حتما نباید حس شود. تغییر پنهان است. کی فکر می کرد بعنوان مثال روزی تلگرام جای مسیج یا پیامک تلفنی را بگیرد و افراد بدون محدودیت با هم در تماس باشند و منشا تاثیرات شگرفی باشد. زمینه تا فراهم نشد نرم افزار تلگرام هم بوجود نیامد. منظورم از زمینه این است که تکنولوژی­اش بود اما کسی این نوع تغییر را که روز و شب با هم در تماس باشند را حس نمی­کرد. ممکن است سالها از رفتن فرماندار فعلی و مجموعه ایشان از شهرستان بگذرد و آن وقت هزار نفر یا بیشتر در شهرستان مشغول به کار شوند. گذشت زمانی که شما نفت 120 دلاری می فروختید... ما باید بپذیریم که با حداقل امکانات باید کارهای بزرگ کنیم و به نظرم این دلیل واضح و مبرهنی است مبنی بر اینکه چرا برخی تغییرات محسوس نیست و دلیلی هم ندارد همه چیز محسوس باشد. هر چند درصد قابل توجهی هم امروز برای ما محسوس است مخصوصا جاده های در حال احداث، ورود برخی سرمایه گذاران به شهرستان، رونمایی از برخی طرح های عمرانی، توجه به بخش کشاورزی، تغییرات اداری و مهمتر به نظرم توجه به بافت فرهنگی و سنتی شهرستان است.

حوزه سیاسی را چگونه ارزیابی می کنید؟

شاید کم­رنگ ­ترین حوزه نزد مهندس زاده رحمانی همین نپرداختن به مسائل سیاسی باشد. الان فکر توسعه در بین خود مجموعه فرمانداری و ادارات بیشتر مشهود است تا اینکه روز و شب درگیر مسائل سیاسی باشند. یکی از رازهای موفقیت او در همین سوال شما نهفته است. پرهیز از سیاست کاری توانسته مدیریت کارآمد را به جای مدیریت سیاسی بنشاند. اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند برای شهرستان نوپای ما بسی مفید فایده خواهد بود. اصلا نیازی نیست حوزه سیاسی پررنگ نشان داده شود. خوشبختانه تعامل خوبی بین همه نهادهای شهرستان برقرار است و تا امروز من به نکته­ های تنش زا بر نخورده ­ام که بخواهم اشاره کنم. هر چند در هر حوزه انتخابی و اجرایی ممکن است ملاحظات سیاسی دخیل باشد اما اگر هم بوده خللی در روند پیشرفت شهرستان نداشته است.

شهرستان خاتم مردم روستایی زیادی دارد. وضعیت روستاها را چگونه ارزیابی می کنید؟

قبلا هم نوشته و گفته­ هایم که روستاها فراموش شده­ای تاریخی هستند و مخصوص این و آن مجموعه نیست. حداقل از این بابت خیال فرماندار و مجموعه او راحت است که دولت تدبیر و امید متولی خوبی را برای معاونت توسعه روستایی برگزیده و نعماتش به سمت شهرستان ما نیز سرازیر می شود. البته یادمان باشد در کشوری که بی­ثباتی اجتماعی دارد حق گرفتنی است و نه دادنی، مخصوصا در این کشور که هیچ چیز ثبات دایم ندارد. به هر حال در این حوزه انتظار این است که حداقل تیم فکری و اجرایی منسجمی برای روستاها داشته باشیم. هرچند تلاش بخشداران شهرستان قابل تقدیر است اما برای امنیت خود و جمعیت شهرستانمان در آینده باید در زیرمجموعه فرمانداری این مقوله مهم را تعریف کنند و پایه اقدام بزرگی در آینده را از همین امروز بگذارند. خاطرم هست روزی خود فرماندار می گفت هر اقدامی ولو کوچک تاثیرات خود را در بلندمدت می گذارد. به نظرم این نگاه عمیقی ست و می تواند مبنای خوبی برای اقدامات بعدی فرماندار باشد.

فرهنگ را چطور تحلیل می کنید و مردم شهرستان چه وظیفه ای در قبال مسئولان دارند؟

توجه به سنت و فرهنگ شهرستان از همان ابتدای ورود اقای زاده رحمانی کاملا مشهود بود و تا الان چندین جشنواره عشایری و بومی محلی در روستاها در جهت شناخت ظرفیت ها و آداب و سنن شهرستان برگزار شده و اخیرا هم کلید مروست شناسی و به نوعی خاتم شناسی هم زده شده. اما نباید به همین بسنده کرد. ایشان می توانند زمینه های به اصطلاح مدرن را نیز در حداقل شهر هرات ایجاد کنند. تئاتر، سینما و... وجوهی از این زمینه هایی است که در واقع اشاره کردم. با کسب اجازه از شما من فکر می­کنم فرهنگ شهرستان ضعیف است و این را می­شود از نحوه پارک اتومبیل­های اطراف خیابان به خوبی مشاهده کرد و نیازی نیست راه دوری برویم!

به وظیفه مردم نپرداختید؟

وظیفه مردم به نظرم رعایت نظم و حس مسئولیت اجتماعی است. اینکه اگر مجموعه اجرایی شهرستان یک یا دو کار کرد و مردم نپسندیدند بگویند این هم ماهیت واقعی خودش را نشان داد و شروع به اعتراض کنند. وظیفه انها رعایت نظم و حس همکاری با مجموعه اجرایی شهرستان است به شرط اینکه مجموعه اجرایی نیز متعهد به قانون و همینطور به اصطلاح دموکراسی باشد. همیشه یادمان باشد که بی­ مسئولیتی و بی نظمی مجموعه اجرایی، و بی نظمی و بی مسئولیتی مردم دو روی یک سکه­ اند. حتما خاطرتان هست که زمانی دولت از مردم خواست که تنها نیازمندان برای یارانه ثبت نام کنند اما در عمل این اتفاق نیفتاد. فکر می کنید دلیل این رفتار معکوس چه بود؟ یکی از دلایلش این بود که آن حس مسئولیت اجتماعی وجود نداشت و مردم نیازی ندیدند که از پاره­ای امتیازاتشان چشم بپوشند. باید یاد بگیریم در قبال رفتارمان مسئولیت داشته باشیم. وقتی این اتفاق افتاد مطمئن باشید این همه سرمایه که از محصول کشاورزی فرضا پسته بدست می آید به راحتی به بیرون از شهرستان سرازیر نمی شود.

اگر صحبت پایانی دارید بفرمایید؟

نگاه کنید خواسته من بعنوان یک طلبه این است که اولا نگاه کوتاه مدت و بسته­ای به مقوله توسعه و یا پیشرفت نداشته باشیم. پیشرفت با خیلی فاکتورهای دیگر در ارتباط است و دست ما نیست که امروز دکمه­ های را در فرمانداری کار گذاشته باشند و آن را فشار دهیم و پیشرفت محقق شود. باید جهان بینی خودمان را گسترش دهیم. جهان بینی کسی که جلوی پای خودش را می بیند با کسی که سرش بالاست و افق های دوردست را نیز می بیند متفاوت است. ما باید افق های دوردست را ببینیم. باور کنیم که اساسا درون هر قوتی هم حتی ضعفی نهفته است. فرماندار در طول یکسال اثبات کرده که علاقه شدیدی به شناساندن شهرستان به استان و کشور دارد و به نظر من تنها راه جذب سرمایه و کار در این شهرستان همین است. اما به نظرم ایشان اگر بتوانند کمیته های فکری مختلف در حوزه های فرهنگی سیاسی اقتصادی و مهمتر در جهت تثبیت جمعیت، کمیته روستایی با بهره گیری از مسئولان اجرایی و صاحب نظران این حوزه ها تشکیل بدهند می تواند پایه خوبی برای سالها و دهه­های آتی باشد. در این راستا مردم نیز باید در جریان امکانات و عدم امکانات موجود قرار گیرند. باز در این ارتباط به جمله خود فرماندار بر می­گردم که می­گفت هر اقدامی ولو کوچک تاثیر شگرف و بزرگی برجا خواهد گذاشت. نکته ای هم هست که ایشان باید تحت تاثیر حواشی عامه­ پسند قرار نگیرند و راه خود را بروند. راهی که یقینا اعتدالی و اصلاحی هست و روشی است برای تغییر و پیشرفت گام به گام. اساسا تحلیل اعتدال از یک منظر یعنی اینکه یک شبه نمی توان مراتب عالیه را طی کرد. به هر حال اگر روی دیگر سکه را در نظر گیریم وظیفه ما نیز اعتدال در رفتار و گفتارمان است. شما بعنوان مثال به مفاخر این سرزمین که الگوهای ما هستند اگر رجوع کنید می بینید که اعتدال مشی این بزرگان بوده است. به سعدی نگاه کنید. او یک انسان کمال گرا نیست و وعده هیچ بهشتی را در این دنیا نمی­دهد. او در همه امور معتدل است. در واقع او مروج کوشش برای پیشرفت است. انتظار از مردم شهرستان این است که با این نگاه به آینده خیره شوند. در واقع ما باید تمرین کنیم که انتظارات بیشتر از امکانات نداشته باشیم و من به آینده این مردم و شهرستان با وجود تغییرات محسوس به قول شما و تغییرات پنهان خوشبین و امیدوارم.

ممنون که دعوت ما را پذیرفتید؟

خواهش می کنم. انشاالله موفق باشید.

 

 

 

 

 

 


رای شما
میانگین (5 آرا)
The average rating is 2.8 stars out of 5.


کرامت عطایی
با سلام- آقای راستی در خصوص وضعیت شهرستان توضیحاتی ارائه نمود که این توضیحات نشان از عدم اطلاعات کافی نامبرده از وضعیت شهرستان دارد تلاقی فرهنگها در این شهرستان که نشات گرفته از فرهنگ غنی سرزمین فیروزه شهربابک ، سرزمین گل و گیاه بوانات و سرزمین مهرورزان مهریز و یزد دارد . فرهنگ به پارک کردن ماشین نیست . فرهنگ به نوع رفتار یک یا چند نفر در یک شهر و یا روستا نیست آقای راستی مشت را نمونه خروار دیده است. اصالت فرهنگی در این شهرستان ریشه در ایران باستان دارد و نوع برخورد و منش را از دورافتاده ترین روستاها و مرکز شهر در قلب و روح این مردم می توان مشاهده کرد . عشق و صمیمیت ایمان و معرفت همه نشان از خوش خلقی ، خونگرمی مردمان این دیار است .
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۳/۱۲/۴ ۱۰:۱۷