شناسه : 30824984


مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: زعفران یزد بدون بسته‌بندی به فروش رسیده و یا صادر می‌شود و این نبود صنعت بسته‌بندی موجب می‌شود سود حاصل از بسته‌بندی به یزدی‌ها نرسد.

به گزارش طنین خاتم؛ كشت زعفران كه به لحاظ ارزش اقتصادي، طلاي سرخ ناميده می شود، چند سالي است كه در استان يزد نیز رونق گرفته و به لحاظ كيفيت روي دست همه رقباي خود زده است.

گیاه زعفران در طول یک دوره رشد کمترین میزان آب و بالاترین کارائی مصرف آب را دارا می باشد و با توجه به کاهش منابع آبی استان از جمله گیاهانی است که برای تغییر الگوی کشت استان یزد قرار دارد.

«یدالله جوادپور»مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدندا، از برداشت حدود 1800 کیلوگرم زعفران در سال 95 از مزارع استان خبر داد و گفت:  سطح زیر کشت استان 4200 هکتار است؛ که شهرستان های بهاباد با 265 هکتار، بافق 64 هکتار و مهریز 34 هکتار رتبه های اول تا سوم استان را از لحاظ سطح برداشت دارا می باشد.

هر سال به سطح زیر کشت زعفران در استان یزد با توجه به کم آب‌خواه بودن و شرایط مساعد اقلیمی استان برای کاشت طلای سرخ زیاد می‌شود به طوری که اکنون برخی از کشاورزان درآمد میلیاردی از برداشت زعفران کسب می‌کنند.

با توجه به سطح زیر کشت زعفران و همچنین کیفیت خوب زعفران استان یزد، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد نبود صنایع تبدیلی در تولید زعفران را به عنوان یک خلا اعلام کرد و گفت: اغلب زعفران تولید استان به تبع کشور جزو اقلام صادراتی قرار دارد ولی متاسفانه به دلائل چون عدم فرآوری، بسته بندی و بازاریابی های مناسب در جهان زعفران ایران علی رغم اینکه جایگاه اول تولید در جهان را دارد بهره کافی از این تولید در بازارهای جهانی نمی برد

با توجه موضوع مهم اشتغال و همچنین تحقق اقتصاد مقاومتی می‌طلبد سرمایه‌گذاران بخش خصوص با همراهی دولت وارد عرصه شوند و صنعت بسته‌بندی زعفران را در یزد ایجاد و رونق بخشند تا از خروج ارز جلوگیری شده و همچنین سود بیشتری نصیب استان شود.

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدندا، در خصوص صنعت بسته‌بندی زعفران و همچنین برند سازی زعفران یزد گفت: بسته‌بندی زعفران به صورت محدود و در کنار بسته‌بندی سایر محصولات انجام می‌شود اما به صورت تخصصی هنوز این صنعت در استان راه‌اندازی نشده و بخش خصوصی به سمت این کار نیامده است.

سیدحسین بخشایش اظهار کرد: برای برند سازی زعفران یزد نیاز به راه‌اندازی صنعت بسته‌بندی است زیرا اکنون زعفران یزد با برند دیگر شهرهای کشور و حتی کشورهای اسپانیا و ایتالیا به فروش می‌رسد.

وی بر ضرورت راه‌اندازی کارخانه بسته‌بندی زعفران به صورت تخصصی در یزد تاکید کرد.

بخشایش همچنین اذعان کرد: تاکنون جشنواره‌هایی برای معرفی زعفران استان در بهاباد تشکیل شده است و ما پیگیر معرفی این محصول برای جذب سرمایه‌گذار هستیم.

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: زعفران یزد بدون بسته‌بندی به فروش رسیده و یا صادر می‌شود و این نبود صنعت بسته‌بندی موجب می‌شود سود حاصل از بسته‌بندی به یزدی‌ها نرسد.

انتهای پیام/ز.ک
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.