شناسه : 12361771
معاون سابق سیاسی امنیتی استاندار یزد:

عربستان جایگزین اسرائیل درایجاد شکاف وبحران در جهان اسلام است/مشت آهنین عربستان محکوم به شکست


معاون سیاسی امنیتی سابق استاندار یزد با اشاره به حمایت‌هایی که از جانب امریکا و اروپا در حمله به یمن صورت می‌گیرد، افزود: عربستان جایگزینی برای اسرائیل در ایجاد شکاف و بحران در جهان اسلام است و این اختلاف و شکاف به نفع اسرائیل رقم خواهد خورد.

به گزارش طنین خاتم، معاون سیاسی امنیتی سابق استاندار یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا، با اشاره به حمله عربستان به یمن گفت:  این حمله‌ که با اهداف نامشروع، سلطه‌گری و جلوگیری از جنبش یمن علیه کشور این کشور انجام شده است، نتیجه‌ای جز نفرت در دل مردم مسلمان و عربی نسبت به این کشور سعودی به دنبال ندارد.

 

غلامحسین دشتی با اشاره به همراهی نکردن و تعلل کشورهایی چون پاکستان و مصر برای پیوستن به ائتلاف حمله به یمن ادامه داد: یمنی‌ها می‌دانند که پشتیبان اصلی عربستان در این حمله اروپاو امریکا و همپیمانانشان هستند و از آنجا که آمریکا نتوانسته مشروعیتی برای خود پیدا کند، کشورهایی چون پاکستان درخواست عربستان در حمله به یمن را نپذیرفتند.

 


وی یادآور شد:همراهی نکردن کشورهای هم‌پیمان در حمله به یمن حکایت از این دارد که این عملیات مانند اقدامات رژیم صهیونیستس محکوم به شکست است و چنانچه نتیجه‌ای  نیز حاصل شود تنها محدود به مدت زمان کوتاهی است.

 


دشتی حمله عربستان به یمن را حمله نیابتی از طرف اسرائیلی ها وامریکایی‌ها خواند و تصریح کرد: رژیم صهیونیستی و امریکا در گذشته مانند حملاتی که به لبنان، غزه، سوریه و افغانستان و عراق داشتند، مستقیم وارد جنگ می‌شدند ، اما با وجود جریان مقاومتی که طی دو دهه اخیر با الهام از انقلاب اسلامی در جنگ‌های غزه و سوریه و غیره شکل گرفت و نارضایتی‌هایی را برای مردم آمریکا و اسرائیل به دنبال داشت، با تغییر استراتژی از جنگ مستقیم دست برداشتند و به جنگ نیابتی علیه اسلام روی آوردند.

 


وی با اشاره به حمایت‌هایی که از جانب امریکا و اروپا در حمله به یمن صورت می‌گیرد، افزود: عربستان جایگزینی برای اسرائیل در ایجاد شکاف و بحران در جهان اسلام است و این اختلاف و شکاف به نفع اسرائیل رقم خواهد خورد.

 


معاون سیاسی امنیتی استاندار سابق یزد تأکید کرد: با وجود اقدامات عربستان در کمک‌های مالی و سیاسی به داعش و همچنین حمله مستقیم به یمن این باور در جهان اسلام در حال شکل گیری است که این کشور  پایگاه قدرت‌های استکباری در منطقه است و کشوری قابل اطمینان و اتکا در دفاع از حرمین شریفین و منافع جهان اسلام نیست.

 


دشتی با اشاره به عدم همراهی برخی کشورها در حمایت از حمله به یمن یادآور شد: نگرانی‌ای که این کشورها از مردم خودشان دارند،  ناشی از گرایش به سمت بی اعتمادی به عربستان است و اینکه این کشور دیگر لیاقت حمایت از جهان اسلام را ندارد.

 


وی با بیان اینکه سعودی‌ها خود را قدرت بلامنازع و رهبر جهان اسلام می‌دانند و در این موضوع اختلافی ندارند، گفت: سعودی‌ها تنها در رسیدن به این جایگاه اختلاف نظر دارند.

 


معاون سیاسی امنیتی استاندار سابق یزد ادامه داد: جناحی که اکنون در عربستان قدرت را در دست دارد جناح وابسته به سازمان اطلاعات و امنیت عربستان است و گرایش به صهیونیست و امریکا دارد و شیوه اقدام قاطع و مشت آهنین و برخوردهای خشن را پیشنهاد می کند که به نظر می‌رسد در رسیدن به هدف آرمانی سعودی که رهبری جهان اسلام است ناموفق خواهند بود.

 


دشتی با اشاره به جریان دیگری در عربستان که معتقد به گفتگو و رفتار دیپلماسی همراه با حمایت‌های ملی است، افزود: با توجه به اقدامات عربستان و زمینه‌های منفی که ایجاد شده است، پیش‌بینی می‌شود شکاف بین این دو جناح روز به روز افزایش یابد.


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.