شناسه : 14220646

ظریف: برنامه هسته‌ای ما به سمت تجاری شدن می‌رود/ تمامی خطوط قرمز ایران در برجام رعایت شده است


رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: پس از این توافقنامه برنامه هسته‌ای ایران به سمت تجاری شدن می‌رود.

به گزارش طنین خاتم به نقل از فارس محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به تهران پس از بازگشت از وین در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مردم ایران و مقاومت آنها این امکان را به ما دادند که از حقوق‌شان دفاع کنیم و ذره‌ای از دین‌مان را به مردم و انقلاب ادا کنیم، از این موضوع سپاسگذاری و قدردانی کرد.

وی افزود:‌مذاکراتی که در دو ماه گذشته انجام گرفت از ابعاد محختلف دارای ویژگی‌ها و امتیازاتی است که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه در این مذاکرات ما از شرایطی آغاز کردیم که شورای امنیت با قطعنامه‌های ظالمانه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را به عنوان یک نگرانی مطرح کرده و از ملت ایران خواسته بود که دست از حقوق خود بکشد،‌یادآور شد: امروز در شرایطی هستیم که شورای امنیت در قطعنامه‌ای در هفته آینده برای اولین بار بر حقوق هسته‌ای یک کشور در حال توسعه صحه می‌گذارد که این موضوع جز با پایداری حاصل نشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد:‌مردم ایران در برابر حرف زور مقاومت کرده اما در برابر گفت‌وگو از خود نرمش قهرمانانه نشان می‌دهند تا بتوانند به نتیجه‌ای که برای همه مفید است، برسند. البته به جز آنهایی که بدنبال جنگ هستند و امروز شاهد هستیم که نتانیاهو از اینکه مردم ایران به حق خود رسیده‌اند واز یک بحران ساختگی جلوگیری کرده‌اند، عزا گرفتند.

ظریف با قدردانی از رئیس سازمان انرژی اتمی و همکاران وی که در به ثمر رساندن این امر مهم نقشی مهمی و نیز در مذاکرات نقش برجسته‌ای داشتند، از عراقچی و روانچی معاونان خود نیز قدردانی کرد.

وی با اشاره به اینکه ایران در این مذاکرات به یک توافق جامع دست یافت که طی روزهای آینده به تائید شورای امنیت می‌رسد، اظهار داشت: پس از آن مراحل اجرایی این توافق آغاز می‌شود که در تمامی آنها خطوط قرمز ما به دقت رعایت شده است.

وی مذاکره را ذاتا یک عمل بده بستان و گفت‌وگو برای رسیدن به مفاهیم مشترک دانست و افزود: در حوزه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها دستاورد خوبی کسب شد.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ما سمت صنعتی‌سازی می‌رود، خاطرنشان کرد: ما در این روند با پیشرفته‌ترین ابزارهایی که به دست متخصصین توانمندمان به دست آمده و نیز با استفاده از بهترین دستاوردهای دنیا به سمت غنی‌سازی پیشرفته پیش می‌رویم و همین طور تحریم‌های اقتصادی،‌مالی و بانکی همانطور که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند در ابتدای اجرای توافق رفع می‌شود و اقدامات ما نیز پس از لغو همه تحریم‌ها آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین در یک دوره زمانی حدودا 4 ماهه که بستگی به اقدامات آمریکا دارد، تمامی اقدامات دوطرف احتمالا به نتیجه خواهد رسید.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه برنامه برجام در دست ترجمه است، و قسمت‌هایی از آن در سایت وزارت خارجه قرار گرفته است، گفت: بقیه ضمائم که بیش از 100 صفحه است به زودی منتشر خواهد شد که در آن بر روی کلمه به کلمه بحث و گفت‌وگو شده است.

ظریف با اشاره به مذاکرات بین ایران و 6 کشور و نیز اتحادیه اروپا که هر یک دیدگاه‌ها و خطوط قرمز خود را داشتند،‌یادآور شد: ما نیز دیدگاه‌های خود را داشتیم که در سند منتشر شده این دیدگاه‌ها مشخص و روشن است.

وی با قدردانی از تمامی کسانی که در حوزه هسته‌ای و سیاست خارجی از ابتدای انقلاب اسلامی تلاش کردند و سپاسگذاری از کسانی که در دوره‌های گذشته فعال بودند مانند آقای لاریجانی و آقای جلیلی،‌گفت: همه ما با دیدگاه‌های مختلف تنها یک هدف داشتیم و آن احقاق حقوق مردم بود.

ظریف ابراز امیدواری کرد که در سال همدلی و همزبانی در جهت استفاده از این دستاورد برای رسیدن به اهداف بالاتر تلاش کنیم و توسعه و آبادانی و بهبود وضعیت معیشتی مردم را رقم بزنیم.


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.