شناسه : 34961938


رئیس اتحادیه میوه‌فروشان استان یزد با اشاره به اینکه با افزایش قیمت ارز در کشور رغبت باغداران برای صادرات محصولات خود بیشتر شده است، گفت: این موضوع سبب کمبود میوه در بازار داخلی شده و به گرانی میوه دامن زده است.

به گزارش طنین خاتم به نقل از یزدرسا، حسین مشرف با اشاره به افزایش قیمت ۱۵ درصدی میوه‌های سردرختی از هفته گذشته تاکنون در استان یزد، گفت: از میان کلیه میوه‌های سطح بازار استان یزد، گیلاس با بیشترین نوسان قیمت روبه‌رو بوده است؛ چنانچه تقریباً از ماه گذشته گیلاس به علت کمبود با افزایش قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی مواجه بوده است.

وی بابیان اینکه در سطح مغازه‌های شهر، فروشندگان مجاز به افزایش ۳۰ درصدی قیمت میوه هستند، افزود: در حال حاضر قیمت هندوانه و خربزه نسبت به گذشته کاهش‌یافته و در میادین استان یزد باقیمت پایین‌تری به فروش می‌رسد؛ اما قیمت میوه‌های سردرختی‌ به دلایل مختلف ازجمله خشک‌سالی، سرمازدگی، تگرگ و آفت‌زدگی افزایش‌یافته است.

رئیس اتحادیه میوه‌فروشان استان یزد، یکی از مشکلات این صنف را افزایش فشارهای مالیاتی عنوان کرد و اظهار داشت: در شرایط رکود اقتصادی و بازار خراب باز هم فشارهای مالیاتی مشکلات این صنف را دوچندان کرده است.

مشرف بابیان اینکه گرانی ارز، باعث شده رغبت باغداران به صادرات بیشتر شود و این مهم به گرانی میوه دامن زده است، خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های اصلی خانوار و همچنین با توجه به اینکه امسال تقاضا برای خرید میوه از سوی مردم نسبت به سال‌های قبل بسیار کاهش‌یافته است؛ لذا همین کاهش تقاضا سبب شده که کمبود عرضه چندان به چشم نیاید.

این مقام مسئول با اشاره به تأثیر رکود اقتصادی بر این صنف، تأکید کرد: مسلماً در شرایط رکود اقتصادی و بازار خراب، قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد؛ لذا ضرورت دارد تا مسئولین جلوی صادرات میوه را بگیرند؛ چراکه اگر جلوی صادرات میوه گرفته شود در قیمت میوه‌ها بسیار تأثیرگذار بوده و میوه ارزان‌تر می‌شود. با توجه به کمبود و گرانی میوه، بایستی صادرات فعلاً متوقف شود.

رئیس اتحادیه میوه‌فروشان استان یزد با اشاره به قیمت سبزی‌ها و صیفی‌جات موجود در بازار، تصریح کرد: سبزی خوردنی حداکثر دو هزار و ۱۰۰ تومان و حداقل هزار و ۲۰۰ تومان، سبزی خورشتی حداکثر دو هزار و ۱۰۰ تومان و حداقل هزار و ۲۰۰ تومان و کاهو هزار و ۵۵۰ تومان به فروش می‌رسد.

وی در پایان قیمت عمده اقلام اساسی موجود در سطح میادین استان را این‌گونه اعلام کرد: هندوانه هزار تومان، خربزه دو هزار و ۱۰۰ تومان، طالبی دو هزار و ۵۰۰، سیب‌زمینی هزار تومان، پیاز هزار تومان، گوجه معمولی دو هزار و ۳۰۰ تومان، گوجه گلخانه‌ای سه هزار و ۱۰۰ تومان، بادمجان معمولی هزار تومان، بادمجان گلخانه‌ای هزار و ۵۰۰ تومان، هلو حداکثر ۱۲ هزار توان و حداقل پنج هزار تومان، شلیل حداکثر ۱۲ هزار تومان و حداقل چهار هزار تومان، گیلاس حداکثر ۲۸ هزار تومان و حداقل ۱۸ هزار تومان، سیب گلاب حداکثر ۱۵ هزار تومان و حداقل پنج هزار تومان به فروش می‌رسد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.