شناسه : 11178097
مدیر خانه هنرمندان قالی باف یزد ؛

شهرستان خاتم بزرگترین مرکز قالی بافی استان یزد / بی‌انگیزگی قالیبافان خاتم در نبود حمایت


شکاری با بیان اینکه هرات و مروست، بزرگترین مرکز قالیبافی استان یزد به شمار می‌روند،گفت: متاسفانه کمترین توجه به این مناطق صورت گرفته در حالی که هنرمندان بسیاری در این مناطق با امکانات محدود به بافت قالی مشغول هستند

به گزارش طنین خاتم، محمد شکاری ظهر امروز در نشست تخصصی فرش استان یزد با حضور معاون برنامه‌ریزی استاندار یزد اظهار داشت: بسیاری از اقدامات و وعده‌هایی که مرکز ملی فرش ایران قرار بود برای فعالان عرصه فرش دستباف محقق کند، انجام نشد و حتی در برگزاری دوره‌های آموزشی نیز کوتاهی شده است.

وی عنوان کرد: قرار بود 43 دوره آموزش فرش در استان یزد برگزار شود اما کمتر از 10 دوره آموزشی برگزار شد و بقیه بودجه یا برگشت خورد یا دوره‌های برگزار شده، برای قالیبافان واقعی نبود.

شکاری با بیان اینکه هرات و مروست، بزرگترین مرکز قالیبافی استان یزد به شمار می‌روند، بیان کرد: متاسفانه کمترین توجه به این مناطق صورت گرفته در حالی که هنرمندان بسیاری در این مناطق با امکانات محدود به بافت قالی مشغول هستند.

مدیر خانه هنرمندان قالیباف یزد با بیان اینکه هم‌اکنون 35 دار قالی در دو مرکز هرات و مروست آماده بهره‌برداری داریم، عنوان کرد: به زودی این مراکز افتتاح می‌شوند و فعالیت قالیبافی در آنها با جدیت پیگیری می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه پرداخت تسهیلات به قالیبافان از طریق صندوق مهر امام رضا (ع) صورت می‌گیرد، تصریح کرد: این بانک گرفتاری‌های بسیاری دارد و شرایط آن برای پرداخت تسهیلات قالیبافی مناسب نیست.

شکاری تاکید کرد: به عنوان نمونه ما 45 دار قالی آماده داریم اما این صندوق هنوز هیچ مبلغی بابت تسهیلات مشخص شده برای قالیبافان پرداخت نکرده و ما همواره بعد از راه‌اندازی دارهای قالی، تسهیلات را دریافت کرده‌ایم.

مدیر خانه هنرمندان قالیباف یزد با اشاره به برخی دیگر از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، عنوان کرد: با سفر رئیس مرکز ملی فرش ایران به استان یزد برای افتتاح نمایشگاه سراسری فرش دستباف، این مشکلات را رو در رو مطرح خواهیم کرد زیرا در مجموع معتقدیم کوتاهی‌های مرکز ملی فرش ایران در قبال فرش دستباف عمل صحیحی نیست.

در این نشست مسائلی همچون مشکل زمین روکارگیران، میزان صادرات فرش، نمایشگاه سراسری فرش دستباف و برنامه‌های جنبی آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

 

 

منبع: فارس


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.