شناسه : 10729839
رو

ششم بهمن در آینه تاریخ معاصر ایران


امروز دوشنبه ششم بهمن 1393 هجری خورشیدی، پنجم ربیع الثانی 1436 هجری قمری، بیست و ششم ژانویه 2015 میلادی است. 52 سال پیش در چنین روزی، همه پرسی برای تصویب اصول 6 گانه انقلاب سفید با هدف اصلاحات داخلی در ایران برگزار شد.

به گزارش طنین خاتم ؛ مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

6 بهمن 1360

افراد مسلح ضد انقلاب در قالب اتحادیه ی کمونیست‏ها با هدف ایجاد یک مرکز تهاجمی در شمال، به شهر هزار سنگر «آمل» حمله کردند. اما نیروهای رزمنده و مردم انقلابی این شهر، در اندک زمانی به تهاجم ضد انقلاب پاسخ کوبنده ای دادند.

6 بهمن 1357

مردم تهران و سایر شهرهای ایران که خود را برای استقبال از امام خمینی آماده کرده بودند، در اعتراض به جلوگیری از سفر امام و تعطیل شدن فرودگاه ها با برگزاری تظاهرات گسترده ای، این عمل رژیم را به شدت محکوم کردند. در شهرهایی چون قزوین، تبریز، اصفهان، سنندج، مشهد و مغان اردبیل، ارتش به طرف مردم تیراندازی کرد.

6 بهمن 1357

تعدادی از چماق به دستان وابسته به رژیم پهلوی به دانشگاه صنعتی آریامهر(شریف کنونی) حمله کردند.

6 بهمن 1357

شاپور بختیار در گفت و گو با رادیو فرانسه گفت: بازگشت آیت الله خمینی به ایران هنوز خیلی زود است. ایشان باید به من فرصت بدهند تا برای ورود ایشان و تضمین امنیت این کار برنامه ریزی کنم. ما برای فراهم آوردن امکانات بازگشت با ایشان در حال گفت وگو هستیم و بر ارتش و دولت تسلط و قدرت کامل داریم و تا زمانی که هستم احتمال کودتا وجود ندارد.

6 بهمن 1357

همه ی دیپلمات ها و کارکنان سفارت ایران در اوتاوا پایتخت کانادا حمایت خود را از انقلاب اسلامی و امام خمینی اعلام کردند.

6 بهمن 1357

امام خمینی در دیدار با سه مقام آمریکایی رمزی کلارک دادستان کل پیشین آمریکا، ریچارد فالک استاد دانشگاه پرینستون و دان لویی نماینده ی سازمان های مذهبی آمریکا در نوفل لوشاتو فرمود: اگر آمریکا دست از فشار، تهدید و دخالت بردارد، دولتی که در آینده در ایران تشکیل خواهد شد، نیروی خود را صرف اجرای عدالت خواهد کرد و اگر قدرتمندهایی که در صدر ملت ها واقع شده اند کنار بروند یا اصلاح بشوند، تفاهم با ملت ها هم آسان خواهد بود ولی تا زمانی که آنها هستند، تفاهم ایجاد نخواهد شد.

6 بهمن 1357

600 تن از همافران و افسران هوانیروز اصفهان در حمایت از انقلاب اسلامی در خیابان های این شهر راهپیمایی کردند و تعداد زیادی از آنها برای اقامه ی نماز جماعت ظهر با پوشش نظامی خود به یک مسجد رفتند.

6 بهمن 1343

امیرعباس هویدا به مقام نخست وزیری رسید؛ او که وزیر دارایی کابینه ی حسنعلی منصور بود، 13 سال این مقام را بر عهده گرفت.

6 بهمن 1341

همه پرسی برای تصویب اصول 6 گانه انقلاب سفید در ایران برگزار شد. این طرح به سفارش جان اف کندی رییس جمهوری آمریکا با هدف اصلاحات داخلی (اقتصادی و اجتماعی) به محمدرضا پهلوی ارایه شده بود. مردم به درخواست امام خمینی شرکت در این همه پرسی را تحریم کرده بودند.

6 بهمن 1341

جنگل ها و مرتع های کشور ملی شد، بدین ترتیب نزدیک به 120 میلیون هکتار از جنگل ها و مرتع های کشور برای بهره برداری ملی در اختیار دولت قرار گرفت.

6 بهمن 1340

تیمور بختیار رییس برکنار شده سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) در سفری بدون بازگشت، به اروپا رفت.

6 بهمن 1337

شورای مرکزی پیمان بغداد (سنتو) در کراچی پاکستان آغاز به کار کرد. منوچهر اقبال نخست وزیر، ریاست هیات نمایندگی ایران در آن نشست را بر عهده داشت.

6 بهمن 1329

با دعوت آیت‏اللَّه کاشانی و به منظور سرعت بخشیدن در برنامه های ملی شدن صنعت نفت، اجتماع بزرگی در تهران برگزار شد.

6 بهمن 1320

مجلس شورای ملی پیمان سه جانبه ی میان تهران، لندن و مسکو را که در آذر گذشته به وسیله ی دولت به مجلس ارایه شده بود، تصویب و اجازه ی انعقاد آن را صادر کرد.

6 بهمن 1310

عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار رضا پهلوی به سفر پنج ماهه خود به اروپا پایان داد و به تهران بازگشت.

6 بهمن 1302

حسین علاء وزیر مختار ایران در آمریکا اعلام کرد که نمایندگی تهران را در مجلس شورای ملی خواهد پذیرفت.

6 بهمن 1300

احمدشاه قاجار دومین سفر اروپایی خود را با قرض گرفتن از کشورهای خارجی آغاز کرد.

6 بهمن 1300

موافقت نامه ی تقسیم آب رود هیرمند میان ایران و افغانستان امضا شد.

6 بهمن 1293

در جریان جنگ اول جهانی، درگیری میان نیروهای روس و عثمانی در آذربایجان شرقی آغاز شد.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/ف
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.