شناسه : 31651053
کارشناس برجسته مسائل سیاسی در یزد:


عضو هیئت علمی دانشگاه یزد گفت: ظاهرا و طبق گفته‌های غیر رسمی، استاندار غیر بومی برای استان یزد در نظر گرفته شده که سیاستی غلط است و نمی‌تواند نتیجه خوبی برای استان به همراه داشته باشد.

به گزارش طنین خاتم؛ کارشناس برجسته مسائل سیاسی در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا، در خصوص سیاست انتخاب استاندار برای استان یزد گفت: سیستم‌های «تمرکز اداری» و «عدم تمرکز اداری» دو نوع سیستم اداری موجود هستند که در ایران سیستم تمرکز اداری به کار گرفته می‌شود، اما در خصوص انتخاب استاندار که به عنوان نماینده سیاسی دولت در یک استان هست، سیستم تمرکز اداری به معنای انتخاب استاندار غیر بومی، جوابگو نیست و باید سیستم تمرکز غیر اداری یعنی انتخاب استاندار بومی به کار کرفته شود.

دکتر سید محسن سید میرحسینی با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون سیاست انتخاب استاندار غیر بومی کمتر برای استان یزد اعمال شده است، افزود: ظاهرا و طبق گفته‌های غیر رسمی استاندار غیر بومی برای استان در نظر گرفته شده که سیاستی غلط است و نمی‌تواند نتیجه خوبی برای استان و در مجموع، منافع ملی به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به شرایط خاص مذهبی و فرهنگی استان یزد عنوان کرد: استان یزد ویژگی‌ها و مختصات خاص خود را دارد و ویژگی‌های خاص مذهبی بودن، زحمت کش بودن و .... مردم یزد نیز آنها را به مردمی شاخص در میان سایر استان‌ها تبدیل کرده است و استانداری که این ویژگی‌ها را به خوبی بشناسد می‌تواند نقش مهمی در زمینه تامین منافع استان ایفا کند.

میرحسینی همچنین با اشاره به جهانی شدن یزد گفت: ویژگی‌های خاص استان و مردم یزد و بخصوص جهانی شدن یزد می‌طلبد که بیشتر از گذشته روی این استان سرمایه‌گذاری شود و باید مسئولان استان همراه شوند تا یزد تنها به اسم جهانی نباشد بلکه از لحاظ عملی نیز به شکل یک شهر جهانی در بیاید و از این جهت انتخاب فردی که به عنوان بالاترین نماینده دولت در استان وظیفه هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی را دارد و در راس امور قرار می‌گیرد چنانچه با امور و شهری یزد آشنایی نداشته باشد و فی البداهه بخواهد کار خود را شروع کند موفق نخواهد شد.

مدیرگروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه یزد تأکید کرد: استاندار غیر بومی که بخواهد با روی کار آمدن از تجربیات گذشتگان استفاده کند و با شهر و استان آشنا شود به زمان زیادی حداقل چهار سال عمر دولت را نیاز دارد و ویژگی‌های استان بخصوص جهانی شدن ضرورت انتخاب استاندار بومی را بیشتر نشان می‌دهد.

میرحسینی گفت: نمایندگان مردم استان نیز باید منافع مردم این استان را در گزینه مورد نظر خود در نظر بگیرند و گزینه‌ای برای استانداری مدنظر داشته باشند که علاوه بر حرکت در جهت تامین منافع ملی، بتواند به طور حداکثری در جهت منافع شهر و استان یزد حرکت کند و این امکان پذیر نیست مگر اینکه استاندار بومی برای استان انتخاب شود که مردم و مسائل و مشکلات شهری و استان را به خوبی بشناسد و در جهت حل آنها حرکت کند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه یزد تأکید کرد: به طور کلی آنچه باید در انتخاب استاندار مد نظر قرار گیرد این است که فردی به عنوان استاندار انتخاب شود که نیازهای استان را در حد اعلا بشناسد و در جهت حل آنها قدم بردارد.

میرحسینی با بیان اینکه استاندار به عنوان بالاترین مقام سیاسی دولت در استان، باید ویژگی‌ها و خصایص جامع‌تری نسبت به دیگر مدیران آن شهر داشته باشد، ادامه داد: جامعیت و فراگیر بودن استاندار از مهم‌ترین ویژگی‌های استاندار یزد است به نحوی که همه گروه‌ها و طیف‌ها را در مد نظر قرار دهد و حافظ منافع همه شهروندان باشد و اینگونه نباشد که به واسطه انتخابات و اینکه گروه خاصی دولت را در دست دارند، از گروه یا طیف خاصی غافل شود.

وی سعه صدر و توانایی بالا را از دیگر ویژگی‌های مورد نیاز استاندار جدید عنوان کرد و ادامه داد: این توانایی بالا را می‌توانیم در میزان اطلاعاتی که از استان دارد متجلی بدانیم به این معنی که باید نسبت به مسائل و مشکلات استان آگاهی کامل داشته باشد و اینگونه نباشد که از ابتدای مسئولیت مشکلات استان را از زبان دیگران بشنود و از آنها پرس و جو کند که این موضوع نیاز به استاندار بومی را بیشتر نشان می‌دهد.

دکتر میرحسینی با اشاره به دیگر ویژگی‌های یک استاندار تصریح کرد: همانطور که رئیس جمهور نیز گفت استاندار پروازی برای استان مناسب نیست و باید فردی به این سمت منصوب شود که چهار سال عمر خود را وقف استان و مسائل و مشکلات آن کند و در این راه کوتاهی نکند.

وی مهم‌ترین اولویت کاری استاندار جدید یزد را مبحث آب و کم آبی استان دانست و افزود: تاکنون راه حل‌های مقطعی در خصوص آب استان ارائه شده است با این حال مهم‌ترین وظیفه استاندار جدید به دلیل خشکسالی‌های پیاپی و بهره‌برداری نابه جا از منابع آب زیرزمینی، مسئله آب است چرا که این موضوع چالش آینده استان خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد ادامه داد: در راستای جهانی شدن یزد نیز با توجه به تلاش‌هایی که در این زمینه صورت گرفته صرفا به ثبت بافت تاریخی یزد در یونسکو نباید اکتفا کرد بلکه وظیفه مسئولین استان تازه آغاز شده است و باید رسالت خود را در این خصوص به خوبی انجام دهند و استاندار یزد به عنوان هماهنگ کننده دستگاه‌های اجرایی استان باید این جاده پر سنگلاخ را هموار کند و در چهار سال مسئولیت خود این موضوع را مدنظر قرار دهد و از آنجا که نه تنها چشم مردم یزد و ایران بلکه چشم دنیا به به این شهر است استاندار یزد مسئولیت خطیری را در این زمینه دارد.

وی تمرکز بر مبحث اشتغال و کار را دیگر اولویت کاری استاندار جدید یزد دانست و افزود: در کنار سایر مشکلاتی که استان یزد با آن مواجه هست بیکاری به معضل جدی در استان تبدیل شده است و و استاندار یزد باید با هماهنگی با دستگاه‌های استان و ارتباط با مرکز بودجه خوبی برای حل این معضل در نظر بگیرد و مسئولان در مرکز را توجیه کند تا برای حل بیکاری استان توجه جدی داشته باشند.

دکتر میرحسینی با اشاره به وضعیت شهر و زیباسازی شهر نیز گفت: باید نظارت و هماهنگی بیشتر در این زمینه با شهرداری انجام شود و از آنجا که شاهد دوره جدیدی از شورای شهر و شهرداری هستیم باید ارتباط استانداری با شهرداری بیشتر شود و در خصوص فضا و مبلمان شهری یزد بازنگری صورت گیرد و توجه ویژه‌ای به آن شود.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.