شناسه : 31548744
معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد:


معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد گفت: سخنان ترامپ بازتاب بدون روتوش چهره استکباری آمریکا و در عین حال مبین ناآگاهی حاکمان پر مدعای آمریکا نسبت به تاریخ و فرهنگ غنی ایران بود.

به گزارش طنین خاتم، معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد در مصاحبه با یزد آوا با اشاره به اظهارات اخیر ترامپ گفت: نکته مهم در روی کار آمدن ترامپ با همه شگفتی هایی که برای عده ای داشت این بود که توانست واقعیت سیاست آمریکا را  به دنیا نشان دهد. به اعتقاد من همین سخنان ترامپ هم به نوعی بازتاب بدون روتوش چهره استکباری آمریکا و در عین حال مبین ناآگاهی حاکمان پر مدعای آمریکا نسبت به تاریخ و فرهنگ غنی ایران بود. 

دکتر محمد علی طالبی بیان داشت: خیلی از سیاستمداران و روسای جمهور قبلی آمریکایی در صحبت های خودشان ادعای دوستی با ملت ایران را داشتند و سعی می کردند ملت و دولت و یا ملت و نظام را جدای از هم فرض بگیرند، ترامپ هم سعی کرد چنین اتفاقی در صحبت های خودش بیافتد اما وقتی ادعای آمریکا در رابطه با سپاه پاسداران به آن شکل مطرح می شود، نشان می دهد که روی صحبت آن ها نه با نظام بلکه با مردم ایران است. در حالی که سپاه نهادی برخواسته از قانون اساسی است و تشکیلاتی است که کاملاً برآمده و جوشیده از بطن مردم و بطن جامعه ما است و هیچ موقع مردمی بودن سپاه قابل حذف نیست. آمریکا در مقابل سپاهی موضع گرفت که به نوعی حمایت مردمی را در همه مقاطع زمانی با خودش داشته است. 

طالبی بیان داشت: ترامپ زمانی که از عنوانی جعلی برای خلیج فارس استفاده می کند خودش را در تقابل با ایران و همه ایرانیان قرار می دهد چرا که یک ایرانی نمی پذیرد از یک عنوان جعلی برای خلیج همیشه فارس استفاده شود. این چنین بحث ها در حقیقت ماهیت سیاست آمریکا و نوع تصمیم گیری در اتاق های فکر آمریکا را نشان داد.

وی بیان داشت: همچنین ادعاهایی که در رابطه با حمایت ایران از تروریسم مطرح شد، اظهارات کاملاً مضحکی است، که به اعتقاد من این نوع ادعاها در مورد ایران و گروه هایی که در کشورهای مختلف نسبت به سیاست های استکباری آمریکا مقاومت می کنند در حقیقت با هدف لاپوشانی فعالیت ها و حمایت های آمریکا از تروریسم سازمان یافته در منطقه و جهان صورت می گیرد.

این مقام مسئول اظهار کرد: شعار مبارزه با تروریسم آمریکا در واقع پوششی برای مخفی ماندن بعضی از اقدامات و فعالیت های دولت های استکباری در حمایت از تروریسم است. شاید در مقاطعی این سیاست جواب بدهد ولی الان در مقطعی که صحنه بین الملل خیلی شفاف در دید افکار عمومی قرار دارد و همه می بینند که در عراق، سوریه و یمن چه کسانی در صف مقدم مبارزه با تروریسم هستند و می بینند عملاً سپاه پاسداران ما در صف اول مبارزه با داعش و دیگر گروه های تروریستی است و ایضاً حمایت آمریکا از گروه های تروریستی منطقه و رژیم هایی که نقش تروریست را در منطقه ایفا می کنند را می بینند، لذا چنین ادعاهایی مورد پذیرش دنیا و افکار بیدار جهانی نیست.

طالبی با اشاره به ادعاهای ترامپ در خصوص عدم پایبندی ایران به برجام گفت: برجام یک معاهده چند جانبه بین المللی و مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته و به نوعی توافقی است که با همکاری کشورهای مختلف صورت گرفته و شکست یک جانبه گرایی آمریکا در سطح بین المللی بود. ترامپ با چنین اظهاراتی می خواست به همان سیاست خودش در رابطه با یک جانبه گرایی به عنوان قدرت مطلق در دنیا دامن بزند و مطمئناً کشورهای دنیا و اروپایی ها چنین چیزی را بر نمی تابند. از یک طرف نیز این مواضع نشان داد که سیاست هایی که جمهوری اسلامی در رابطه با توافقات بین المللی از جمله برجام دنبال کرده سیاست درستی بوده و از یک طرف هم بیانگر این است که کشورهای مختلف دنیا در شرایط فعلی اجازه نمی دهند کشوری مثل آمریکا بخواهد خودش را قدرت برتر دنیا فرض کرده و همه را مجبور کند از سیاست ها و خواسته های او در توافقات بین المللی پیروی کنند.

وی تصریح کرد: برجام برآیند خواسته های همه کشورهایی بود که در آن توافق حضور داشتند و توانستند بر یک اصول مشترکی توافق کنند، لذا اگر کشوری بخواهد این موارد را مورد بازنگری قرار بدهد، مطمئناً ساختار چنین معاهده ای مورد خدشه قرار می گیرد و با مواضع جمهوری اسلامی در این رابطه همخوانی نخواهد داشت و به نفع ما نیست که وارد مذاکره مجدد در رابطه با محتوای برجام شویم. از طرفی سایر کشورهایی که در این توافق حضور داشتند آن‌ها هم چنین چیزی را اجرایی نمی دانند و آمریکا مجبور است که به این توافق پایبند باشد و بر اساس آن چیزی که مورد موافقت همه کشورهای 1+5 و ایران قرار گرفته عمل کند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.