شناسه : 12845681
نگاهی به پشت پرده زندگی روسای جمهوری ایالت متحده

رسوایی‌ها در کاخ‌سفید/ روزی که ایران، رئیس‌جمهور آمریکا را به گریه انداخت


در سال ۱۹۴۱ بودجه کاخ سفید ۱۵۲ هزار دلار بود، این بودجه الان حدود ۱۳ میلیون دلار است. هر سال ۷۵۰ هزار دلار هم هزینه تعمیرات سالانه آن می‌شود.

به گزارش طنین خاتم،"اما کیت اندرسون براور" در کتابش با عنوان اقامتگاه، دنیای پنهان کاخ سفید (The Residence: Inside the Private World of the White House) به پشت‌پرده زندگی در کاخ‌سفید پرداخته است.

 

بی بی سی نوشته است: در کاخ سفید نورافکن‌ها روی یک نفر می‌تابند. دوربین‌ها حرکات یک نفر را دنبال می‌کنند اما پشت ستون‌ها و درها، در آشپزخانه و باغ کسانی هستند که هیچ دوربینی برای ثبت رفت و آمدشان سر بر نمی گرداند.

 

خدمه کاخ سفید در سایه مهم‌ترین سیاستمدار جهان، رئیس جمهوری ایالات متحده پنهان‌اند.

 

به تازگی اما کیت اندرسون براور، کوشیده است آنها را از سایه بیرون بیاورد.

 

این کتاب، روایت زندگی آدم‌هایی است که در نزدیک‌ترین فاصله به قدرتمندترین رئیس جمهوری دنیا و خانواده‌اش زندگی کرده‌اند، مانند رئیس جمهوری آمریکا محل کارشان کاخ سفید است اما تاکنون درباره خاطرات‌شان در رسانه‌ها حرفی نزده‌اند.

 

به گفته خانم اندرسون "آنها طبق یک قانون نانوشته نباید جلوی هیچ صحنه‌ای باشند. اگر دوربینی در کار باشد، نباید مقابلش باشند."

 

 

 

 

میلتون فریم، نجاری که در کاخ سفید خدمت کرده گفته است: «وقتی استخدام شدیم به ما گفتند نباید با رسانه‌ها صحبت کنید.»

 

یکی دیگر از کارکنان گفته است در روز بازنشستگی‌اش از او خواسته شده کاغذی را امضا کند و متعهد شود دست کم تا ۲۰ سال دیگر کتاب خاطراتی نخواهد نوشت.

 

آنها محرم اسرار کاخ سفیدند. رون ریگان پسر رونالد ریگان به خاطر می‌آورد که پدر و مادرش به خدمه اطمینان داشته‌اند و نیازی نمی‌دیده‌اند در حضور آنها پنهان‌کاری یا ملاحظه‌کاری کنند.

 

او می‌گوید در جریان ماجرای ایران کنترا یک بار بعد از شام با پدرش در مورد گروگان‌های آمریکایی بحث داغی داشته و پدرش را سر این موضوع سرزنش می‌کرده که متوجه می‌شود یکی از خدمتکارها با ظرف شیرینی گوشه‌ای ایستاده است. اما خود رونالد ریگان نگران حضور خدمه نبوده است.

 

ایران کنترا یا ایران گیت نام رسوایی سیاسی تسلیحات در "برابر آزادی گروگان" است که در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان رخ داد. در این ماجرا چند مقام ارشد دولتی به امید آزاد کردن گروگان‌های آمریکایی در لبنان، قانون آمریکا برای تحریم اسلحه ایران را نقض کردند و به ایران اسلحه فرستادند. [البته این سلاح‌ها تاریخ گذشته بودند و برگردانده شدند.]

 

 

 

 

خانه یا کاخ سفید

ساختمان سفیدی که با تصور شرقی ما از عظمت و شکوه یک کاخ فاصله دارد و خانه بزرگی در پلاک ۱۶۰۰ خیابان پنسیلوانیا در شهر واشنگتن است، دفتر کار و محل اقامت رئیس جمهوری آمریکا و خانواده‌اش است. طبقه دوم و سوم این کاخ اقامتگاه خانواده رئیس جمهوری است که بسته به دوره ریاست جمهوری چهار یا هشت سال در آن زندگی می کنند.

 

خانم اندرسن نویسنده کتاب اقامتگاه می‌گوید این کاخ ۹۶ خدمه ثابت دارد و ۲۵۰ نفر هم به صورت پاره وقت برایش کار می‌کنند.

 

در سال ۱۹۴۱ بودجه کاخ سفید ۱۵۲ هزار دلار بود، این بودجه الان حدود ۱۳ میلیون دلار است. هر سال ۷۵۰ هزار دلار هم هزینه تعمیرات سالانه آن می‌شود.

 

تونی ساووی که تا سال ۲۰۱۳ مدیر اجرایی کاخ سفید بوده می‌گوید فرصت‌های شغلی کاخ سفید آگهی نمی‌شوند. تقریبا همه کسانی که مصاحبه می‌شوند از طرف دوستان یا اعضای خانواده‌شان پیشنهاد می‌شوند.

 

 

   

 

   

نمایی از درون کاخ سفید

 

 

کیت اندرسون براور برای نوشتن این کتاب علاوه بر بیش از صد نفر خدمه سابق کاخ سفید، با سه بانوی اول پیشین این کاخ، لورا بوش (همسر جورج بوش پسر)، باربارا بوش (همسر جورج بوش پدر)، روزالین کارتر (همسر جیمی کارتر) و چند نفر از فرزندان روسای جمهوری سابق آمریکا گفتگو کرده است.

 

کیت اندرسون تلاش کرده در کتابش از خلال گفتگو با خدمه کاخ سفید، چهره‌ای انسانی و قابل لمس از روسای جمهوری آمریکا ارائه کند، کسانی که مثل بقیه در روزهای سخت‌شان گریه می‌‌کنند (مثل کارتر در ماجرای گروگان‌گیری)، در لحظات خشم به جانب هم کتاب پرت می‌کنند (مثل هیلاری کلینتون در ماجرای رسوایی لوینسکی) و عادت‌های عجیب دارند (مثل جانسون و علاقه‌اش به حمام داغ و دوش‌های متعدد)

 

گاهی همین خدمه به مهم ترین زوج جهان کمک کرده‌اند که از دل توفان بیرون بیایند تا دوباره وضع عادی شود. مثل وقتی که جان اف‌ کندی کشته شد و بعد ژاکلین همسرش، بدون او به کاخ سفید برگشت یا وقتی همه دوربین‌ها روی بیل کلینتون تمرکز کرده بودند تا داستان رابطه‌ خارج از ازدواجش را با یک زن بگوید.

 

 

  

باراک و میشل اوباما

 

 

مستاجرها

 

اقامت رئیس جمهوری منتخب آمریکا در کاخ سفید همان روزی شروع می شود که مراسم سوگند ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

 

خانواده رئیس جمهوری پیشین هم درست همین روز باید کاخ را ترک کنند.

 

ساعت ده صبح روزی که قرار است مراسم سوگند برگزار شود، رئیس جمهوری منتخب با خانواده‌اش به کاخ سفید می‌آید و از جانب رئیس جمهوری پیشین و خانواده‌‌اش استقبال می‌شود و بعد هر دو به محل مراسم تحلیف می‌روند.

 

 

 

 

در این فاصله تا وقتی خانواده جدید به خانه بیایند، خدمه کاخ فرصت دارند اسباب رئیس جمهوری پیشین را خارج کنند و اثاثیه خانواده جدید را بچینند.

 

به گفته یکی از خدمه این کار باید طوری انجام شود که خانواده رئیس جمهوری پیشین احساس نکنند دارند از خانه‌شان بیرون‌شان می‌کنند.

 

باربارا بوش که همسرش، جورج بوش اول زمان استعفای نیکسون، رئیس کمیته ملی جمهوری‌خواهان بوده در مورد سرعت تغییر و تحول در جایگزینی روسای جمهوری جدید و پیشین می‌گوید ما برای خداحافظی از نیکسون که بعد از استعفایش می‌رفت تا سوار هلیکوپتر از کاخ سفید برود، بیرون رفتیم وقتی به داخل کاخ برگشتیم عکس‌های روی دیوار عوض شده بودند و تصاویر خانواده رئیس جمهوری جدید جرالد فورد روی دیوارها بود.

 

 

بوش و کلینتون با همسرانشان در کاخ سفید

 

 

ورود به کاخ سفید

استفن روچن رئیس خدمه کاخ سفید در دوره اوباما می‌گوید اوایل اوباما زیاد با خدمه راحت نبود. آنها زوج جوانی بودند که همین اواخر توانسته بودند وام دانشجویی‌شان را پس بدهند و خیلی با این موضوع راحت نبودند که تعداد زیادی خدمه گوش به فرمانشان ایستاده باشند.

 

کیتی مک‌کورمیک یکی از خدمه می‌گوید میشل اوباما همان اول برای دخترهایش روشن کرد مرتب کردن تخت شما وظیفه کسی نیست بلکه جز وظایف روزمره خودتان است.

 

وورتینگتون وایت سرپیشخدمت کاخ سفید می‌گوید شب اولی که اوباما و خانواده‌اش در کاخ سفید بودند باراک اوباما لباس راحت پوشیده بود و میشل تی‌شرت و پیژامه. او از پشت در صدای باراک را شنید که می‌گفت پیداش کردم پیداش کردم. بعد صدای آهنگ "عشق واقعی" از مری جی بلایژ بلند شد و اوباما و میشل در آغوش هم رقصیدند.

 

وایت می‌گوید اوباما پرسید گمان کنم هیچ وقت در این کاخ چنین چیزی ندیده باشی دیدی؟ جواب دادم که باید بگویم هیچ وقت ترانه ای از مری جی بلایژ در این خانه نشنیده‌ام.

 

مری جی بلایژ خواننده سبک هیپ هاپ است که سال ۲۰۰۹ و در مراسم سوگند آقای اوباما هم ترانه خوانده است.

 

خدمه پیشین کاخ سفید به نویسنده کتاب می‌گویند ورود کلینتون‌ها به کاخ سفید یکی از پردردسرترین‌ تجربه‌هایشان بوده است.

 

کلینتون ها پس از انتخابات یک طراح داخلی را استخدام کردند تا به سلیقه خودشان مبلمان اقامتگاه‌شان را تغییر بدهد و یکی از حامیان‌شان هم حدود ۴۰۰ هزار دلار برای این کار هزینه کرد.

 

کلینتون‌ها برای چیدن اسباب و اثاثیه‌شان، افراد خودشان را به کاخ سفید آوردند و این برای کسانی که دویست سال سابقه این کار را داشتند خوشایند نبود.

 

 

 

 

ماجراها و رسوایی‌ها

رون پاین یکی از خدمه کاخ سفید می‌گوید سه پسر کارتر بیشتر وقت‌شان را در کاخ سفید می‌گذراندند و بسیاری از اوقات در اتاق‌شان، بانگ (پیپ شیشه‌ای مخصوص کشیدن ماری‌جوانا) را دیده است.

 

در آن زمان مصرف ماری‌جوانا در واشنگتن ممنوع بوده و اگر آنها بیرون کاخ ماری جوانا می‌کشیدند، قطعا دستگیر می‌شدند.

 

در سال ۱۹۷۵ یکی از کارکنان سابق کاخ سفید به نام ترافیس برایانت اولین کسی بود که خاطراتش را از زندگی خصوصی ساکنان کاخ سفید منتشر کرد و از جمله درباره جان اف کندی و رابطه‌اش با زنان دیگر هم نوشت.

 

نویسنده با اشاره به همین کتاب می‌نویسد در شرایطی که ژاکلین کندی بیشتر وقتش را در مزرعه‌شان در ویرجینیا سپری می‌کرده، جان اف کندی در استخر کاخ، برهنه با معشوقه‌هایش که بعضی‌شان منشی‌های دفترش بوده‌اند، شنا می‌کرده است.

 

فقط در مورد کندی نیست که حرف از رسوایی رابطه‌اش با زن‌ها به میان می‌آید، مشهورترین چهره کاخ سفید که چنین پرونده‌ای دارد بیل کلینتون است که تا سال ۲۰۰۱ رئیس جمهوری آمریکا بود.

 

 

 

 

هیلاری کلینتون در روزهایی که ماجرای لوینسکی پیش آمده بود خسته و افسرده بود و وایت یکی از خدمه کاخ سفید می‌گوید کمک می‌کرده "بانوی اول" ایالات متحده بتواند جای خلوتی دور از جماعت کنجکاو پیدا کند.

 

قناد کاخ سفید هم می‌گوید در آن روزها برای کاستن از اندوه هیلاری، زنی که همسرش به او خیانت کرده بود و حالا همه جهان از آن باخبر بود شیرینی محبوبش را درست می‌کرده است.

 

یکی از کارکنان کاخ سفید گفته در جریان رسوایی مونیکا لوینسکی یک روز در اتاق خواب رئیس جمهور روی ملافه‌ها خون دیده است. بیل کلینتون در توضیح این موضوع گفته نیمه شب وقتی به طرف دستشویی میرفته به جایی برخورد کرده و زخمی شده اما این خدمتکار به نویسنده کتاب گفته ما مطمئن بودیم [هیلاری کلینتون] به طرفش کتاب پرت کرده است.

 

نویسنده از قول بعضی خدمه کاخ سفید می‌نویسد بعد از این ماجرا تا چند ماه بیل کلینتون در اتاق کناری اتاق خواب‌شان و روی کاناپه می‌خوابیده است و خدمه زن کاخ سفید معتقد بودند حقش بوده که چنین وضعی داشته باشد.

 

 

 

 

هزینه زندگی در یک کاخ

خانواده رئیس جمهوری آمریکا باید خودشان هزینه‌های زندگی‌شان را بپردازند و زندگی در کاخ سفید هزینه‌های سرسام آوری دارد. معمولا هر کدام از بانوان اول در گفتگو با رئیس خدمه از آنها می‌خواهند هزینه‌ها را پایین بیاورند.

 

هزینه خورد و خوراک خود خانواده و مهمان‌هایشان در روز سوگند ریاست جمهوری و تعطیلات هم با خودشان است. گری والترز یکی از سرپیشخدمت‌ها می‌گوید همه بانوهای اول به جز باربارا بوش از شنیدن این موضوع شگفت‌زده می‌شدند و ناراضی بودند.

 

حتی ژاکلین کندی به رئیس خدمه گفته بود ما آن قدرها که در روزنامه‌ها می‌نویسند پولدار نیستیم، سعی کن هر چقدر می‌شود هزینه‌ها را کم‌تر کنی.

 

روزالین کارتر خوب یادش است خرج ماه اول آنها در کاخ سفید ۶۰۰ دلار شده که برای سال ۱۹۷۶ رقم بسیار بالایی به حساب می‌آمد.

 

فقط صورت حساب غذا نبود که کارترها را نگران می‌کرد رون پاین که به عنوان گل‌آرا در کاخ سفید خدمت کرده از قول جیمی کارتر نقل کرده که "خیلی برای خرید گل خرج نکنید."

 

او می‌گوید "معمولا خانواده رئیس جمهور برای گل پول نمی‌دادند و نمی‌خواستند این هزینه را روی دوش دولت بگذارند برای همین گاهی خدمه ناچار می‌شدند از پارک‌های واشنگتن برای تزیین کاخ سفید گل بچینند."

 

 

 

 

روزهای بحران با ایران

 

در چندین جای این کتاب اسم ایران هم به میان آمده است.

 

همه این موارد مربوط به زمانی است که جیمی کارتر و رونالد ریگان دو رئیس جمهوری آمریکا درگیر بحران گروگان‌گیری کارمندان سفارت‌شان در تهران و رسوایی ایران گیت بوده‌اند. ۴۴۴ روز از دوران ریاست جمهوری جیمی کارتر در بحران گروگان‌گیری گذشت.

 

این کتاب می‌گوید در این دوران به خاطر تفاوت هشت ساعته بین تهران و واشنگتن، برنامه روزانه رئیس جمهوری آمریکا تغییر کرده بود و کارتر کارش را از ساعت پنج صبح شروع می‌کرد و خدمه هم باید برای آن ساعت روز آماده می‌شدند.

 

همین بحران باعث شد کارتر فقط یک دوره ریاست جمهوری را تجربه کند و انتخابات را به رونالد ریگان جمهوری‌خواه ببازد.

 

رون پین که در آن زمان در کاخ سفید گل‌آرا بوده می‌گوید آنها تا دو هفته بعد از شکست در انتخابات گریه می‌کردند. "نمی‌شد به طبقه دوم اقامتگاه بروی و صدای هق هق گریه نشنوی."

 

 

جیمی کارتر

 

 

ترک کردن کاخ

 

خداحافظی از کاخ سفید و خدمه‌اش که هشت سال با خانواده رئیس جمهوری آمریکا زندگی کرده‌اند کار ساده‌ای نیست.

 

نویسنده کتاب می‌گوید وقتی خدمه برای خداحافظی از جورج بوش پدر جمع شدند، رییس جمهوری آمریکا گریسته است. باربارا بوش، همسرش نیز گفته است که وقت خداحافظی خیلی احساساتی شده بود. او تک تک پیشخدمت‌ها را شخصا بغل کرده و از آنها خداحافظی کرده است.

 

رونالد ریگان موقع خداحافظی به خدمه گفته که بعد از هشت سال که شما چراغ‌ها را برایم روشن و خاموش کردید حالا من یادم رفته چطور باید این کار را بکنم.

 

برگشتن به زندگی عادی بعد از این همه مدت کار سختی است.

 

انتهای پیام //

 

منبع: جام


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.