شناسه : 10111810
بررسی مشکلات پیش روی صنعت کشاورزی در خاتم؛

راه طولانی خاتم در رسیدن به كشاورزي پايدار


اگرچه شهرستان خاتم با وسعت 8200 كيلومتر مربع به عنوان مهمترین منطقه كشاورزي استان يزد مطرح مي باشد، اما هنوز برای تبدیل شدن به قطب کشاورزی صنعتی کشور راهی طولانی در پیش دارد.

به گزارش طنین خاتم؛ شهرستان خاتم با وسعتي برابر با  8200 كيلومتر مربع به عنوان بزرگترين  قطب كشاورزي استان يزد مطرح مي باشد. در اين شهرستان به دليل داشتن اقليمهاي متفاوت تقريبا همه نوع محصول كشاورزي كشت مي شود. از جمله محصولات مهم و اساسي اين شهرستان مي توان به گندم ،جو، ذرت ، لوبيا ، نخود ، كنجد وزيره اشاره نمود در زمينه محصولات باغي ميوه هاي همچون زرد الو، هلو ،شليل ، انگور ،انار، پسته ،گردو وبادام اشاره كرد.

 اما در  يكي دو دهه اخير  و به دليل خكشساليهاي پیاپی و برداشت بي رويه از منابع آب زير زميني شاهد خشك شدن قنوات؛ چشمه ها و كاهش آب چاه هاي كشاورزي در اين شهرستان بوديم به طوري كه سطح آب چاهاي كشاورزي در اين شهرستان به طور متوسط حدود يك متر در سال با كاهش روبرو است .

با اين وجود و با اين شرايط هنوز در شهرستان خاتم آبياري به صورت غرقابي وسنتي انجام مي شود واين در حالي است كه كشورهاي پيشرفته و ونيمه صنعتي به سوي استفاده از سيستمهاي نوين آبياري رفته اند.حتي در اين زمينه ر‍‍‍ژيم اشغالگر قدس با وجود اينكه در كرانه رود اردن با منابع زياد آبي قرار دارد باصرفه جويي در مصرف آب وبا استفاده از سيتمهاي نوين آبياري رفته رفته به بزرگترين صادر كننده سبزيجات و محصولات گلخانه اي به اروپا بدل مي شود. كه خود گوياي اهميت آب و استفاده از سيستمهاي نوين آبياري در كشاورزي است 

 

مشكل ديگري كه كشاورزي ايران و شهرستان خاتم با آن روبرو است و با گذشت 50 تا 60 سال هنوز در شوك صنعتي شدن جهان قرار دارد ، استفاده بي رويه از سموم كشاورزي و آفت كشها ست.

اين سموم علاوه بر اينكه حشرات مفيد و باكتريهاي مفيد را از بين مي برند بر روي اكوسيستم تاثير منفي گذاشته و همچنين سبب ايجاد جهش در گياهان و حشرات شده و حشرات در برابر اين سموم مقاوم مي شوند اين در حاليست كه اكثر كشورهاي دنيا حتي كشورهاي آفريقايي نيز استفاده از اين سموم را رها كرده و به سمت مبارزه بيولوژيكي و استفاده از حشرات مفيد براي مبارزه با آفتها رفته اند.

نكته ديگر استفاده از كودهاي شيميايي است كه علاوه بر توليد گازهاي گلخانه اي بافت خاك را به دليل تركيب شدن با عناصر خاك كاملا تغيير داده و باعث قليايي و اسيدي شدن خاك مي شود.مشكل ديگري كه اين كودها دارند این است که در درازمدت بر روي گياهان اثر مي گذارند و در آينده نه چندان دور شاهد معضلي به نام سكته در گياهان و خصوصا در درختان پسته خواهيم بود. اين در حاليست كه حتي كشورهاي صنعتي كه خود توليد كننده اين كودها هستند ،استفاده از آن را متوقف كرده و بسوي استفاده ازكودهاي حيواني و كمپوستهاي گياهي و كودهاي ارگانيك پيش رفته اند، اما هنوز ايران و شهرستان خاتم با كشاورزي نوين وپايدار فاصله دارد ورفتن به سوي كشاورزي نوين وپايدار نياز به عزم جدي مسئولين شهرستان ومسئوليت طلبي كشاورزان دارد.  

 

 

 

منبع: وبلاگ ندای خاتم


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.