شناسه : 13263729
تبعات تدبیر جدید دولت؛

دست انداز افزایش قیمت بنزین بر سر راه رانندگان تاکسی یزد/ قوز بالا قوز!


درست است که نوبخت، سخنگوی دولت راستگویان معتقد است «افزایش قیمت بنزین تاثیری بر قیمت دیگر کالا ها ندارد» ولی مردم اعتقاد دیگری دارند.

به گزارش طنین خاتم، عصر فرهنگ نوشت: بالاخره بدون هیچ کش و قوسی(!) بنزین گران شد تا همگان به لزوم ادامه مذاکرات تا رسیدن به توافق پی ببرند! بنزینی که تجربه سال های اخیر نشان می دهد با اندک تغییری سبب ایجاد نوسانات اساسی در قیمت های کل بازار می شود.
درست است که نوبخت، سخنگوی دولت راستگویان معتقد است «افزایش قیمت بنزین تاثیری بر قیمت دیگر کالا ها ندارد» ولی مردم اعتقاد دیگری دارند.
رانندگان شاید یکی از اقشاری باشند که تغییر در نرخ بنزین تاثیر مستقیمی بر معیشت آن ها دارند. هر چند سریع القلم مشاور رسانه ای رئیس جمهور معتقد است لبو فروش ها و راننده تاکسی ها در مقامی نیستند که درباره هر مساله ای اظهار نظر کنند اما هر چه باشد افزایش قیمت بنزین هر مساله ای نیست.

رانندگان تاکسی یزد به شدت از سازمان تاکسی رانی و خدمات ناچیز آن شکایت دارند حال افزایش قیمت بنزین هم قوز بالا قوز شده است. شنیدن درد و دل رانندگان تاکسی شهر یزد خالی از لطف نیست.

رانندگی دیگر به صرفه نیست
اولین راننده ای که در پاتوق رانندگان به انتظار مسافر نشسته است«پاکاری» نام دارد. فردی پا به سن گذاشته که درد و دل بسیاری هم دارد: تاکسیرانی یزد برای رانندگانش هیچ کاری انجام نمی دهد. تا سال گذشته برای تمدید دفترچه تاکسیرانی 18 هزار تومان پرداخت می کردیم که در سال جدید این مقدار به 60 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.
وی گفت: مسئولین فکری به حال ما بکنند. هنوز با گذشت دو ماه نرخ افزایش قیمت کرایه تاکسی ها اعلام نشده است. بنزین گران می شود ولی ما رانندگان هنوز با کرایه های قبلی کار می کنیم. امسال اگر قرار باشد وضع به همین منوال باشد می گذارم و می روم!

 

 

به اندازه کارگران به رانندگان هم بها بدهید
نوری هم دل پر دردی دارد. در جمع رانندگان با صدای بلندتری نسبت به بقیه صحبت می کند. اصرار دارد در مورد مسائل کلان صحبت کند که صحبت های سریع القلم را به او یادآوری می کنم.

 

بالاخره راضی می شود و اینگونه شروع می کند: سازمان تاکسیرانی باید برای مجموع 3000 تاکسی شهر یزد کاری بکند. چرا نمی تواند با صنایع لاستیک، بیمه ها، تولید کنندگان لوازم یدکی و ملزومات خودرو قرار داد ببندد تا این محصولات و خدمات ارزانتر به رانندگان برسد؟ تاکسیرانی با این اقدامات می تواند حتی افزایش قیمت بنزین را هم جبران کرد. وقتی  هزینه راننده ها کم شود می توان کرایه ها را هم پائین آورد.
این راننده تاکسی با انتقاد شدید از مسئولین به علت عدم برخورد با مسافرکش های شخصی اظهار داشت: اگر خودمان بخواهیم با این ها برخورد کنیم، به ما می گویند:«مگر داروغه ای؟» وقتی با تاکسیرانی تماس میگیریم هم به ما جواب می دهند:«نمی توانیم با مردم دعوا کنیم». پس کار شما چیست؟ پشت میز نشستن؟ نباید راننده ها مشخص باشند؟ از آجر شدن نان خود هم که بگذریم تجربه ثابت کرده عده ای با سو استفاده از این پدیده برای نوامیس مردم مزاحمت ایجاد می کنند. اگر تاکسیرانی مسئولیتی در قبال این آسیب ها ندارد پس چه کسی مسئول است؟

 


حرارت صحبت های نوری باعث شده بود حرارت آفتاب را فراموش کنیم. بالاخره به توصیه بقیه راننده های خط  بحث را در زیر سایه پی گرفتیم. نوری، ادامه داد: بنزین که گران شد. تاکسی بی سیم ها هم که تا کنون 45 تومان از رانندگانشان هزینه دریافت می کردند، امسال این مبلغ به 60 هزار تومان رسید. خب پس افزایش کرایه رانندگان چه می شود؟ حتی کارگر ساده  هم 17 درصد افزایش حقوق داشته است. من می گویم راننده تاکسی علی رغم خرید ماشین اصلا سرمایه گذاری نکرده است، لا اقل به اندازه یک کارگر به او بها بدهید.

 


وی، گفت: 3 ماه از سال گذشته است. در این مدت چقدر نرخ لوازم افزایش پیدا کرده؟ چقدر قیمت ها تغییر کرده؟ الان هم که بنزین گران شد. رانندگان خرج ندارند؟ چرا هنوز افزایش نرخ کرایه تاکسی ها ابلاغ نشده است؟ تا کی باید منتظر بمانیم.

قوز بالا قوز
محمد یکی دیگر از رانندگان می گوید: نزدیک به 6 ماه است که برگه خروجی برای ما صادر نشده است. یعنی یک راننده اگر بخواهد مسافری به خارج از شهر ببرد با هر بار عبور از پلیس راه بدون برگه خروج  باید 20 هزار تومان جریمه بدهد. می گویند می خواهند کارت تردد صادر کنند. اما آیا این کار باید 6 ماه طول بکشد؟ هر مدیری که وارد تاکسیرانی شد تنها کاری که کرد این بود که دکوراسیون ساختمان تاکسیرانی را عوض کرد!
محمد ادامه داد: تعداد تاکسی های شهر یزد نسبت به تعدا مسافرین بیشتر شده است. حتی شنیده می شود تاکسی بی سیم جدیدی هم به جمعیت ناوگان حمل و نقل عمومی شهر یزد افزوده خواهد شد.  این افزایش قیمت هم شده «قوز بالا قوز» بیمه های ما هم داستان عجیبی است.

 


حرف محمد که به اینجا رسید، طالبی صحبتش را قطع کرد.

قیمت بنزین تاثیری بر تورم ندارد!
طالبی گفت: می گویند کار رانندگان تفریح است! ولی خوب است بدانید تنها بیمه ای که استعلاجی ندارد بیمه ما رانندگان است. من 8 ماه بستری بودم ولی تنها کاری که تاکسیرانی با من کرد این بود که بعد از برگشتن به کار 45 هزار تومان کمیسیونی که 8 ماه بود عقب افتاده بود را به زور از من گرفت! برای همین بیمه ما باید سالیانه 106 هزار تومان بپردازیم. جالب این که همین حق بیمه هم پارسال 87 هزار تومان بود. یعنی حق بیمه هم دو برابر شده ولی کرایه های ما تغییری نکرده است.


وی اضافه کرد: می گویند استاندار یزد چند روز قبل گفته است کرایه تاکسی ها تغییر نمی کند چون تورم بالا می رود. سوال من این است که آیا تنها کرایه تاکسی ها بر روی تورم تاثیر دارد؟ یعنی افزایش قیمت بنزین بی تاثیر است؟

رئیس سازمان تاکسیرانی باید راننده باشد
شاه خواجه هم حرف های طالبی را تایید می کند و می افزاید: یک راننده علاوه بر خستگی جسمی و خستگی روحی هم دارد. ولی خب بیمه جوابگوی ضررهایی که به جسممان وارد می شود هم نیست.
وی گفت: رئیس سازمان تاکسیرانی باید راننده باشد تا حرف ما را بفهمد. باید بداند ماشین حتی اگر دوگانه سوز هم باشد نمی تواند بدون بنزین کار کند چون آسیب می بیند. باید بداند یک راننده تاکسی ماهانه 800 هزار تومان هزینه بنزین، گاز و بیمه می دهد. پی با این تورم چه چیزی برای خودمان باقی می ماند؟ ولی خب، کو گوش شنوا؟!

 

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.