شناسه : 13932793
گزارش /

خاتم؛ قربانی توسعه نامتوازن یزد/ ظرفیت‌هایی که هرز می‌رود


خاتم از شهرستان‌های استان یزد است که در فاصله 250 کیلومتری از مرکز استان قرار دارد و به رغم اینکه قطب کشاورزی و دامداری استان به شمار می‌رود، در اوج محرومیت و از مناطقی است که قربانی توسعه نامتوازن یزد شده است.

به گزارش طنین خاتم،مردم نه تنها در اقصی نقاط کشور بلکه حتی مردم استان یزد نیز همواره نام چند شهرستان از 10 شهرستان‌های استان یزد را می‌شناسند و هر شهری به دلیلی ویژه، شهرت یافته و نام آن ناخودآگاه، یزد را به خاطر همگان می‌آورد اما خاتم را کمتر کسی به عنوان یکی از شهرستان‌های استان یزد می‌شناسد.

خاتم این روزها در حالی در محرومیت و مردم آن به زعم مسئولانش، در مظلومیت به سر می‌برد که قطب کشاورزی و دامداری استان یزد به شمار می‌رود و به جز ابرکوه که دارای آمار بسیار معدودی از عشایر است، خاتم تنها شهرستان استان یزد است که جمعیت عشایری بالایی دارد.

خاتم با استان‌های فارس و کرمان همجوار است و مردم آن لهجه‌ای بی‌شباهت به لهجه یزدی دارند و بیشتر شبیه فارسی‌ها و کرمانی‌ها صحبت می‌کنند.

*شهری که حتی زیبایی‌های طبیعی آن مغفول مانده است

مردم این شهرستان در دو شهر هرات و مروست زندگی می‌کنند که این دو شهر به لحاظ زیبایی‌های طبیعی منحصربفرد است و تنها یکی از زیبایی‌های طبیعی‌ آن، نهر مسیح است که این جاذبه نیز کمتر برای مردم حتی در استان یزد شناخته شده است.

نهر مسیح در شهرستان خاتم

محرومیت‌های این شهرستان با ویژگی‌های یاد شده، بسیار گسترده است و از راه و جاده تا گاز و آب و صنعت و ... را شامل می‌شود و شرایط به نحوی است که خاتم اکنون با محرومیت جمعیتی نیز دست و پنجه نرم می‌کند زیرا بیشتر مردم این دیار، کشاورزی و دامداری را به دلیل خشکسالی‌های پی در پی رها کرده و از آنجا که هیچ صنعتی در این شهرستان استقرار ندارد، روانه دیگر شهرها شده‌اند.

خاتم با همه محرومیت‌هایش در کنار چهار شهرستان دیگر، بزرگترین حوزه انتخابیه کشور را تشکیل داده به نحوی که شهرستان‌های ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز همه با هم یک نماینده در مجلس دارند، بنابراین طبیعی است که مردم این منطقه حتی نماینده خود در مجلس را نیز به دلیل فاصله زیاد از محل استقرار وی در مهریز، کمتر می‌بینند و فریاد مسئولان شهرستان نیز به جایی نمی‌رسد.

*حضور کم‌فروغ خاتم در رسانه‌ها

خاتم حتی در رسانه‌ها نیز کمرنگ و کم‌فروغ دیده شده به نحوی که در بسیاری از رسانه‌ها و حتی رسانه ملی و شبکه استانی یزد، کمتر نامی از خاتم به میان می‌آید.

معرفی این شهرستان و محرومیت‌هایش در کنار ظرفیت‌های عظیمی که از آن بهره‌مند است، شاید بتواند گره‌گشای مردم این شهرستان باشد زیرا اگر وضعیت این شهرستان به همین ترتیب ادامه پیدا کند، به زودی جمعیت بومی آن به سایر شهرهای استان پناه می‌‌برند.

نماینده مردم ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز در مجلس شورای اسلامی در این زمینه با اشاره به محرومیت‌های شهرستان خاتم و البته برخی دیگر از شهرستان‌های استان یزد اظهار داشت: محرومیت به حدی است که اکنون بخش قابل توجهی از مردم این شهرستان به یزد مهاجرت کرده‌اند به نحوی که اگر جمعیت مرکز استان یزد پالایش شود، نیمی از این جمعیت، مهاجران شهرستان‌های حوزه انتخابیه مهریز شامل ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز خواهند بود.

*کمبود شدید اعتبارات عمرانی پاسخگوی حداقل‌ها در خاتم نیست

حجت‌الاسلام دخیل‌عباس زارع‌زاده بیان کرد: کمبود شدید اعتبارات عمرانی در شهرستانی نظیر خاتم، پاسخگوی حداقل‌ها هم نیست به همین دلیل زیرساخت‌های این شهرستان هرگز توسعه نیافته و این امر سبب شده تا سرمایه‌گذاران هیچ شوقی برای سرمایه‌گذاری در خاتم نداشته باشند.

وی بیان کرد: شهرستان خاتم از کمبود شدید زیرساخت‌ها برای توسعه رنج می‌برد و وقتی آب، گاز، جاده و ... در شهرستانی فراهم نباشد، طبیعی است که هیچ سرمایه‌گذاری به ویژه در حوزه صنعت و کشاورزی در آن نخواهد شد همانگونه که اکنون نیز حتی یک واحد صنعتی نیز در این شهرستان وجود ندارد.

خاتم قطب تولید انگور و کشمش در منطقه

زارع‌زاده، خاتم را شهرستانی بسیار محروم خواند و افزود: مردم سختکوش خاتم، هم مظلوم هستند و هم مورد تهاجم در حالی پتانسیل بالایی دارد و برخی سرمایه‌گذاری‌های اندک می‌تواند مشکلات این منطقه را به خوبی برطرف کند.

*تکمیل سد هرات بخشی از مشکلات خاتم را حل می‌کند

نماینده مردم خاتم در مجلس ادامه داد: از جمله مواردی که می‌تواند به رفع بخشی از مشکلات مردم خاتم کمک کند، تکمیل سد هرات است و از آنجا که تکمیل این سد، اعتبار چندانی نمی‌خواهد، مسئولان استانی می‌توانند با نگاه ویژه به آن، شرایط را در خاتم متحول کنند اما به نظر می‌رسد عزمی در این زمینه وجود ندارد.

زارع‌زاده بیان کرد: اگر سد هرات تکمیل شود، هم آب شرب و هم آب صنعت و کشاورزی خاتم تامین می‌شود و مردم دوباره به کشاورزی و دامداری مشغول می‌شوند در حالی که اکنون کمبود آب، بسیاری از روستاهای شهرستان خاتم را خالی از سکنه کرده است.

خاتم با محرومیت‌های یاد شده، در حالی به تدریج جمعیت روستاهای خود را از دست می‌دهد که همین روستاها، این شهرستان را به قطب تولید گندم، کشمش، شیر و لبنیات، زردآلو و دیگر محصولات باغی تبدیل کرده است.

*خشکسالی کشاورزی خاتم را زمین‌گیر کرد

در حالی که ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی از یک‌سو و صنعتی کردن کشاورزی از سوی دیگر می‌تواند این شهرستان را از محرومیت نجات دهد، کم‌آبی و خشکسالی و دیگر مشکلات اعتباری، کشاورزی آن را نیز زمین‌گیر کرده است یعنی نه تنها امیدی در مردم برای ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی ایجاد نشد بلکه کشاورزی آنها نیز به تدریج در حال از بین رفتن است.

این محرومیت‌ها به یکباره بر شهرستان خاتم وارد نشده بلکه مرور زمان و غفلت از این شهرستان، سبب شده تا غبار محرومیت، به طور کامل چهره این شهرستان را بپوشاند.

از آنجا که اصلی‌ترین سرمایه اجتماعی، نیروی انسانی به شمار می‌رود، جوانان کارآمد، جوان و خلاق به تدریج بار سفر از شهر و دیار خود را بستند و هجرت را بر ماندگاری ترجیح دادند و اکنون بسیاری از هنرمندان، نویسندگان، صنعتگران بزرگ و تاجران خوش‌آوازه، اصالتی هراتی یا مروستی دارند.

توسعه نامتوازن و تقسیم ناعادلانه امکانات و اعتبارات، موضوعی است که فرمانداران دوره‌های مختلف در شهرستان خاتم حداقل در یک دهه پیش به آن اذعان داشته‌اند و بارها در نشست‌های خود با مسئولان استانی، خواستار تقسیم عادلانه امکانات شدند اما این مهم از شهرستان خاتم دریغ شد.

*مردم خاتم خواستار رفع تبعیض و ایجاد توازن هستند

مردم در شهرستان خاتم، خواستار رفع تبعیض و ایجاد توازن به شکل جدی و کارشناسی شده هستند زیرا آنها نیز دریافته‌اند که کمبود شدید اعتبارات عمرانی در شهرستان خاتم، پاسخگوی نیازهای حداقلی این شهرستان نیست.

مردم و مسئولان خاتم که البته بخشی از محرومیت‌های آنها در دولت قبل برطرف شد اما پروژه‌های نیمه‌تمام اجازه نداد تا طعم رفع محرومیت را به معنای واقعی‌تر بچشند، اکنون در انتظار تدبیر مسئولان دولت تدبیر و امید در استان یزد هستند.

آب، گاز، حمایت از کشاورزی و دامداری، ایجاد صنایع هر چند کوچک و محدود، حمایت واقعی از سرمایه‌گذاران صنعتی در خاتم، توجه به نیازهای اجتماعی و فرهنگی و ... همه و همه از درخواست‌های مردم محروم شهرستان خاتم است که بارها و بارها با رسانه‌های استان مطرح کرده‌اند

 

 

انتهای پیام//

منبع: فارس


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.