شناسه : 35150725
جوکار:


عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تعهدات اتحادیه اروپا گفت: اروپا می توانست که برجام را در حد مقدورات خودش حفظ کند و می توانست نفع موثری برای ایران داشته باشد؛ آنچه که ما تجربه داریم و تاریخ گویای آن است، اروپایی ها در حوزه اقتصاد و سیاست یک وابستگی به آمریکا دارند که به هیچ عنوان نمی خواهند آن را از دست بدهند.

به گزارش طنین خاتم به نقل از یزدرسا، محمدصالح جوکار در خصوص تعدات اتحادیه اروپا اظهار داشت: آن چه که مشخص است، این است که هنوز بسته ای که اتحادیه اروپا ارائه داده است، عملیاتی و اجرایی نشده و در حد بیانیه و طرح موضوع بوده است؛ ولی مهم اجرایی شدن و به ثمر نشستن آن است که متاسفانه تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده است.

وی با اشاره به اقدامات اروپایی ها در خصوص برجام، گفت: اگر مهم ترین هدف برجام را برداشتن تحریم ها تصور کنیم، می توان گفت که هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است و در خصوص تراکنش های مالی و تبادلات مالی نیز اقدامی صورت نگرفته است.

نماینده سابق مردم یزد در مجلس بیان داشت: 16 بانک اروپایی که قبل از برجام با جمهوری اسلامی ایران همکاری نداشتند بعد از برجام نیز همکاری لازم را صورت نمی دهند.

جوکار خاطر نشان کرد: عمدتاً سوال این است که اروپایی چطور می خواهد با این مقوله برخورد کند؟ البته تکلیف روشن است؛ مقام معظم رهبری فرمودند ما به اروپایی ها خوشبین نیستیم و این ها هم به تعهداتشان پایبند نخواهند بود.

خروج شرکت های خارجی از ایران

وی خروج شرکت های خارجی از ایران را نوعی بدعهدی در تعهدات اروپایی برشمرد و گفت: شرکت توتال برای اولین بار نبوده است که چنین قول و قرارهایی می گذارد، پیش از این نیز شاهد بد عهدی و عدم پایبندی به توافقات طرف اروپایی بودیم.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اذعان داشت: ما باید بگونه ای قرارداد و توافقاتمان را تنظیم کنیم که در صورت بدعهدی، طرف مقابل هزینه هایش را پرداخت کند.

جوکار مطرح کرد: متاسفانه وقتی ما در داخل توجهی به این قراردادها نمی کنیم، طبیعتاً طرف مقابل هم بدعهدی می کند چون ضرری متوجه شان نیست.

نفع اروپا برای ایران/ اروپایی ها طرف آمریکا را می گیرند

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد:  اروپا می توانست که برجام را در حد مقدورات خودش حفظ کند و می توانست نفع موثری برای ایران داشته باشد؛ آنچه که ما تجربه داریم و تاریخ گویای آن است، اروپایی ها در حوزه اقتصاد و سیاست یک وابستگی به آمریکا دارند که به هیچ عنوان نمی خواهند آن را از دست بدهند.

جوکار افزود: این برجامی که دستاوردی برای ما نداشت، توافقی بین چندین کشور بوده است و هر کشوری تعهد می دهد و امضا می کند و در مذاکرات بده بستان شرکت می کند، بایستی به امضا و تعهد خودش پایبند باشد.

وی در پایان گفت: امروز توافقنامه ها و کنوانسیون های بین المللی از اعتبار زیادی برخوردار نیستند و نمی شود رویشان حساب باز کرد، حتی در شرایط فعلی نمی توان به نهادهای بین الملل و مجامع بین الملل اعتماد کرد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.