شناسه : 34256334
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد:


مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان یزدگفت: در سال 96، 4 هزار هکتار سامانه نوین آبیاری به اراضی استان اضافه شد و جمع کل آن به 23 هزار و 500 هکتار رسید.

به گزارش طنین خاتم؛ مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزد رسا در خصوص مصرف آب کشاورزی استان یزد گفت: مصرف آب کشاورزی از 5/1 میلیارد متر مکعب در سال 1383 به کمتر از یک میلیارد در سال 95 و 912 میلیون متر مکعب در حال حاضر رسیده است که این میزان در یک برنامه 5 سال تا سال 1400 باید به 560 میلیون متر مکعب برسد.

وی افزود:  با توجه به کاهش آب در دسترس کشاورزان ، راه های اصلاح الگوی کشت، استفاده از گلخانه، استفاده از انتقال آب با لوله ، اصلاح روش های آبیاری و ... توسط کشاورزان یزدی جایگزین شده است.

مصطفوی اذعان کرد: در کشاورزی استان، محصولات پرآبخواه بتدریج حذف و بجای آنها محصولات کم آبخواه از قبیل زیتون، زیره، زعفران و ... کشت شده است.

وی عنوان کرد: در سال 95، 19 هزار و 500  هکتار و در سال 96، 4 هزار هکتار سامانه نوین آبیاری به اراضی استان اضافه شد و جمع کل آن به 23 هزار و 500 هکتار رسید.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: کارگاه‌های آموزشی و ترویجی، پرداخت اعتبارات بلاعوض، تسهیلات بانکی  در راستای فرهنگ سازی و همچنین کمک به کشاورزان برای استفاده از روش های نوین اجرا شده است.

مصطفوی همچنین توسعه گلخانه ها، کاهش سطح سبزی و صیفی، عملیات تسطیح، احداث استخرهای تنظیمی آب کشاورزی، انتقال آب با لوله و پوشش کانال های خاکی ، کشت نشایی محصولات کشاورزی از اقدامات صورت گرفته در راستای صرفه جویی آب مصرفی در کشاورزی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه بهره‌وری کشاورزی در استان یزد 44 درصد است گفت: در آینده با اصلاح روش های کشت و آبیاری این میزان بهره وری بیشتر شود.

انتهای پیام/ز.ک
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.