شناسه : 36718859
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مروست خبر داد


رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مروست از برگزاری جشنواره روز مروست خبر داد.

حجت فلاحتی در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم با اعلام این خبر اظهارداشت: این جشنواره در سال 98 در سطح ملی و تحت عنوان "جشنواره فرهنگی - هنری روز مروست "  در بخش مروست شهرستان خاتم برگزار خواهد شد.
 
دبیر برگزاری جشنواره گفت: این جشنواره ملی با هدف احیای جغرافیای فرهنگ و هنر منطقه و خودباوری فرهنگی و رونق صنعت گردشگری و همچنین با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام.معظم رهبری بنام "سال رونق تولید" حمایت از صنایع دستی و هنرهای تجسمی در جهت ایجاد کسب و کارهای جدید نیز برنامه ریزی صورت گرفته است.
 
رئیس اداره فرهنگی و ارشاد اسلامی مروست افزود : مروست به جهت این که در نقطه تلاقی کرمان و فارس و یزد قرار گرفته است و زمانی را جز استان فارس و بعد از آن استان کرمان و در نهایت استان یزد بوده است دارای فرهنگ و هنر و پشینیه ی غنی و فرهنگی تلفیق یافته و متأثر از این سه استان است و این شرایط فرهنگ و آداب و رسوم و سنن و گویش و در یک کلمه فرهنگ عامه این دیار را ارزشمند و خاص نموده است که باید برای حفظ و نگاه ویژه به این ظرفیت برنامه ریزی و تلاش نمود.
 
وی بیان داشت: احیای جغرافیای فرهنگی گویای همین موضوع است که در فراگیری فرهنگ و تبادل فرهنگ مرزها فراتر از مرزهای جغرافیای ست و این در واقع گویای این مطلب است که یکی از عوامل مهم در نزدیکی و دوستی و همدلی انسانها وجود فرهنگ و رازهای نهفته در آن است.
 
فلاحتی در ادامه خاطر نشان کرد: جشنواره ملی فرهنگی _ هنری روز مروست در سه بخش مختلف شامل 1)- جشنواره غذای سالم و هنری تجسمی و صنایع دستی : که در این بخش نحوه پخت انواع آش ها. نان های محلی .شیرینی ها و غذاهای محلی و همچنین نحوه پخت شیره انگور (دوشاب) و انواح محصولات کشاورزی و ارگانیک منطقه و نیز صنایع دستی2)_ رویداد آوا و نوای محلی و عشایری : در این بخش اشعار قدیمی و محلی شامل شَرمه خوانی و نی و نواهای محلی عشایر و فرهنگ عامه ی نهفته 3)_ بخش پایانی جشنواره ملی فرهنگی _ هنری روز مروست رونمایی از 17 عنوان کتاب شعر وداستان در حوزه کودک و نوجوان و دفاع مقدس و همچنین رونمایی از  3 ثبت ملی بافت های قدیم شهر مروست و روستاهای ترکان و هرابرجان بخش مروست و تمبر یادبود مروست و روستاها خواهیم بود و با معرفی ظرفیت ها و توانمندی های مروست عزیز "خودباوری فرهنگی " را هدف گذاری و تقویت خواهیم نمود.
 
وی افزود: تاکنون جلسات زیادی پیرامون هماهنگی و برنامه ریزی برگزاری این جشنواره در تهران و مرکز استان و شهرستان صورت گرفته است و کمیته اجرایی و پشتیبانی این جشنواره متشکل از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی (دبیر اجرایی جشنواره) ، اداره میراث فرهنگی .گردشگری و صنایع دستی ، صدا و سیمای مرکز یزد.،شهرداری و شورای اسلامی شهر و بخشداری مروست ، فرمانداری خاتم و دهیاری ها و شوراهای روستای تابع مروست تشکیل شده است.
 
 دبیر جشنواره رهنگی - هنری روز مروست اظهار داشت: در صدد هستیم این جشنواره در سطح ملی و جهانی خوش بدرخشد و پربارتر و زیباتر از جشنواره گذشته و با حضور مهمانانی از سراسر کشور و با شرکت مسئولین کشوری و استانی برگزار  و موجب سربلندی و عزت این خطه از ایران عزیز گردد.
 
فلاحتی در پایان خاطر نشان کرد:  نامگذاری آخرین پنجشنبه مردادماه هر سال به جهت زمان برداشت محصول  انگور به عنوان "روز مروست" از مصوبات شورای اسلامی شهر مروست بوده  و طبق پیش بینی های صورت گرفته و هماهنگی های بعمل آمده جهت حضور مسئولین کشوری در این مراسم  جشنواره روز مروست در 31مرداد 98 در شهرتاریخی مروست یزد برگزار خواهد شد.رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.