شناسه : 26123878
رئیس ستاد انتخابات استان یزد:


رئیس انتخابات استان یزد گفت: انتخابات شوراهای شهر و روستا در 401 حوزه انتخابی شهر و روستا در استان یزد اجرا می‌شود که 20 حوزه شهری و 381 حوزه انتخابی روستاها را شامل می‌شوند.

به گزارش طنین خاتم به نقل از یزد آوا، رئیس ستاد انتخابات استان یزد صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه بر روند ارتباط دو سویه این ستاد و رسانه‌ها در امر برگزاری انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نیز دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در استان یزد تاکید کرد.

محمدعلی طالبی با اشاره به برگزاری اولین نشست ستاد انتخابات پیش رو، از تشکیل 6 کمیته فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی، استعلامات و حراست، حقوقی، مالی و پشتیبانی و امنیتی را خبر داد و افزود: این کمیته‌ها هر کدام وظایفی به فراخور نامی که دارند، باید انجام ‌دهند.

وی با اشاره به بحث نظارت بر انتخابات با بیان اینکه هیئت نظارت انتخابات شوراها بر عهده مجلس شورای اسلامی است، ادامه داد: هیئت عالی نظارت استان تشکیل شده و در محل استانداری مستقر شده اند و این هیئت در حال تشکیل هیئت‌های نظارت شهرستان‌ و بخش هستند که روند خوبی را طی می‌کند و همچنین در بحث نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری نیز، اعضای هیئت نظارت استان از سوی شورای نگهبان تعیین شده‌ و کار خود را شروع کرده‌اند.

طالبی عنوان کرد: هیئت بازرسی استان هم که براساس قانون اختیار آن به وزیر کشور داده شده است در حال راه اندازی است، که این اقدامات و فعالیت‌ها  زمینه ساز انتخاباتی باشکوه در سراسر استان است.

مدیرکل سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری یزد با اشاره به زمانبندی انتخابات گفت: کار اجرایی انتخابات با صدور دستور شروع انتخابات آغاز و همزمان با آن هیئت‌های اجرایی در سطح شهرستان‌ها و بخش‌ها تشکیل خواهد شد.

طالبی زمان ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراهای شهر ور وستا را از 30 اسفندماه سال جاری تا تاریخ 6 فرودین ماه سال 96 به مدت 6 روز اعلام کرد و افزود: بعد از بررسی صلاحیت این کاندیداها و اعلام نتایج نهایی، تبلیغات این انتخابات از 21 اردیبشهت آغاز و به مدت 7 روز ادامه می‌یابد و پس از یک روز ممنوعیت تبلیغات، انتخابات شوراهای شهر و روستا در 29 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

وی همچنین با اشاره به زمانبندی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، ادامه داد: از 22 فروردین سال آینده با صدور دستور شروع این انتخابات توسط وزیر کشور و همزمان با تشکیل هیئت‌های اجرایی در شهرستان‌ها توسط فرمانداران، کار ثبت نام داوطلبان به مدت پنج روز تا تاریخ 6 فروردین ماه انجام می‌شود و داوطلبان پس از تایید صلاحیت و اعلام نتایج، از 8 تا 27 اردیبهشت ماه به مدت 20 روز به تبلیغات می‌پردازند.

رئیس ستاد انتخابات استان اعلام کرد: انتخابات شوراهای شهر و روستا در 401 حوزه انتخابی شهر و روستا در استان یزد اجرا می‌شود که 20 حوزه شهری و 381 حوزه انتخابی روستاها را شامل می‌شوند.

طالبی داشتن 25 سال تمام، اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه، ابراز وفاداری به قانون اساسی و داشتن کارت پایان خدمت را از شرایط مشترک داوطلبان برای ثبت نام در انتخابات شوراها عنوان کرد.

وی ادامه داد: برای روستاهای تا 200 خانوار جمعیت شرط سواد خواندن و نوشتن، روستاهای بالای 200 خانوار شرط دیپلم، شهرهای تا 20 هزار نفر جمعیت مدرک فوق دیپلم یا معادل آن و برای شهرهای بالای 20 هزار نفر مدرک لیسانس یا معادل لیسانس برای ثبت نام لازم است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار یزد آوا در خصوص شائبه انتخاباتی بودن ابلاغیه 19 ماده ای دولت ، گفت: این ابلاغیه از سوی وزارت کشور هست که آن چیزی که در آن مطرح شده است دستورالعمل ارتقای روند پاسخ گویی و تعامل مستقیم با مردم است.

طالبی ادامه داد: این ابلاغیه در بهبود روند پاسخ گویی و اطلاع رسانی در جامعه تاکید دارد و مواردی که در آن مطرح شده است در سیستم‌های دولتی در حال اجراست و جز وظایف و مسئولیت‌های هر دستگاهی در حوزه اطلاع رسانی محسوب می‌شود و نباید مورد بی مهری‌های سیاسی قرار گیرد و برای زیر سوال بردن فعالیت‌های دولت در حوزه اطلاع رسانی استفاده شود.

رئیس ستاد انتخابات استان یزد تصریح کرد: اینکه گفته شده معاونان سیاسی امنیتی استانداری مسئولیت اجرای این ابلاغیه و استاندار ناظر بر آن است، در هیچ کجای این ابلاغیه نیامده است و به صورت عادی این ابلاغیه در سیستم آمده و برای ادارات دیگر نیز ارسال شده و محرمانه نبودن آن شائبه سیاسی و انتخاباتی آن را رد می‌کند.

طالبی ادامه داد: مسئولیتی که معاون سیاسی امنیتی در اجرای ابلاغیه 19 ماده‌ای دارد مربوط به شورای اطلاع‌رسانی است که سالهاست ریاست این شورا به عهده معاون سیاسی امنیتی است و مسئولیتی نیست که این ابلاغیه داده باشد و در آن بر تشکیل جلسات شورای اطلاع رسانی و استفاده از مکانیزم‌های مختلف برای بهبود شرایط اطلاع رسان و پاسخ گویی تاکید شده و با توجه به مسئله انتخابات قطعا تعداد برگزاری جلسات این شورا بیشتر می‌شود.

وی گفت: همه دولت‌ها در ماه‌های پایانی خود، بر حسب انتظارات مردم و بر حسب وظیفه و مسئولیتی که دارند نتیجه عملکرد و دستاوردهای خود در طول 4 سال فعالیت خود را باید به مردم اعلام کنند و این قاعده همیشه وجود داشته است.

رئیس ستاد انتخابات استان یزد اذعان کرد: همه دولت‌ها در ماه‌های پایانی به صورت ملموس‌تری نسبت به ارائه عملکرد خود اقدام می‌کردند، اما این دولت نسبت به برخی دولت‌ها در زمینه تبلیغاتی کمتر کارکرده است و اینکه بخواهد با عرضه حجم فعالیت‌ تبلیغاتی و ارائه عملکرد خود برای دوره بعد رای کسب کند قابل مقایسه با دولت‌های قبل نیست و امیدواریم نگاه کارشناسانه و دقیق به این مسئله وجود داشته باشد و رسانه‌ها از  تاکید بر ارتباط و تعامل دولت و مردم خوشحال باشند.

انتهای پیام/ف
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.