شناسه : 10212225
حواشی جالب سخنرانی مطهری در امنیتی ترین شب دانشگاه یزد!

با گرایش«اوباما به مسلمانان»توافق حتمی است! /در فتنه 88 همه مقصرند! /واکنش دانشجویان


مراسم سخنرانی علی مطهری در دانشگاه یزد در حالی آغاز شد که سالن مملو از دانشجو بود و مسئولین و خبرنگاران در همایش بزرگداشت جورج جرداق منتظر حضور وی بودند!

به گزارش طنین خاتم، مراسم سخنرانی علی مطهری در دانشگاه یزد در حالی آغاز شد که سالن مملو از دانشجو بود و مسئولین و خبرنگاران در همایش بزرگداشت جورج جرداق منتظر حضور علی مطهری بودند!

در ابتدای این مراسم اعضای تشکل دانشجویی توسعه و اعتدال بر خلاف قواعد حاکم بر برنامه‌های دانشجویی از تصویربرداری صداوسیما و تعدادی از عکاسان خبری جلوگیری کردند که این اقدام با واکنش و اعتراض خبرنگاران رو به رو شد.

 

* شاید بتوان به جرأت گفت شب گذشته دانشگاه یزد یکی از امنیتی ترین شب های خود را پشت سر گذاشت به طوری که برای حضور در همایش سخنرانی علی مطهری تنها با داشتن کارت دانشجویی دانشگاه یزد با دعوت نامه مقدور بود.


* هر چند تعدادی گشت نیروی انتظامی با دورگردان روشن در اطراف دانشگاه در حال گشت زنی بودند اما به گفته برخی از افرادی که کنار درب های ورودی های دانشگاه انتظار فرزندان خود را می کشیدند، حراست دانشگاه با خودرو شخصی و موتور سیکلت با گشت زنی دائم و نامحسوس در اطراف دانشگاه مانع توقف خودروها می شدند و حتی با معرفی کردن خود به عنوان پلیس یا مأمور انتظامی! برخی را تهدید به دستگیری و توقیف خودرو می کرده اند!!


* علی مطهری در امنیتی ترین شب دانشگاه یزد سخنان خود را با آیه « وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ» آغاز کرد و گفت: موضوع بحث من با توجه به 27 اذر ماه در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه است.

 


* این نماینده اصلاح طلب و تندرو مجلس ابتدا سخنانی در باب وحدت حوزه و دانشگاه بیان کرد و به ظاهر به سئوالات برخی دانشجویان پاسخ داد اما طولی نکشید كه پاسخ به این سئوالات سبب به هم ریختن فضای جلسه و واكنش نشان دادن دانشجویان به برخی سئوالات و البته جواب های آنها شد.

 


 

* به گفته دانشجویان «علی مطهری تنها به چند سؤال از پیش طراحی شده پاسخ می دهد و گفته های وی پاسخ سؤالات ما نیست!»


* علی مطهری در پاسخ به اینکه نگاه شما به آینده مذاكرات چگونه است؟ با کمال تعجب گفت: نظر من این است كه طرفین مذاكره خیلی سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی می شود به توافق برسند زیرا «همه ما به آنها و هم آنها به ما نیاز دارند» ضمن اینكه اوباما گرایشی به مسلمانان دارد!

 


 

* مطهری در پاسخ به سئوالی در مورد عملكرد شورای نگهبان در مجلس آینده نیز گفت: باید ببینیم چطور رفتار می كنند! و از الان نمی توانیم قضاوت كنیم اما امیدواریم سلیقه ای عمل نشود! و مثلا نوشتن یك نامه به رهبری را دلیل رد صلاحیت یك فرد قرار دهند، به نظر من روشهای قبلی باید كنار گذاشته شود..

 


 

* با هر اظهار نظر مطهری عده ای کف می زدند و نیمی از سالن نیز به گفته های وی اعتراض می کردند..


* مطهری در مورد مخالفت خود با وزیر فعلی علوم در مجلس پاسخ تأمل برانگیزی داد و گفت: مخالفت من مخالفت با روش مجلس بود و گفتیم چرا در مورد وزرای پیشنهادی قبلی، نمایندگان مجلس گفتند كه این آقایان در جریان حوادث ۸۸ نامه ای به مقام معظم رهبری نوشتند ، بنابراین فتنه گر هستند و نمی توانند وزیر باشند «ما نیز گفتیم» كه آقای فرهادی نیز همراه با خاتمی، موسوی و كروبی نامه ای را مرداد ۸۸ در مورد روش های خشونت آمیز برخورد با معترضان نوشتند و امضا كردند اما به ایشان ایرادی گرفته نشداگر می خواهید مجلس جای خود را حفظ كند باید باز هم رأی منفی به وزیر پیشنهادی می دادید! من نمی پذیرم اگر كسی نامه نوشت و تظلم كرد، فتنه گر است...

 


* اظهار نظر مطهری در خصوص فتنه 88 هم جالب بود به گونه ای که گفت: من معتقدم اگر نام فتنه بر این ماجرا گذاشته شده به دلیل دشواری تشخیص حق از باطل بود اما اینكه حوادث ۸۸ را به آن صورت مطرح می كنند و آن را یك طراحی ۱۰، ۲۰ ساله می‌دانند و آن را به انگلیس و آمریكا ارتباط می دهند، قبول ندارم.

 


* من معتقدم اگر فتنه ای بود، همه ما دسته جمعی آن را درست كردیم!(که این جمله مطهری در حد خود قابل تأمل است) نمی توانم بگویم كه موسوی و كروبی خطا نكردند بلكه آنها در استمرار بخشیدن به حركت موثر بودند و در این میان، احمدی نژاد و برخی دستگاه ها نیز تأثیر داشتند!

 


* وی در واكنش یكی از دانشجویان به اینكه چطور می گویید قبول ندارید مسائل ۸۸ با انگلیس و آمریكا مرتبط نبوده است نیز گفت: حمایت انگلیس و آمریكا برای زمانی بود كه این بحران را بد مدیریت كردیم، اینها یك برنامه درازمدت از زمان پیروزی انقلاب داشته اند و هركس علیه انقلاب و نظام اسلامی اعتراضی داشته، آنها حمایت كرده اند اما این دلیل نمی شود كه بگوییم آنها از قبل با آمریكا هماهنگ بوده و یك اقدام از پیش طراحی شده انجام داده اند.

 


* بحث به اینجا که کشیده شد دانشجویان به اعتراض پلاکاردهایی که روی آن ها جملاتی نظیر «لطفاً شما احساس مسئولیت نکنید»، «کارگردان خارجی،  بازیگر داخلی»، «فتنه گر»، «مجری انتصابی»، «مامنتقم خون شهدای فتنه هستیم و خواهیم بود»، «موسوی کروبی اعدام باید گردد»، «تشویش اذهان عمومی جرم است» را بالا بردند.

 


*  برخی دانشجویان با سؤالات محکم و قاطع خود خواهان توضیحات بیشتر از مواضع مطهری نسبت به فتنه 88 بودند.


* مطهری با بیان اینکه قبلاً آمریکایی ها برای ایران کف و سوت می زندند! یکی از دنشجویان در بین جمع با اعتراض به این گفته مطهری گفت: « آقای مطهری امروز که آمریکا و دشمنان دارند برای شما کف و سوت می زنند!»


* یکی از حرکت های زشتی که در سالن رخ داد برخورد با برخی دانشجویان معترض بود که به گفته حضار (درست یا دروغ) یکی از دانشجویان به دلیل اعتراض دستگیر و تحویل نیروی امنیتی دانشگاه داده شد...

 


* آنچنان اظهارات مطهری برای دانشجویان مهم تلقی می شد که شاید می توان گفت کمتر کسی فایل صوتی سخنان مطهری را در این اجتماع ضبط نکرد...

 


* در حین هیاهو و اعتراض دانشجویان سخنان مطهری نیمه تمام ماند و مسئولین برگزاری همایش، مطهری که با شعار «مرگ بر قتنه گر» بدرقه می شد را به سرعت از سالن خارج کردند.


* دانشجویان با ترک همایش توسط علی مطهری که با اسکورت 17 خودرو از دانشگاه خارج شد آرام نگرفتند و همچنان با سردادن شعار اعتراض خود  را از حضور علی مطهری در دانشگاه نشان می دادند.


* با بر هم خوردن آرامش همایش و «برخورد با برخی دانشجویان انقلابی» تعداد زیادی از دانشجویانی که در مراسم حضور نداشتند خود را به دانشگاه رساندن که با ممانعت حراست دانشگاه از ورود آن ها جلوگیری شد.


* مجری برنامه که بعد از رفتن مطهری میکروفن را در دست داشت خود را اصلاح طلب عنوان کرد و گفت: لطفا آرام باشید، مطهری قول داده که دوباره برگردد و سؤالات شما را پاسخ دهد...ما به آزادی بیان اعتقاد داریم!...و طبق گفته بزرگ همه ما آقای خاتمی!! عمل می کنیم...که این گفته با تشویق تعدادی قرار گرفت و آتش مراسم را شعله ور تر کرد!


* این مجری باز با لحنی توهین آمیز خطاب به معترضین گفت: نظم برنامه رو به هم نزنید که این شعور خودتان و خانواده تان را نشان می دهد!!!

 

 

* به هر حال این همایش که با حواشی زیادی همراه بود و التهاب بی سابقه را در دانشگاه یزد به وجود آورد برگزار شد با وجود اینکه  نتیجه حضور علی مطهری با توجه به سوابق سخنرانی وی در دیگر دانشگاه های کشور در دانشگاه یزد قابل پیش بینی بود اما حضور وی با اصرار برخی مدعیان منتسب به دولت راستگویان چه هدفی را دنبال می کند بسی جای سؤال دارد؟


* با توجه به سخنان مسئولین دانشگاه یزد مبنی بر اینکه «دانشگاه باید از فضای سیاسی دور باشد» چطور تن به سخنرانی افرادی می دهند که حضور آن ها در دانشگاه جز بر هم زدن آرامش و نظم دانشگاه ندارد...


* آیا واقعا در این نشست وحدت میان حوزه و دانشگاه بحث شد؟ تا چه حد مسئولین اتفاقات شب گذشته دانشگاه یزد را پیش بینی کرده بودند؟


* مسئولین استانی «دولت راستگویان» که ادعای شعار «تدبیر و آرامش» را به گوش فلک در هفته دولت رسانده بودند نمی ندانستند با حضور کسانی چون مطهری در فضای دانشگاه یزد چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.