شناسه : 11983229
رئیس اداره محیط زیست خاتم خبر داد ؛

باند شکارچیان متخلف در شهرستان خاتم متلاشی شد


رئیس اداره محیط زیست شهرستان خاتم از متلاشی شدن باند شکارچیان متخلف در شهرستان خاتم خبر داد .

به گزارش طنین خاتم، به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر فعالیت های مجرمانه گروهی از متخلفین در منطقه شکار ممنوع قره تپه، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان خاتم در استان یزد به تحقیق در این زمینه پرداختند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان خاتم در این باره گفت: محیط بانان در جریان تحقیقات خود متوجه شدند گروهی از افراد غیر بومی همزمان با فصل جوجه آوری هوبره در دشت قره تپه، با حضور مستمر در منطقه اقدام به شناسایی لانه ها به منظور برداشتن تخم و جوجه های هوبره نموده اند.

فتح اله حیدری اظهار داشت: اعضای این باند قصد داشتند تا پس از شناسایی لانه ها، تخم و یا جوجه های تازه سر از تخم برآورده هوبره را برداشته و به کشورهای حوزه خلیج فارس قاچاق کنند.

محیط بانان پس از سه روز بررسی و کمین، روز گذشته (جمعه ۹۳/۱/۱۴) حوالی ساعت ۱۹ طی عملیاتی موفق شدند چهار نفر از اعضای این باند را درون منطقه شکار ممنوع قره تپه محاصره و بازداشت کنند.

فتح اله حیدری گفت: در جریان بازرسی از متهمین چهار دستگاه موتورسیکلت مخصوص مناطق بیابانی و لاشه کامل یک آهو کشف و ضبط گردید.

شکار آهو هدف اصلی متهمین نبوده و آنها به منظور قاچاق تخم هوبره مشغول فعالیت بوده اند اما دو آهو را نیز درون دشت مشاهده کرده و پس از تعقیب با موتورسیکلت، یک آهو را زنده گیری و سپس سر بریده بودند.

متهمین پس از بازداشت و تشکیل پرونده تخلف به مراجع قضایی معرفی شده و با دستور قاضی پرونده هم اکنون در زندان بسر می برند.

گونه نادر هوبره با نام علمی Houbara Bustard یکی از پرندگان ارزشمند و در معرض انقراض است که به عنوان گونه‌ای حمایت شده مورد حفاظت قرار می‏گیرد. هوبره به عنوان گونه‌ای آسیب‌پذیر در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت IUCN به ثبت رسیده است.

شکار و قاچاق هوبره به کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل علاقه بسیار زیاد شیوخ عرب، نسل این پرنده را در آستانه انقراض قرار داده است.

هوبره به دو شکل مهاجر و بومی در کشور ما یافت می شود. اکثر زیستگاه های مهم هوبره در کشور، میزبان هوبره های مهاجر و عبوری هستند که در فصول مشخصی و در مسیر مهاجرت خود در این عرصه ها حضور می یابند.

منطقه شکار ممنوع قره تپه یکی از مهمترین زیستگاه های بومی هوبره در ایران است که این پرنده کمیاب و ارزشمند در این عرصه به جوجه آوری می پردازد.همچنین نخستین مرکز تحقیقات هوبره نیز در این منطقه احداث شده و در آستانه راه اندازی می باشد.

در منطقه شکار ممنوع قره تپه تعداد اندکی آهو (حدود ۳۰ عدد) نیز زندگی می کنند که متاسفانه یکی از آنها توسط متهمین فوق شکار شده است.

 

 

منبع: دیده بان محیط زیست


رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.