شناسه : 10676172

بازتاب گسترده پیام رهبر انقلاب در رسانه‌های عربی/ دعوت جوانان غربی به شناخت «بی واسطه» از اسلام


حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به چهل و نهمین نشست سراسری اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، تاکید کردند: دانش‌اندوزی را با اندیشه‌ورزی و این هر دو را با پرهیزگاری و پاکدامنی بیامیزید؛ در این‌صورت هیچ اندوخته‌ئی برای کشور با ثروت وجود جوانانی چون شما برابری نخواهد کرد.

به گزارش طنین خاتم به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا متن این پیام که در مسجد کبود ایروان، پایتخت ارمنستان، از سوی حجت الاسلام و المسلمین جواد اژه‌ای -نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان در اروپا- قرائت شد، به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم
جوانان! عزیزان!
حضور شما در مراکز دانشگاهی کشورها، فرصت نگاه ژرف و حکمت‌آمیز به رویدادها و پدیده‌های جهان را به شما و فرصت بهره‌مندی از دانشمندانی جهان‌نگر و جهان‌شناس را به ایران آینده می‌بخشد. اینها را باید قدر شناخت.
فریفتگی به همان اندازه زیان‌بخش است که بی‌خبری. امروزه به‌طور ویژه به این بیندیشید که چرا سیاستهای غربی به اسلام‌هراسی دامن میزنند؟ و کدام عنصر پر قدرت در اسلام سیاسی به شیوه‌ی ایران است که قدرتمداران آزمند و متعدّی و مستکبر را به همه‌گونه رویاروئی با آن بر می‌انگیزد؟
دانش‌اندوزی را با اندیشه‌ورزی و این هر دو را با پرهیزگاری و پاکدامنی بیامیزید؛ در این‌صورت هیچ اندوخته‌ئی برای کشور با ثروت وجود جوانانی چون شما برابری نخواهد کرد.
خدا یار و مددکارتان باد.
سیّد علی خامنه‌ای
۳/ بهمن/ ۱۳۹۳

بازتاب گسترده پیام رهبر انقلاب در رسانه‌های عربی/ دعوت جوانان غربی به شناخت «بی واسطه» از اسلام
 

نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان اروپایی و آمریکایی درباره لزوم شناخت اسلام واقعی از منابع اصلی خود واکنش‌های زیادی را در میان رسانه‌های عربی منطقه و جهان داشت به گونه‌ای که برخی از این رسانه‌ها‌ متن کامل این نامه را منتشر کردند.

این رسانه ها ، چند بخش کلیدی از نامه رهبر انقلاب را به عنوان تیتر انتخاب کردند و تحلیل های متفاوتی نیز از آن داشتند. توصیه به جوانان اروپایی ، دعوت به شناخت مستقیم و بی واسطه از اسلام ، پیشینه اسلام هراسی ، انگیزه های ترس و نگرانی از آن ، اصرار نکردن بر پذیرش برداشت ایشان یا هر تلقی دیگری از دین ، شناخت اسلام از طریق منابع اصیل ، خودداری از پذیرش هرگونه پیش‌داوری درباره اسلام از مهمترین و بیشترین تیترهایی بود که از سوی رسانه های عربی انتخاب شد. روزنامه القدس العربی چاپ لندن نوشت:

آیت الله خامنه ای از جوانان غربی خواست تا هرگونه پیشداوری از اسلام را نپذیرند. این روزنامه افزود : آیت الله خامنه ای که نخواست دیدگاه خود را تحمیل کند ، از جوانان اروپایی خواست تا درباره دین اسلام تحقیق کنند. سایت شبکه تلویزیونی النیل مصر نیز با اشاره به این نامه نوشت : رهبر ایران از جوانان اروپایی خواست تا در واکنش به پیشداوری ها و تبلیغات منفی ، تلاش کنند تا شناخت بی واسطه از اسلام به دست آورند.

سایت مصری اخبار مصر در گزارشی به این سخنان اشاره کرد و افزود : رهبر ایران به جوانان اروپا توصیه کرده است تا از هرگونه پیش‌دواری درباره اسلام خودداری کنند. روزنامه الرای چاپ اردن نیز این تیتر را انتخاب کرد که رهبر ایران از جوانان غربی خواست تا پیشداوری درباره اسلام را نپذیرند.

روزنامه مصری الیوم السابع نیز در تیتر نخست خود به این موضوع اشاره کرد که رهبر ایران ، جوانان غربی را به تحقیق و بررسی درباره اسلام دعوت کرد و از انان خواسته است تا اسلام را از طریق منابع قران و سنت پیامبر بشناسند. روزنامه السفیر چاپ لبنان نوشت : آیت الله خامنه ای از جوانان اروپا خواست تا درباره اسلام تحقیق کنند و اجازه ندهند که اسیر پیش‌دواری ها شوند.

یک سایت غیررسمی لبنان در تیتری متفاوت این پرسش را مطرح کرد که توصیه ایت الله خامنه ای به جوان اروپایی چیست؟ خبرگزاری بین المللی اسلامی نیز این تیتر را منتشر کرد که رهبر ایران از جوانان اروپا خواسته است تا اسلام را از منابع اصلی آن و بی واسطه دریافت کنند سایت ایلاف وابسته به عربستان سعودی که از لندن به روز رسانی می شود نیز با انتشار بخش های گسترده ای  از نامه سرگشاده رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به جوانان اروپایی به زبان انگلیسی در تیتر خود نوشت : چه چیز شمار ا از اسلام می ترسانند؟ شبکه اخباری نهرین نت عراق نوشت که رهبری انقلاب اسلامی ایران از اروپا خواسته است تا از طریق قران با اسلام اشنا شوند.

سایت مسلم پرس نیز همین تیتر را انتخاب کرد و سایت مصری فوریه ( جنبش 20 فوریه جوانان مصر) ، فلسطین االیوم ، العربی الجدید، الوقت، السفیر،‌ النهار لبنان، الاهرام مصر،‌ رای الیوم، سوئیس اینفو، ام تی وی ، الوطن العربی، لبنان اینفو و... در تیترهای شبیه به هم به آن بخش از سخنان رهبری انقلاب اشاره کردند که خواستار شناخت اسلام از طریق منابع اصیل شدند. وبگاه تحلیلی البوابه نیز متن کامل نامه را با تمرکز بر دعوت جوانان اروپایی به شناخت بی واسطه از اسلام توسط رهبری انقلاب اسلامی ایران منتشر کردند.


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.