شناسه : 35807660
پروفسور اردکانی:


پروفسور حسین اردکانی گفت: می‌توان بارش‌های سال 97 را با در نظر گرفتن مقادیر بارش بهاری، پاییزی و زمستانی، بالاتر از حد نصاب نرمال و به‌طور چشمگیری بهتر از سال 96 به حساب آورد.

به گزارش طنین خاتم به نقل از یزدرسا، پروفسور "حسین اردکانی" درباره تغییرات کلان آب‌و‌هوایی در سطح کشور طی دو ماه آینده گفت: بعد از یک وقفه حدود دو هفته‌ای در کاهش بارش‌ها در کشورمان، در حال حاضر به علت تشکیل یک "قطار موج" از سامانه‌های کم‌فشار (چرخندی) در سطح زمین همراه با سطوح بالایی جو از منتهی‌الیه شمال غرب اروپا (شمال انگلستان) تا شرق دریای مدیترانه که حرکتی به سمت شمال‌ غرب به شرق را دارند از روز پنجشنبه 15 آذر بارندگی‌ها بار دیگر در کشور به‌صورت متناوب آغاز می‌شود.

وی افزود: این بارندگی‌های تا "شب یلدا" با وقفه‌های 3 تا 4 روزه به‌صورت باران و گاهی به‌صورت برف در تمام نواحی غرب کشور، شمال‌ غرب، جنوب‌ غرب، نواحی مرکزی، تهران و برخی نقاط دیگر کشور به استثنای جنوب‌شرق کشور اتفاق خواهد افتاد.

اردکانی اظهار داشت: در این مدت هیچگونه "ناهنجاری سرمایی" خاصی را مشاهده نخواهیم کرد.

وی تصریح کرد: اما مشاهدات و تجربیات از مدلهای عددی و قیاسی نشان می‌دهد که در طول دو ماه آینده یعنی دی و بهمن‌ ماه (چله‌ بزرگ و چله کوچک) دو "ناهنجاری سرمایی" با ریزش برف متوسط در کشور اتفاق خواهد افتاد به طوری که مدت زمان ماندگاری آن به‌صورت COLD SPELL با بازه زمانی حدود 10 روزه خواهد بود البته زمان دقیق آن را چند روز پیش از آن اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

این پیشکسوت هواشناسی کشور خاطرنشان کرد: بر خلاف اعلام سازمان هواشناسی که زمستان امسال را دو تا سه درجه سلیسیوس گرمتر از نرمال اعلام کرده است، با یورش این دو هوای سرد قطبی و شمال اروپا به کشورمان، میانگین دمای زمستانی امسال در حد نرمال خواهد بود.

اردکانی یادآور شد: ضمنا تا 9 اسفند مقدار بارش و دما به‌صورت نرمال خواهد بود و نتیجتاً می‌توان بارش‌های سال 97 را با در نظر گرفتن مقادیر بارش بهاری، پاییزی و زمستانی، بالاتر از حد نصاب نرمال و به‌طور چشمگیری بهتر از سال 96 به حساب آورد و در واقع سال 97 سال "ترسالی" برای کشورمان خواهد بود.

تسنیم
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.