شناسه : 11470119

ایام فاطمیه(س) چه روزهایی است


ایام فاطمیه را با توجه به روز رحلت پیامبر(ص) در نظر می‌گیرند، چون بنا به روایات رسیده حضرت فاطمه(س) 75 یا 95 روز بعد از رحلت پدرشان به لقاءالله پیوستند و محبان فاطمی این روزها سیاه‌پوش می‌شوند.

به گزارش طنین خاتم، به نقل از فارس، بار دیگری صدای «وا امّاه» حسنین(ع) از خانه‌ای در شهر مدینه به گوش می‌رسد که در فراق دردانه رسول(ص)، ریحانه خاندان نبوت و ام‌ابیها حضرت فاطمه زهرا(س) به سوگ نشسته‌‌اند، مصیبتی که تنها بعد از گذشت چند روز از رحلت پیامبر خاتم(ص) به وقوع پیوست و مادر امامت دعوت حق را لبیک گفت و با کوله‌باری از غم و اندوه به نزد پدرش شتافت، به همین منظور دوستداران و شیعیان بانوی عالمیان در این ایام به عزاداری می‌پردازند که به ایام فاطمیه منسوب است.

درباره چرایی ایام فاطمیه باید گفت، این احتمال وجود دارد که ماه‌های قمری از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا(س) 29 روز بوده باشد، حال آنکه در صورت کامل بودن ماه‌های قبل، روز شهادت سیزدهم جمادی‌الاول و یا سوم جمادی‌الثانی خواهد بود، زیرا طبق تقویم، حداکثر سه ماه قمری 29 روزه و حداکثر چهار ماه قمری 30 روزه می‌توانند پشت سر هم قرار گیرند.

از آنجایی که در منابع روایی شهادت حضرت فاطمه(س) را 75 روز یا 95 روز بعد از رحلت پیغمبر(ص) بیان کرده‌‌اند و به رحلت پیامبر اکرم(ص) در بیست و هشتم صفر است، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، روزهای سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل ایام فاطمیه اوّل و بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت صدیقه طاهره(س) را روزهای سوم تا پنجم جمادی‌الثانی ایام فاطمیه دوم در نظر گرفته می‌شود.

امسال بنابر قول ۷۵ روز فاطمیه اول سه روز در ماه جمادی الاول (13 تا 15 اسفند ماه جاری) و بنا بر قول ۹۵ روز، فاطمیه دوم سه روز در ماه جمادی الثانی (4 تا 6 فروردین سال آتی) است


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.