شناسه : 33124241
فوق تخصص جراحی قلب؛


مراسم سخنرانی پروفسور محمد علی نفیسی فوق تخصص جراحی قلب با حضور مسئولین و اقشار مختلف مردم در آموزشکده امین شهرستان خاتم برگزار شد.

به گزارش طنین خاتم؛ مراسم سخنرانی پروفسور محمد علی نفیسی فوق تخصص جراحی قلب با حضور مسئولین و اقشار مختلف مردم در آموزشکده امین شهرستان خاتم برگزار شد.

در این مراسم ایتدا رامین تیموری رئیس آموزشکده کشاورزی امین ضمن  خیر مقدم و خوش آمد گویی  به بیان بیوگرافی پروفسور محمد علی نفیسی پرداخت.

تیموری گفت: پرفسور محمدعلي نفيسي متولد ۱۳۱۹ شهرستان ابركوه ، که دوره فوق تخصص جراحی قلب را دردانشگاه مریلند آمریکا گذرانده و در دانشگاه جرج تاون آمریکا اولین مرکز جراحی قلب دنیا عنوان پروفسور را دریافت نموده و به عنوان رئیس بخش جراحی قلب بیمارستان پرنسس جورج مریلند مشغول به کار گردید.

رئیس آموزشکده امین اظهار داشت: وی با آغاز جنگ تحمیلی به وطن بازگشته و تا پایان دوران دفاع مقدس به عنوان یک بسیجی تمام عیار به مجروحان و مصدومان جنگ تحمیلی خدمت نموده است.

تیموری افزود:كتابی از  پرفسور نفيسي در آرشيو جراحي جهان قرار گرفته است این كتاب لادويك رن تأليف پرفسور محمد علي نفيسي در آرشيو جراحي جهان به عنوان كتاب آموزشي پذيرفته شده است.

در ادامه پروفسور محمد علی نفیسی با گرامیداشت دهه مبارک فجر ضمن تسلیت ایام فاطمیه به بیان ویژگی های شخصیتی حضرت فاطمه الزهرا (سلام الله علیها) پرداخت.

فوق تخصص جراحی قلب گفت: حضرت زهرا (سلام الله علیها) الگوى يك بانوى اسلامى است.

وی در ادامه به معرفی شهرستان پرداخت و از هرات به عنوان سرزمین پاک آریایی نام برد.

پروفسور نفیسی از ایران به عنوان بهترین کشور در دنیا نام برد و اظهار داشت: جوانان  امروز آرزویشان این است که به کشورهای خارجی علی الخصوص آمریکا مهاجرت و به نوعی بهشت را در آنجا جستجو کنند اما نمیدانند که ایران بهشت است و بنده که چندین دهه در آمریکا زندگی میکنم به آنان میگوییم که آمریکا یک طبل تو خالی بیشتر نیست.

فوق تخصص جراحی قلب گفت: باید قدر کشورمان را بدانیم و برای آبادنی آن از هیچ تلاشی دریغ نکنیم.

وی به بیان ویژگی ها و پتانسیل های ارزشمند ایران در طول تاریخ اشاره و اظهار داشت: امروز کشورهای جهان ما را از ساخت موشک محروم میکنند و میگویند ایران حق ساخت و استفاده از موشک را ندارد در حالیکه ایران تنها کشوری است که بنیانگذار موشک در جهان است و آنان باید برای ساخت آن از ما اجازه بگیرند.

نفیسی افزود: بیش از هزار سال پیش در جنگ بین هندوستان و انگلستان که منجر به تصرف بخشی از کشور هند شد سردار ایرانی حیدر علی با ساخت موشک باه مصاف انگلستان رفت و جلوی پیشروی آنان را به کشور هند گرفت بنابراین ایران بنیانگذار موشک در جهان است و کسی نمیتواند برای پیشرفت ایران تصمیم گیری کند.

فوق تخصص جراح قلب در ادامه به مبحث برق اشاره و اظهار داشت: در زمینه تولید برق نیز کشور ایران پیشتاز بوده است و در 1700 سال پیش که کسی چیزی از این علم برق نمیدانست ایرانیان برق تولید میکردند.

وی افزود: ایران سرچشمه تمام معنویات و استعدادهاست پس قدر کشورمان را بدانیم و به فکر مهاجرت به کشورهای غربی که چیزی جز سراب نیست نباشیم.

نفیسی گفت: ایران دارای دو ویژگی منحصر به فرد است که یکی ذخیره هوش جوانان این مرز و بوم و دیگری ذخیره دینی بزرگ که باید از این دو به نحوه احسن استفاده کرد.

فوق تخصص جراحی قلب خاطر نشان کرد: مشکلات در کشور زیاد است و کسی منکر سختی ها و گرفتاریها نیست اما همه مشقت ها در سایه اطمینان به خود قابل حل است.

وی افزود: در خارج جای برای ما ایرانی ها نیست و کسی برای حل مشکلات ما قدمی برنمیدارد پس جوانان باید با همت و تلاش درصدد حل مشکلات برآیند و دل در گرو خارجیان نداشته باشند.

استاد دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا با اشاره به کم شده منابع زیر زمینی در هرات گفت: طی بازدیدی که از منطقه قدمگاه هرات داشتیم متوجه افت آب در این منطقه شدم که بسیار متاسف شدم زیرا آب قدمگاه نسبت به 50 سال پیش با افت شدید مواجه بوده بنابراین همگی به تحلیل منابع آب پی بردیم و باید با یک برنامه ریزی قوی جلوی هدر رفت آب را بگیریم.

پروفسور نفیسی گفت: قدردان هر قطره  از آب باشیم و با آبیاری قطره ای در ذخایر زیر زمینی صرفه جویی کنیم.

وی بیماری های که اکنون دامن پیر و جوانان را گرفته است را ناشی از عدم اصول زندگی عنوان و اظهار داشت: در قدیم خبری از دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی نبود زیرا مردم سنت زندگی خود را حفظ کرده بودند اما امروز دیگر خبری از یک زندگی ساده نیست و اصول اولیه زندگی سالم فراموش شده است.

وی در پایان به ذکر یک خاطره از دوران خدمت خود در هرات-مروست عنوان کرد.

از مروست اعزام هرات بودیم که در مسیر نزدیک هرابرجان یک خانم جلوی ماشین را گرفت و گریه کنان از راننده میخواست که نگه دارد و مرتب اسم مرا صدا میزد.

از ماشین پیاده شدم و علت گریه خانم را پرسیدم که وی  فرزندش را که در آغوشش بود نشان داد،چوبی بزرگ در چشمان پسر بچه فرو رفته بود و مادر از ما میخواست هر چه سریعتر به داد فرزندش برسیم ولی آن زمان منطقه از کمترین امکانات اولیه جراحی برخوردار بود و نمیتوانستم عمل جراحی انجام دهیم به ناچار به مادر اصرار کردیم که فرزندش را با اولین وسیله نقلیه به مرکز استان انتقال دهد اما هر چه از ما اصرار از مادر انکار.

دقیقا 45 دقیقه اصرار کردم اما فایده نداشت و مادر میگفتند حتما خودتان عمل کنید.با دیدن اوضاع وخیم چشم کودک با کمک کدخدا و اهالی دست به کار شدیم و عمل را انام دادیم و چوب را از چشم پسر بچه بیرون کشیدیم.

چند سال بعد که بنده میهمان آیت اله حائری در شیراز بودم (ارادت خاصی به ایشان داشتم) و درباره مشکلات ریز و درشت مملکت صحبت میکردیم،رئیس دفتر ایشان از حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز خبر داد و وی نیز اجازه ورود دادند.

اعضای هیئت علمی دانشگاه وارد اتاق شدند و بعد از صحبت با آیت اله حائری ایشان بنده را معرفی کردند.

پایان جلسه یکی از جوانان مرا به گوشه ای هدایت کرد و از من پرسید که شما پرفسور نقیسی همان شخصی هستید که چند سال پیش در منطقه هرات و مروست طبابت میکردید؟ بنده گفتم بله و وی خود را معرفی کردند و متوجه شدم اون کسی نیست جز کودکی که چند سال پیش در منطقه هرابرجان جراحی کردم  و امروز با دو چشم سالم و بینا و با مدرک تحصیلی بالا و استاد دانشگاه جلوی من ایستاده است.خیلی خوشحال و مسرور شدم.

 

انتهای پیام/ک

 

 

 

 

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.